Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wraca zapomniana choroba. Lekarze zauważają coraz więcej przypadków gruźlicy w Wielkopolsce

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
W ubiegłym roku w Wielkopolsce na gruźlicę zachorowały 232 osoby.
W ubiegłym roku w Wielkopolsce na gruźlicę zachorowały 232 osoby. pexels.com
Atakuje płuca, ale może też nieść niebezpieczne konsekwencje dla innych organów. Mowa o gruźlicy, chorobie, o której w znacznym stopniu już zapomnieliśmy, a która ostatnio zaczęła wracać.

Spis treści

Najwięcej przypadków gruźlicy wciąż odnotowuje się u wschodnich sąsiadów Polski. Jednak w ostatnim czasie o wzroście zakażeń zaczęły alarmować także media czeskie. W ubiegłym roku odnotowano tam 447 przypadków.

W Polsce, jak relacjonują eksperci w dziedzinie zdrowia, wzrost zachorowań na gruźlicę również jest zauważalny. Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że od 1 stycznia do 30 czerwca ubiegłego roku w kraju odnotowano 1 566 przypadków tej choroby.

Rosnąca liczba przypadków gruźlicy w Wielkopolsce

Zapadalność na gruźlicę zwiększa się także w Wielkopolsce.

– Rzeczywiście, patrząc na statystyki dotyczące liczb zachorowań na gruźlicę, możemy powiedzieć, że zauważalny jest wzrost – przyznaje Wiesława Kostuj, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

W pierwszych trzech kwartałach 2022 roku liczba przypadków gruźlicy w województwie wielkopolskim wynosiła 133. W analogicznym okresie w 2023 roku odnotowano już 195 przypadków. Łącznie w całym ubiegłym roku w regionie na gruźlicę zachorowały 232 osoby.

– Faktycznie, są u nas w szpitalu przypadki gruźlicy i zauważamy też więcej podejrzeń zachorowań na tę chorobę – potwierdza prof. Iwona Mozer-Lisewska, ordynator oddziału zakaźnego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu.

– Te zachorowania pojawiają się szczególnie u pacjentów z nabytym niedoborem odporności. U ludzi młodych i w średnim wieku – dodaje.

Objawy gruźlicy. Jak można się zarazić?

Najbardziej charakterystycznym i najczęściej pojawiającym się objawem gruźlicy jest uporczywy kaszel, często połączony z odkrztuszaniem wydzieliny. Dodatkowo może pojawić się krwioplucie, bóle w klatce piersiowej czy gorączka.

– Badania diagnostyczne w kierunku gruźlicy sprowadzają się do badania plwociny i badań molekularnych. Choroba powoduje przede wszystkim zmiany w płucach, które wymagają też badań radiologicznych – wyjaśnia prof. Mozer-Lisewska.

I dodaje: – Zarazić można się drogą kropelkową, ale również poprzez zakażone przedmioty.

Gruźlica to nie tylko choroba płuc

Najbardziej znaną postacią choroby jest gruźlica płucna. Jednak nie jest to jedyna możliwość rozwoju zakażenia.

– Gruźlica może prowadzić do szeregu powikłań - to nie tylko układ oddechowy, ale także zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym. One są często nieodwracalne i grożą np. porażeniami nerwów czaszkowych - głuchotą czy ślepotą. Ale choroba ta może rozwijać się również w innych narządach - to może być gruźlica kości, czy nerek. To jest poważna choroba i zdecydowanie wymaga ona leczenia – podkreśla prof. Iwona Mozer-Lisewska.

Co więcej, coraz częściej zdarzają się też przypadki zachorowania na gruźlicę lekooporną. Jak mówią lekarze, przypadki tej postaci w Polsce najczęściej spowodowane są zakażeniem za wschodnią granicą kraju.

Zdarzają się choroby o tak niezwykłych objawach, że trudno uwierzyć, aby były prawdziwe. Niestety, dziwne, rzadkie choroby często okazują się nieuleczalne, a chorującym na nie osoby utrudnia normalne funkcjonowanie wśród innych ludzi, którzy o ich chorobach nigdy nie słyszeli.Zobacz w galerii najdziwniejsze choroby w historii medycyny ---->

Najdziwniejsze choroby w historii medycyny i ich niezwykłe o...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski