Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojskowe zdjęcia z lat 1928-1936: Jest odzew naszych Czytelników

Anna Solak
Wojskowe zdjęcia z lat 1928-1936
Wojskowe zdjęcia z lat 1928-1936
Czytelnicy "Głosu" najczęściej rozpoznawali charakterystyczną wieżę ciśnień w Biedrusku (myloną niekiedy z przedwojenną wieżą ciśnień w Śremie) i znajdujące się w tym ostatnim koszary Batalionu podchorążych rezerwy piechoty.

Miłośnicy wojskowości potwierdzali, że sprzęt wojskowy widoczny na zdjęciach to m.in. samochody pancerne wz.28 i czołgi Renault FT17 używane podczas I wojny światowej.

Niestety, do tej pory nie skontaktował się z nami nikt, kto rozpoznałby na fotografiach znajomego, sąsiada lub członka swojej rodziny.

Zobacz także: Kto jest na zdjęciach? Czytelnicy rozpoznali miejsca... [ZDJĘCIA]

- Amatorsko zajmuję się historią Biedruska i zbieraniem zdjęć i pocztówek które są w internecie - pisał pan Krzysztof Łączkowski, który rozpoznał biedruską wieżę ciśnień i pobliski poligon w okresie międzywojennym. Z kolei czytelnik pod pseudonimem "wagon 100" w swoim mailu wspominał, że zegar na wieży wodociągowej w czasie jego służby wybijał godziny, pół godziny i kwadranse. Dr. Bartosz Kruszyński z Zakładu Historii Wojskowej UAM również przyznaje, że z dużym zainteresowaniem obejrzał zdjęcia, dotyczące garnizonu Poznań w okresie międzywojennym. Zawodowo zajmuje się badaniem podobnych materiałów źródłowych, analizując je i opisując.

Z tego samego Zakładu jest dr. Mikołaj Klorek, który pomagał ustalić czas i miejsce utrwalenia ćwiczeń wojskowych. Jego zdaniem zdjęcia pochodzą z dwóch różnych okresów: z lat 1928 - 1930 i czasu po 1936 roku.

Według historyka są to albo pracownicy Powiatowej Komendy Uzupełnień, albo oficerowie rezerwy z danego koła rezerwistów - być może Śremu. - Co ciekawe, nie posiadają oznaczeń jednostek macierzystych: monogramów, numerów pułków czy odznak pułkowych - mówi dr Klorek.

Pierwotnie negatywy utrwalono na szklanych płytkach. Zbigniew Wielgosz, fotograf, opowiada o tym, w jakiej technice wykonano zdjęcia. Przy ich tworzeniu wykorzystano tak zwany szklany negatyw. Zastąpił niewygodną technikę ambrotypii, polegającą na pracy z mokrym kolodionem i opiłkami srebra. Stara technika wymagała od fotografa dużej zręczności, bo liczyła się każda minuta.

- Od czasu szklanego negatywu można było spokojnie naświetlać obiekty, także w plenerze - mówi fotograf. - Na tych zdjęciach czołgi są rewelacyjne - dodaje.

***

Fotografie przyniesione do redakcji przez czytelnika pochodzą z dwóch różnych okresów. Widoczni na zdjęciu oficerowie mają na sobie umundurowanie nowego typu, wprowadzone po 1936 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski