Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybuchowy facet

Dariusz Łabędzki
Alfred Nobel - karykatura.
Alfred Nobel - karykatura.
21 października 1833 r. urodził się Alfred Nobel. Jego ojciec, Immanuel, był wynalazcą i inżynierem, budował mosty i budynki w Sztokholmie. Eksperymentował też z technikami wysadzania skał. Utrata kilku barek z materiałami wybuchowymi doprowadziła go do bankructwa w tym samym roku, w którym urodził się Alfred.

www.karykatury.com.pl

Nobel senior kontynuował swe zainteresowania w Petersburgu, gdzie udało mu się przekonać cara do zakupu wyprodukowanych przez niego min. Dzięki sukcesowi tej broni w wojnie krymskiej, wzbogacił się i sprowadził do Rosji swą rodzinę. Edukacja Alfreda, przyszłego fundatora nagrody Nobla, prowadzona była na najwyższym poziomie: w wieku 17 lat władał biegle 5 językami, znał się na literaturze i poezji, zgłębiał tajniki chemii i fizyki.

Niebawem ojciec posłał go na zagraniczne studia inżynierii chemicznej i rozbudził w nim pasję wynalazcy. Losy rodziny Noblów są przedziwne. Z końcem wojny prowadzonej przez Rosję familijna firma ponownie zbankrutowała. Z czterech synów Immanuela Nobla dwóch (Robert i Ludwig), zostało w Rosji, gdzie zajęli się przemysłem naftowym i dorobili fortun, natomiast on sam z synami Alfredem i Emilem wrócił do Sztokholmu i kontynuował prace nad materiałami wybuchowymi. Emil zginął po eksplozji nitrogliceryny, Alfred, mimo to, dalej prowadził prace badawcze i w 1867 r. wynalazł dynamit.

Potem założył fabryki i laboratoria w ponad 20 krajach i został milionerem. 27 listopada 1895 r. spisał swą ostatnią wolę. Kiedy otwarto testament, ku zaskoczeniu okazało się, że jego fortuna ma zostać spożytkowana na nagrody w dziedzinie fizyki, chemii, fizjologii lub medycyny, literatury i pokoju.

Gdyby przed atakiem serca Alfred Nobel miał możliwość zamrozić się (tak jak np. Walt Disney 71 lat później) być może mielibyśmy szansę (my lub nasi potomkowie) odmrozić go choć na moment i zapytać, czy akceptuje laureatów ustalonej przez siebie Nagrody, których od 1901 r. honoruje się w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie. Niestety, Nobel nie dał nam tej szansy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski