Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia 2017 roku: Protesty społeczne związane m.in. z reformą wymiaru sprawiedliwości. Tragiczne skutki burz i nawałnic

MIKO
Od 76 lat dziennikarze "Głosu Wielkopolskiego" starają się informować swoich czytelników o najważniejszych wydarzeniach w Poznaniu, regionie, województwie, Polsce i na świecie. Specjalnie dla czytelników - z okazji urodzin "Głosu Wielkopolskiego" - przygotowaliśmy podsumowanie minionej dekady. W tym materiale wrócimy wspomnieniami do 2017 roku. Jakie wydarzenia uznaliśmy za ważne w 2017 roku? Na pewno był to rok protestów społecznych związanych z reformą wymiaru sprawiedliwości, wycinką w Puszczy Białowieskiej czy sytuacją lekarzy rezydentów. Najtragiczniej zapisał się jednak w pamięci tych, których dotknęły skutki burz i nawałnic, które wówczas przetoczyły się nad naszym krajem. Wstrząsnęły one nami wszystkimi. Co jeszcze, drodzy Czytelnicy i Internauci, mogliście przeczytać na łamach "Głosu Wielkopolskiego" i na stronie gloswielkopolski.pl?
Od 76 lat dziennikarze "Głosu Wielkopolskiego" starają się informować swoich czytelników o najważniejszych wydarzeniach w Poznaniu, regionie, województwie, Polsce i na świecie. Specjalnie dla czytelników - z okazji urodzin "Głosu Wielkopolskiego" - przygotowaliśmy podsumowanie minionej dekady. W tym materiale wrócimy wspomnieniami do 2017 roku. Jakie wydarzenia uznaliśmy za ważne w 2017 roku? Na pewno był to rok protestów społecznych związanych z reformą wymiaru sprawiedliwości, wycinką w Puszczy Białowieskiej czy sytuacją lekarzy rezydentów. Najtragiczniej zapisał się jednak w pamięci tych, których dotknęły skutki burz i nawałnic, które wówczas przetoczyły się nad naszym krajem. Wstrząsnęły one nami wszystkimi. Co jeszcze, drodzy Czytelnicy i Internauci, mogliście przeczytać na łamach "Głosu Wielkopolskiego" i na stronie gloswielkopolski.pl? Fot. Piotr Hukalo
Od 76 lat dziennikarze "Głosu Wielkopolskiego" starają się informować swoich czytelników o najważniejszych wydarzeniach w Poznaniu, regionie, województwie, Polsce i na świecie. Specjalnie dla czytelników - z okazji urodzin "Głosu Wielkopolskiego" - przygotowaliśmy podsumowanie minionej dekady. W tym materiale wrócimy wspomnieniami do 2017 roku. Jakie wydarzenia uznaliśmy za ważne w 2017 roku? Na pewno był to rok protestów społecznych związanych z reformą wymiaru sprawiedliwości, wycinką w Puszczy Białowieskiej czy sytuacją lekarzy rezydentów. Najtragiczniej zapisał się jednak w pamięci tych, których dotknęły skutki burz i nawałnic, które wówczas przetoczyły się nad naszym krajem. Wstrząsnęły one nami wszystkimi. Co jeszcze, drodzy Czytelnicy i Internauci, mogliście przeczytać na łamach "Głosu Wielkopolskiego" i na stronie gloswielkopolski.pl?

Wydarzenia roku 2017:

  • 1 stycznia - Od 1 stycznia do 17 czerwca obowiązywały w Polsce zliberalizowane przepisy dotyczące wycinki drzew
  • 6 stycznia - Zakończył się historyczny dla Polski Turniej Czterech Skoczni. Kamil Stoch - jako drugi Polak po Adamie Małyszu (2001) zwyciężył w tej imprezie.
  • 23 kwietnia - Najbardziej utytułowany polski żużlowiec Tomasz Gollob miał poważny wypadek podczas okrążenia treningowego przed motocrossowymi mistrzostwami strefy północnej w Chełmnie.
  • 24 czerwca - Protest ekologów Greenpeace w obronie Puszczy Białowieskiej (był on jednym z wielu podobnych protestów, które później organizowano).
  • 5-6 lipca - Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce.
  • 12-24 lipca - Sejm zaczął procedować trzy ustawy: o sądach powszechnych, Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Przeciwnicy zmian licznie protestowali.
  • 17-19 lipca - Wizyta pary książęcej Wiliama i Kate w Polsce.
  • 6/7 sierpnia - Kolejne dwie tragedie nad Wartą.
  • 1 września - Szkoła już bez gimnazjów.
  • 1 października - Weszły w życie 2 ważne ustawy, m.in ta o obniżeniu wieku emerytalnego.
  • 2 października - Rozpoczął się protest głodowy rezydentów. Młodzi lekarze walczyli o zwiększenie nakładów na publiczną służbę zdrowia i podwyżki płac.
  • 8 października - Polska wygrała z Czarnogórą 4:2 (2:0) w ostatnim meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw świata, który odbył się na PGE Narodowym w Warszawie i po raz pierwszy od 2006 roku weźmie udział w mundialu.
  • 7 i 8 grudnia - Beata Szydło zrezygnowała z funkcji Prezesa Rady Ministrów RP. Kandydatem na tę funkcję był dotychczasowy wicepremier, minister finansów i rozwoju M. Morawiecki. Dzień później prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego.

Pozostałe wydarzenia 2017 roku. Przeczytaj, czym żył Poznań, Wielkopolska, Polska i świat

Odeszli:

  • 7 stycznia zmarł w Poznaniu Lech Trzeciakowski, polski historyk, badacz historii wieków XIX i XX.
  • 19 lutego zmarła aktorka Danuta Szaflarska.
  • 20 kwietnia zmarła rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz. Jej rzeźby zdobią m.in. poznańską Cytadelę.
  • 17 czerwca zmarł Józef Grudzień, jeden z najlepszych zawodników w historii polskiego boksu, mistrz olimpijski z Tokio (1964) i wicemistrz z Meksyku (1968).
  • 2 sierpnia zmarła Wanda Chotomska - pisarka, autorka utworów dla dzieci i młodzieży.
  • 13 listopada zmarła aktorka Alina Janowska.

1 stycznia

Od 1 stycznia do 17 czerwca obowiązywały w Polsce zliberalizowane przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach, zgodnie z którymi właściciel nieruchomości mógł bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, o ile nie było to związane z działalnością gospodarczą. Po fali protestów nowelizacja ustawy o ochronie przyrody nieco zaostrzyła przepisy.

6 stycznia

Zakończył się historyczny dla Polski Turniej Czterech Skoczni. Kamil Stoch - jako drugi Polak po Adamie Małyszu (2001) zwyciężył w tej imprezie.

20 stycznia

Donald Trump został 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych.

23 kwietnia

Najbardziej utytułowany polski żużlowiec Tomasz Gollob miał poważny wypadek podczas okrążenia treningowego przed motocrossowymi mistrzostwami strefy północnej w Chełmnie. Pod szpitalem sportowca wspierali kibice.

24 czerwca

Protest ekologów Greenpeace w obronie Puszczy Białowieskiej (był on jednym z wielu podobnych protestów, które później organizowano).

5-6 lipca

Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce.

12-24 lipca

W lipcu Sejm zaczął procedować trzy ustawy: o sądach powszechnych, Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Przeciwnicy zmian protestowali twierdząc, że prowadzą one do upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości i zaburzenia zapisanego w konstytucji trójpodziału władz. Przed sądami ludzie tworzyli tzw. łańcuchy światła.

17-19 lipca

Wizyta pary książęcej Wiliama i Kate w Polsce.

31 lipca

Prezydent Andrzej Duda skierował do ponownego rozpatrzenia przez Sejm RP ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. W grudniu 2017 Sejm przyjął ustawy o KRS i SN, a prezydent je zaakceptował. Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu art 7.1 unijnego traktatu wobec Polski w związku z naruszeniem praworządności.

Z 1 na 2 sierpnia

Z 1 na 2 sierpnia przeszła przez Wielkopolskę nawałnica. Wiatr łamał drzewa, a z nieba padał grad wielkości piłek golfowych. Burza superkomórkowa spowodowała zniszczenia w całym województwie. Ponad 50 tys. Wielkopolan nie miało prądu. Tylko do godziny 8 rano strażacy interweniowali około 360 razy. Interwencje dotyczyły najczęściej powalonych drzew, zniszczonych aut, uszkodzonych dachów i wiat oraz części infrastruktury energetycznej.

Wiele pracy mieli strażacy w samym Poznaniu i w powiecie. Torowisko na trasie PST zablokowało powalone drzewo. Tramwaje jeździły objazdami, wprowadzono komunikację zastępczą. Niektóre loty były opóźnione lub kierowane na inne lotniska. Problemem była zalegająca na ulicach woda. Najwięcej szkód w drzewostanie było w parku Wodziczki i na Sołaczu. Wiatr wyrwał parasole z ogródków na Starym Rynku, a na placu Wielkopolskim zniszczył kilka straganów. Nie bez strat, burza przeszła też w innych wielkopolskich miastach. Najgorzej było w okolicach Leszna i Wrześni. W szczytowym momencie problem z elektrycznością dotyczył 50 tys. osób. Na szczęście w wyniku nawałnicy nikt nie ucierpiał. Jak tłumaczył na łamach „Głosu” dr Mateusz Taszarek z Zakładu Klimatologii UAM, to z czym mieliśmy wówczas do czynienia to burza superkomórkowa, czyli taka, która ma w sobie wbudowany wirujący prąd wstępujący.

- Była to wielka chmura, która szybko kręciła się wokół własnej osi. Tego typu burze są znane z generowania gradu o dużej średnicy, porywistego wiatru oraz tornad. Superkomórki najczęściej występują w USA w rejonie „alei tornad”, ale od czasu do czasu pojawiają się również w Europie. W nocy z wtorku na środę przez rejon Poznania przeszły dwie takie burze - wyjaśniał naukowiec.

6/7 sierpnia

Kolejne tragedie nad Wartą. W poniedziałek w Górze koło Śremu w rzece odnaleziono zwłoki 42-latka. W nocy z niedzieli na poniedziałek z Warty w Poznaniu wyłowiono ciało 18-latka. Tereny nadwarciańskie nadal nie są bezpieczne. Niewiele zmieniło się od tragicznej śmierci Ewy Tylman.

10 sierpnia

10 sierpnia około północy znad Czech i Niemiec zaczęły nadciągać nad Polskę kolejne komórki burzowe. Potężny układ wielokomórkowy o szerokości około 200-300 km przetoczył się w pierwszej połowie doby w pasie od linii Poznań-Katowice, przez Ziemię Łódzką, północną część Górnego Śląska, wschodnią i centralną Wielkopolskę, Mazowsze, południe Kujaw, południowe i wschodnie Mazury i północną Lubelszczyznę aż po Podlasie powodując wiele szkód. 11 sierpnia wydano ostrzeżenie drugiego stopnia o burzach z gradem obowiązujące do godziny 21.

11 i 12 sierpnia

Najgwałtowniejsza burza, którą pamiętamy wszyscy, przeszła w godzinach popołudniowych, wieczornych i w nocy z 11 na 12 sierpnia w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę i Kujawy po Pomorze Gdańskie i Warmię. Prędkość wiatru w porywach osiągała wówczas 120 km/h, a lokalnie przekraczała nawet 150 km/h. 6 osób zginęło, było ponad 52 rannych. Wichura kładła całe połacie lasu, łamała drzewa jak zapałki, zrywała dachy z domów, pozbawiła wielu ludzi dorobku życia. Katastrofalne nawałnice spowodowały olbrzymie straty przyrodnicze.

Tragedia na obozie harcerskim
12 sierpnia wstrząsnęła całą Polską wiadomość o tragedii na obozie harcerskim niedaleko Suszka, w Borach Tucholskich. Przygniecione powalonymi wskutek wichury drzewami zginęły tam dwie nastoletnie harcerki z Łodzi. 37 osób zostało rannych. Na pomoc odciętym od świata harcerzom pierwsi ruszyli mieszkańcy pobliskiego Suszka i Lotynia. Ci ostatni relacjonowali później, że niektóre dzieci czekały na pomoc w wodzie przy brzegu, trzymając się konarów. Powalone drzewa utrudniały dotarcie do poszkodowanych profesjonalnej pomocy i stwarzały w dalszej akcji ratowniczej dodatkowe niebezpieczeństwo dla strażaków, policjantów i ratowników. Poszkodowanym przez nawałnicę sołectwom Rytel i Lotyń ruszyło z pomocą wiele instytucji, ale także osób prywatnych. Rządowe pieniądze trafiły do samorządów, które uruchomiły wsparcie.

Burza w Wielkopolsce
Tylko do sobotniego poranka straż pożarna w Wielkopolsce interweniowała 2,5 tys. razy, w kolejnych godzinach ta liczba wzrosła do 3 tys. Skutki burzy najbardziej dotknęły powiaty gnieźnieński, wrzesiński oraz śremski. Skala zniszczeń w tym pierwszym była ogromna - począwszy od uszkodzenia dachu katedry gnieźnieńskiej, po zerwane dachy domów. Utrudnienia były na drogach krajowych nr 5, 15 i 36 oraz na autostradzie A2. Do wielu miejsc nie można było dojechać, bo część lokalnych dróg była zablokowana przez połamane drzewa i konary.

Od 10 do 22 sierpnia Państwowa Straż Pożarna interweniowała 25 997 razy. Silny wiatr zerwał dachy z 4 893 budynków w tym z 3 522 mieszkalnych.

1 września

Reforma minister edukacji Anny Zalewskiej zlikwidowała gimnazja, przywróciła ośmioklasową szkołę podstawową i czteroletnie liceum. Ruszyły szkoły branżowe I stopnia, które zastąpiły zasadnicze szkoły zawodowe.

1 października

Weszły w życie 2 ważne ustawy: wprowadzająca rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym w Polsce i przywracająca w Polsce wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

2 października

Rozpoczął się protest głodowy rezydentów. Młodzi lekarze walczyli o zwiększenie nakładów na publiczną służbę zdrowia i podwyżki płac. Ich negocjacje z rządem zakończyły się fiaskiem, a rezydenci zdecydowali się na inną formę protestu. Organizatorem akcji było Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

5 i 6 października

Z 5 na 6 października przeszedł nad Polską orkan Ksawery. W Ostrowie Wlkp. w szpitalu zmarła 59-letnia kobieta, na którą przewróciło się drzewo. Drugą ofiarą orkanu był 67-letni mężczyzna w Ośnie Lubuskim. Wielkopolska okazała się jednym z najbardziej poszkodowanych w wichurze regionów. W samym Poznaniu doszło do kilku groźnych wypadków. Zostały poszkodowane dwie kobiety: na jedną przewrócił się płot, a na drugą na ulicy Kraszewskiego spadła blacha z budowy. Do szpitala trafiło także czterech strażaków. Rannych zostało 39 osób, z czego 11 w Wielkopolsce. Strażacy wyjeżdżali nieść pomoc ponad 2 300 razy.

Do dużych strat doszło w poznańskim Zoo. - Zdarzały się już huragany, ale nie przyniosły takich strat, jak tym razem. Przewrócone drzewa uszkodziły wybiegi - mówiła na naszych łamach Małgorzata Chodyła, rzeczniczka prasowa ogrodu zoologicznego. Na szczęście szyb-ko udało się wyłapać zwierzęta, które przestraszone uciekły.

8 października

Polska wygrała z Czarnogórą 4:2 (2:0) w ostatnim meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw świata, który odbył się na PGE Narodowym w Warszawie i po raz pierwszy od 2006 roku weźmie udział w mundialu.

Wichura pozbawiła prądu ponad 600 tys. osób w Polsce, najwięcej, bo przeszło 100 tys., w Wielkopolsce. Od prądu zostało odciętych 1200 miejscowości.

24 października

"Makowiec" i jego rodzina skazani - Sąd Okręgowy skazał go na 6 lat i 2 miesiące więzienia. Za kratki mają trafić także jego dwaj synowie. Obrońcy zapowiadają apelację.

1 grudnia

W moskiewskim Kremlu odbyło się losowanie fazy grupowej Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018.

7 i 8 grudnia

Beata Szydło zrezygnowała z funkcji Prezesa Rady Ministrów RP. Kandydatem na tę funkcję był dotychczasowy wicepremier, minister finansów i rozwoju M. Morawiecki. Dzień później prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego.

obrazek

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski