Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wronki: Zespół Folklorystyczny „Marynia” artystyczną wizytówką miasta i gminy

RED
Niemal 30-letnia historia Zespołu Folklorystycznego „Marynia” to opowieść o wielkiej pasji do kultury ludowej i dawnych tradycji regionu
Niemal 30-letnia historia Zespołu Folklorystycznego „Marynia” to opowieść o wielkiej pasji do kultury ludowej i dawnych tradycji regionu
Chęć kultywowania tradycji tanecznych i muzycznych regionu szamotulskiego przyświecała Lecie Gromadzińskiej podczas tworzenia Zespołu Folklorystycznego „Marynia”, który od roku 1993 działa przy Wronieckim Ośrodku Kultury. Obecnie „Marynia” prezentuje folklor z ponad 10 regionów Polski, w tym tańce i przyśpiewki rzeszowskie, lubelskie, kaszubskie, szamotulskie, a także te z Górnego Śląska, Beskidu Żywieckiego i Wielkopolski.

W repertuarze zespołu znajdują się również tańce narodowe (polonez, oberek, kujawiak, krakowiak, mazur) i obrazki sceniczne nawiązujące do tradycji oraz obrzędów okresu dożynkowego, a także nocy świętojańskiej. Zespół wykonuje cykl spektakli edukacyjnych opowiadających o tradycjach i zwyczajach roku obrzędowego. „Od Popielca po Dyngus” oraz „Od Adwentu po Zapusty” to wydarzenia, które co roku przyciągają wielu młodych widzów z wielkopolskich szkół.

„Marynia” może się również pochwalić dwoma wydawnictwami - płytą „Pastorałki Wielkopolskie” z tradycyjnymi, często zapomnianymi już pieśniami bożonarodzeniowymi oraz płytą „Do Poduszki”, będącą artystyczną interpretacją staropolskich kołysanek.

Od roku 2014 zespół ze swoimi koncertami włącza się w ogólnopolską akcję charytatywną „Kapele Serc”, niosąc pomoc osobom chorym na stwardnienie rozsiane. Jest także współorganizatorem Ogólnopolskie-go Turnieju Tańców Polskich o „Wielkopolski Bat”.

Celem działalności „Maryni” pozostaje podtrzymywanie polskich tradycji ludowych. Kadra i członkowie zespołu przykładają szczególną wagę do jakości i poziomu prezentowanego programu artystycznego, dbając jednocześnie o zachowanie dawnych tradycji w tańcu, muzyce, kostiumie, jak i prezentowanych zwyczajach.

„Marynia” z powodzeniem koncertuje, nierzadko uświetniając ważne dla regionu wydarzenia. Swoimi występami zachwyca Wielkopolan, jak i miłośników folkloru rozsianych po całym kraju. Zespół wielokrotnie brał udział w międzynarodowych festiwalach i przeglądach folklorystycznych odbywających się w Europie i na świecie. Jego reprezentanci uczestniczą również w ogólnopolskich turniejach tańców polskich organizowanych pod patronatem Komisji ds. Tańców Polskich Polskiej Sekcji CIOFF, zdobywając czołowe lokaty. W roku 2013 program artystyczny „Maryni” poddany został weryfikacji Rady Eksperckiej Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF, która po artystycznej kolaudacji programu przyznała zespołowi certyfikat uprawniający go do reprezentowania Polskiej Sekcji CIOFF w kraju i za granicą.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski