Wskrzeszanie Łazarza. Stanie się dzielnicą kultury?

  Wskrzeszanie Łazarza. Stanie się dzielnicą kultury?

  Błażej Dąbkowski, Karolina Koziolek

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Agnieszka Szablikowska i Łukasz Trusewicz pomagają otworzyć działalność kulturalną
  1/5
  przejdź do galerii

  Agnieszka Szablikowska i Łukasz Trusewicz pomagają otworzyć działalność kulturalną ©Adrian Wykrota

  Poznań cały czas czeka na dzielnicę kultury z prawdziwego zdarzenia. To Łazarz, dzięki społecznikom ma największą szansę, by przyciągać artystów i... pasjonatów ogrodnictwa nie tylko ze stolicy Wielkopolski.
  W Poznaniu panuje moda na Jeżyce. Czy teraz przyszedł czas na Łazarz? Ci, którzy wybrali łazarski fyrtel, twierdzą, że to nie z powodu mody, ale dlatego, że „są stąd”. Faktem jest, że na Łazarzu coś zaczyna się zmieniać. Otwierają się kolejne kawiarnie oraz miejsca kultury. Będzie ich więcej, kiedy miasto uruchomi program „Lokal za złotówkę”.

  Łazarz, jak dzielnica Pekinu
  Łukasz Trusewicz chciałby, aby Łazarz stał się dzielnicą kultury na wzór pekińskiej dzielnicy sztuki „798”.

  - Taka myśl przyszła mi do głowy podczas podróży do Chin. „798” to dzielnica, w której działa wiele małych galerii, sal koncertowych. Wróciłem na Łazarz, a tam smutna pustka i marazm zamiast ruchu. Nie mogłem siedzieć bezczynnie - mówi.

  Trzeba przyznać, że wprowadzanie idei w rzeczywistość mu wychodzi. Rok temu powołał do życia Otwartą Strefę Kultury Łazarz, inicjatywę, która miała integrować ludzi chcących działać w tej dzielnicy. Sam był jednym z tutejszych „działaczy kultury”. Wraz z koleżanką Agnieszką Szabli-kowską od 2011 r. prowadzi na Łazarzu Galerię Raczej.

  Otwartą Strefę Kultury powołał do życia razem z koleżanką z galerii oraz Przemysławem Sowińskim z Galerii Łęctwo. Do Otwartej Strefy Kultury przystąpił także Kolektyw Kąpielisko, osiedlowy Klub Krąg, rada osiedla, galeria fotografii PIX.House oraz Perfex, czyli przestrzeń działań performatywnych.

  - Oczami wyobraźni widzę, jak może wyglądać Łazarz, co tu może się dziać. To dzielnica, gdzie jest wiele pustych lokali, a to daje wiele możliwości - przekonuje Trusewicz.

  Oprócz wizji, są konkrety. OSK wytypowała kilka kamienic należących do miasta, gdzie mogłyby działać instytucje kultury. Wraz ZKZL-em opracowali program „lokal za złotówkę”. W większości chodzi o pustostany na Dolnym Łazarzu i w okolicy ul. Głogowskiej. Zgłosiło się 20 chętnych podmiotów, choć program jeszcze oficjalnie nie ruszył. Trwają przymiarki do uruchomienia podobnego projektu, ale tym razem z prywatnymi właścicielami kamienic.

  Kolejny konkret to otwierany dziś (w piątek 11.12) Pireus, gdzie dawniej pod tą samą nazwą u zbiegu ul. Głogowskiej i Gąsiorowskich działała restauracja. Pireus to inkubator kultury mający służyć miejscem na jednorazowe wydarzenia artystyczne, ale także na pracownie artystów, studia graficzne, malarskie i teatralne.

  Trusewicz zwraca uwagę, że chce, by Łazarz uniknął gentryfikacji. To proces opisany przez socjologów, a znaczy tyle, co zmiana charakteru dzielnicy z biednej na bogatą, co niesie za sobą niekorzystne dla mieszkańców skutki: wzrost czynszów, cen usług, a w rezultacie konieczność wyprowadzki najuboższych.

  - Zależy nam raczej na tym, by aktywizować lokalnych mieszkańców i podnosić ich kompetencje społeczne, by sami mogli zmieniać przestrzeń dzielnicy według swoich potrzeb - tłumaczy Trusewicz.

  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ogrodnictwo na Łazarzu?

  t (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Ogrodnictwo na Łazarzu? Oczywiście! Chodniki są dobrze nawożone naturalnym psim nawozem...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  litości

  www (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  łazarz?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo