Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wracają studenci - znowu będzie mądrzej i... ładniej

Katarzyna Sklepik
Studenci kwiatami zachęcali licealistki do studiowania na politechnice. Jak widać skutecznie
Studenci kwiatami zachęcali licealistki do studiowania na politechnice. Jak widać skutecznie Szymon Siewior
Idą ulicą dwie dziewczyny. Jedna brzydka, a druga też z politechniki - ten stary dowcip o studentkach uczelni technicznych już nie śmieszy wielkopolskich żaków. Dlaczego? Bo co trzecia osoba zdobywająca wykształcenie na Politechnice Poznańskiej jest ... dziewczyną. I to nie tylko inteligentną, ale także ładną.

- To prawda. Dziewczyn jest coraz więcej - przyznaje Paweł Trybuszewski, student III roku budownictwa na Politechnice Poznańskiej. - Jest na co popatrzeć i od kogo pożyczać notatki.
Na Politechnice wśród płci pięknej największą popularnością cieszą się inżynieria chemiczna i procesowa, ochrona środowiska, architektura i urbanistyka, zarządzanie i logistyka.

- To oznacza, że wokół uczelni technicznych nadal jest przyjazny klimat i zmieniło się stereotypowe dzielenie zawodów na damskie i męskie - cieszy się prof. Stefan Trzcieliński, prorektor Politechniki Poznańskiej, choć nie ukrywa, że gdyby dziewczyny stanowiły połowę studiujących to uczelnia byłaby w czołówce tych "przyjaznych".

Profesor przyznaje, że dużo dobrego w przełamaniu wizerunku uczelni technicznych zrobiła akcja "Dziewczyny na politechniki". W tym roku, po raz pierwszy od lat, politechnika nie organizowała drugiego naboru i - co ważne - przyjęła 4200 studentów dziennych (o 20 procent więcej niż w ubiegłym roku).

Z kolei dużej reklamy nie potrzebowała bioinformatyka - nowy makrokierunek zaproponowany i prowadzony wspólnie przez Politechnikę Poznańską i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. O jeden indeks na tym kierunku walczyło 15 kandydatów. Podobnie było na drugiej politechnicznej nowości: edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych.

Nowe kierunki znajdą się też na UAM.

- Poza bioinformatyką zaproponowaliśmy też filologiczno-historyczne studia środkowoeuropejskie, prowadzone wspólnie przez Wydziały Filologii Polskiej i Klasycznej oraz Historyczny - mówi dr Marek Sobczak, kierownik działu nauczania Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. - Otworzyliśmy nowe kierunki: europeistykę kulturową, bałkanistykę, filmoznawstwo i kulturę klasyczną. Oprócz tego 19 nowych specjalności.

W piątek, studia stacjonarne na UAM rozpocznie ponad 8100 tegorocznych maturzystów.
Ośmioma nowymi specjalnościami kusił też Uniwersytet Ekonomiczny. - Przedsiębiorczość w usługach edukacyjnych; finanse, audyt i podatki; zarządzanie gospodarką turystyczną to tylko niektóre z nich - wymienia Marlena Chomska, rzecznik prasowy UE w Poznaniu.

Analityka gospodarcza, menedżer produktów kosmetycznych, zarządzanie jakością produktów. A także dwie specjalności z zarządzania i inżynierii produkcji: jedna dotyczy żywności, druga kosmetyków i wyrobów chemii gospodarczej nie czekały długo na kandydatów do studiowania.

- Studenci mogą tworzyć indywidualne ścieżki studiowania dzięki unijnemu standardowi rozliczania studiów ECTS - dodaje Marlena Chomska. - Wybierają tylko to, co chcą studiować. My zapewniamy im kierunki i specjalności, które są dostosowane do potrzeb rynku pracy. Te, które nie są, sukcesywnie niwelujemy, zamieniając na te, które mają wykształcić potrzebnych specjalistów.

Oblężenie przeżywało leśnictwo na poznańskim Uniwersytecie Przyrodniczym. W sumie na ten kierunek przyjęto 360 osób. - Mile zaskoczyła nas rekrutacja na leśnictwie - przyznaje dr Cezary Beker, rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego. - Otworzyliśmy nawet nowy oddział zamiejscowy w Miliczu, w województwie dolnośląskim, gdzie studenci będą mieli las na wyciągnięcie ręki.

Po raz pierwszy 1 października zainauguruje rok akademicki Uniwersytet Artystyczny, czyli dawna Akademia Sztuk Pięknych. Będzie to już piąty uniwersytet z ośmiu państwowych uczelni funkcjonujących w Poznaniu.

Do Poznania najchętniej

Co 15 student w Polsce kształci się w Poznaniu.
To daje mu pierwsze miejsce wśród miast akademickich, przeliczając liczbę studiujących przypadającą na 1000 mieszkańców.
- Poznań i Kraków zajmują - po Warszawie i Wrocławiu - trzecie miejsce pod względem liczby szkół wyższych.
- Na 28 poznańskich uczelniach studiuje ponad 130 tysięcy osób. W pozostałych uczelniach regionu jest ich ponad 30 tysięcy.
- Co roku studia w Wielkopolsce kończy blisko 28 tysięcy osób.
- O ponadregionalności uczelni świadczy fakt, że 60 procent żaków pochodzi spoza Poznania i regionu.
- Najwięcej - bo aż 1000 - zagranicznych studentów jest na Uniwersytecie Medycznym. Przyjechali z USA, Tajwanu i Norwegii.

46 uczelni

W tym tygodniu, w Wielkopolsce rok akademicki 2010/2011 zainauguruje 46 szkół wyższych, w tym 5 Nauczycielskich Kolegiów Języka Obcego i 5 Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych.
- 28 uczelni mieści się w Poznaniu, w tym: 8 państwowych i 20 niepaństwowych.
- 4 uczelnie są w Lesznie
- 3 uczelnie są w Koninie
- po 2 uczelnie są w Pile, Gnieźnie, Kaliszu
- po 1 uczelni jest w Środzie, Złotowie, Wrześni, Starym Tomyślu i Jarocinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski