Wybrali nielegalną nazwę swojej wsi

  Wybrali nielegalną nazwę swojej wsi

  JAT

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Rada Gminy w Czerminie wystąpiła w wnioskiem do MSWiA o zmianę urzędowej nazwy wsi Skrzypna na pospolitą - Skrzypnia.
  - Dopiero po 1950 roku wieś przypadkowo zmieniła nazwę - opowiada Marian Regulski, który mieszka tu od dziecka. - Wszystko przez błąd drogowców, którzy zawiesili tablicę z nazwą miejscowości, z dopisaną literą. Z opowiadań ojca wiem, że wcześniej wieś nazywała się jeszcze inaczej, a mianowicie Skrzypno.

  W grudniu 2008 r. podczas konsultacji społecznych 39 mieszkańców wsi spośród 159 uprawnionych do głosowania, opowiedziało się za pozostawieniem nielegalnej dotąd nazwy Skrzypnia. Wniosek rady gminy skierowany został do ministra Grzegorza Schetyny.

  Zmiana nazwy miejscowości Skrzypna na Skrzypnia nie będzie skutkowała żadnymi wydatkami finansowymi dla mieszkańców wsi.

  Pierwsza wzmianka o wsi pod nazwą Scripne pochodzi z 1304 r. w zapisie biskupa Andrzeja, który darował wieś bratu i bratankom. Z upływem lat właściciele wsi się zmieniali. Ostatnimi była rodzina Kirschsteinów (1852-1944). Dziś po dawnej Skrzypni pozostał zapuszczony dworek z połowy XIX w., zrujnowany zespół folwarczny i gorzelnia.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo