Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojskowi z naszego regionu świętowali jubileusz swego związku [FOTO]

Marek Weiss
Uhonorowano kilkudziesięciu członków i sympatyków związku oraz wspierające organizacje. Były też wspomnienia o początkach struktur regionalnych w południowej Wielkopolsce.

Regionalne obchody jubileuszu 35-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego odbyły się 18 czerwca w Ostrowie Wielkopolskim. W Forum Synagoga spotkali się wojskowi z całego byłego województwa kaliskiego.

Związek Żołnierzy Wojska Polskiego jest kontynuatorem organizacji, która poprzednio funkcjonowała pod innymi nazwami. Jego początki związane są z przemianami, jakie zaszły w kraju po wydarzeniach z sierpnia 1980 roku.

- Sytuacja, w jakiej przyszło nam organizować się na początku lat 80. jest ogólnie znana. Ożywienie społeczne i polityczne w Polsce sprzyjało utworzeniu związku, który byłby reprezentantem naszej grupy społeczno-zawodowej oraz naszych rodzin - wspominał w sobotę początki organizacji w naszym regionie obecny prezes Zarządu Rejonowego ZŻWP w Kaliszu płk Ryszard Opaliński.

Przed 35 laty w komitecie założycielskim znalazły się osoby legitymujące się 18 różnymi stopniami. 1 kwietnia 1981 roku związek został zarejestrowany, a wkrótce odbyły się zebrania założycielskie struktur terenowych. W południowej Wielkopolsce akces zgłosiło około 400 byłych żołnierzy zawodowych. Powstały koła w Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim, Jarocinie, Pleszewie i Krotoszynie.

Pierwszy zjazd wojewódzki odbył się 23 kwietnia 1981 roku w Kaliszu, a pierwszym prezesem został mjr Radzisław Maćkowiak. W następnych kadencjach funkcję tę pełnili kolejno: płk Władysław Krawczyk, płk Tadeusz Ramski, płk Józef Marek, płk Hieronim Jokś, a obecnie stanowisko to piastuje płk Ryszard Opaliński, który podczas jubileuszowego spotkania podziękował za współpracę organizacjom wspierającym związek słowem i czynem.

W trakcie uroczystości w Forum Synagoga z repertuarem wojskowym wystąpił chór Gimnazjum nr 4 w Ostrowie. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych członków. Z okazji jubileuszu wręczono szereg wyróżnień. Złotymi Krzyżami „Za Zasługi dla ZŻWP” uhonorowani zostali mł. chor. Antoni Łukomski, ppłk Czesław Kowalczyk, mjr Krystian Prałat, kpt. marynarki wojennej Zenon Kubiak i sierż. Jacek Morawski. Srebrny Krzyż otrzymał kpt. Marian Nowak, a Brązowe Krzyże odebrali mjr Włodzimierz Rogacki, st. chor. sztab. Bogdan Kowalski, mł. chor. Henryk Juraszek, st. kpr. Robert Klupś i prezydent Ostrowa Beata Klimek. Odznakę honorową „Za Zasługi dla ZŻWP” otrzymali st. chor. sztab. Henryk Kowalczyk, st. chor. sztab Ryszard Nykiel i st. chor. sztab. Henryk Kruk.

Ćwierć wieku starań

Idea zorganizowania stowarzyszenia, które broniłoby interesów społecznych i socjalnych żołnierzy zawodowych sięga lat 50. XX wieku. Po raz pierwszy pomysł taki pojawił się w okresie dużej redukcji kadry zawodowej Wojska Polskiego, jaka miała miejsce w 1957 roku. Obowiązująca wówczas ustawa emerytalna nie gwarantowała zwalnianym żołnierzom zawodowym wszystkich uprawnień, jakie posiadali w czasie pełnienia służby czynnej. Inicjatorom nie udało się jednak wtedy doprowadzić do utworzenia związku. Potem jeszcze kilka razy wracano do tego tematu, ale ostatecznie dopiero na początku roku 1981 zdołano uzyskać poparcie Ministerstwa Obrony Narodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski