MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Problem z retencją w Poznaniu. Lasy Państwowe i Aquanet chcą temu zaradzić. "Nie chcemy być obojętni na skutki postępujących zmian klimatu"

OPRAC.:
Chrystian Ufa
Chrystian Ufa
Jednym z przykładów działań mających na celu adaptację do zmieniających się warunków klimatycznych jest projekt rewitalizacji Rezerwatu Żurawiniec.
Jednym z przykładów działań mających na celu adaptację do zmieniających się warunków klimatycznych jest projekt rewitalizacji Rezerwatu Żurawiniec. Adam Jastrzębowski
Zmniejszający się poziom wód gruntowych, spowodowany podwyższonymi temperaturami i mniejszymi opadami, prowadzi do obumierania drzew. Aquanet S.A., Aquanet Retencja razem z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Poznaniu planują temu zapobiec.

Spis treści

Poznańskie lasy w obliczu zmian

- W ostatnich 3 latach w nadleśnictwach dyrekcji poznańskiej prowadziliśmy duży projekt z funduszy norweskich i EOG odtwarzający kluczowe dla ochrony klimatu mokradła. Dzięki tym działaniom będziemy mogli zmagazynować w lasach taką ilość wody, jaka pomieściłaby się w ponad 760 basenach olimpijskich - mówi Wiesław Krzewina, dyrektor RDLP w Poznaniu.

- Do tego dołączamy teraz współpracę z Aquanet S.A. i Aquanet Retencja. Każde działanie poprawiające bilans wodny w naszym otoczeniu, szczególnie tu w Wielkopolsce, ma wysoką wartość przyrodniczą - dodaje Krzewina.

Lasy komunalne w Poznaniu, zajmujące 4 253 hektary, są jednymi z najcenniejszych zasobów naturalnych miasta. Zmiany klimatu negatywnie wpływają na jego kondycję. Długotrwałe okresy suszy, podwyższone temperatury i sporadyczne, ale intensywne opady, przyczyniają się do obniżania poziomu wód gruntowych, co bezpośrednio uderza w roślinność leśną.

- Jako spółka odpowiedzialna społecznie, działająca zgodnie ze zrównoważonym rozwojem, nie możemy i nie chcemy być obojętni na skutki postępujących zmian klimatu. Chcemy skutecznie im przeciwdziałać, dlatego też poszukujemy rozwiązań, które będą korzystnie wpływać na stan środowiska. Jednym z przykładów jest właśnie koncepcja magazynowania i wykorzystania wód opadowych w lasach - opowiada Marek Borkowski, wiceprezes Zarządu Aquanet S.A.

Rewitalizacja Rezerwatu Żurawiniec

Jednym z przykładów działań mających na celu adaptację do zmieniających się warunków klimatycznych jest projekt rewitalizacji Rezerwatu Żurawiniec. Wykorzystanie wody z kanalizacji deszczowej, po jej oczyszczeniu, pozwoliło na znaczące poprawienie warunków życia roślin w rezerwacie.

Nowe perspektywy dla poznańskich lasów

- W 2022 r. wspólnie z Zakładem Lasów Poznańskich uzgodniliśmy zasady współpracy. Obecnie przygotowujemy się do uruchomienia projektowania dla inwestycji pilotażowych, które powstaną na Podolanach i Piątkowie - mówi Hanna Madajczyk, prezes Aquanet Retencja.

Te działania, realizowane we współpracy z nadleśnictwami zlokalizowanymi wokół Poznania, będą polegać na wytypowaniu miejsc do zastosowania retencji leśnej i przeprowadzeniu niezbędnych inwestycji.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Turystyczna Wielkopolska - Powiat czarnkowsko-trzcianecki:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski