Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjeżdżasz na ferie za granicę? Karta EKUZ może się przydać. Sprawdź, jak ją wyrobić i jak długo jest ważna

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Karta EKUZ umożliwia leczenie w krajach Unii Europejskiej
Karta EKUZ umożliwia leczenie w krajach Unii Europejskiej Paweł Dubiel
EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego umożliwia leczenie w krajach Unii Europejskiej, a także krajach EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria). Może okazać się bardzo przydatna podczas zagranicznych wyjazdów. Kto i jak może ją uzyskać?

Co daje karta EKUZ?

Zakres leczenia z EKUZ jest ograniczony. Posiadacze kart mają prawo do leczenia:

  • niezbędnego i nieplanowanego,
  • w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa,
  • na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju (jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i Ty za nią zapłacisz).

Kto może uzyskać kartę EKUZ?

Kartę EKUZ mogą uzyskać osoby, które są uprawnione do świadczeń zdrowotnych w Polsce - ubezpieczone lub nieubezpieczone, ale mające prawo do leczenia na podstawie szczególnych uprawnień (np. dzieci do lat 18, które nie mogą być zgłoszone do ubezpieczenia przez rodzica lub dziadka).

Jak wyrobić kartę EKUZ?

By otrzymać kartę EKUZ należy złożyć o nią wniosek. Można to zrobić na pięć sposobów. Pierwszy z nich, to złożenie wniosku w punkcie NFZ. W Wielkopolsce może to być w oddziałach wojewódzkich w Poznaniu (ul. Grunwaldzka 158 i ul. Piekary 14/15), delegaturach w Kaliszu, Koninie, Lesznie i Pile, a także w Punktach Obsługi Ubezpieczonych w Rawiczu i Słupcy.

Wniosek o EKUZ można złożyć też za pośrednictwem skrzynki ePUAP, przez Internetowe Konto Pacjenta, mailem lub pocztą tradycyjną na adres wybranego oddziału lub delegatury. Wyrobienie karty jest bezpłatne.

Do wniosku należy dołączyć dodatkowo: dokument potwierdzający naukę - w przypadku osób powyżej 18 roku życia zgłoszonych przez rodziców do ubezpieczenia zdrowotnego lub - w przypadku osoby pobierające rentę - dokument potwierdzający prawo do świadczeń.

Jak długo ważna jest EKUZ?

To, jak długo ważna jest karta EKUZ zależy od kilku czynników.

W przypadku osób, które są zatrudnione na umowę o pracę, karta EKUZ ważna jest 3 lata. Na długi okres ważności karty mogą liczyć też dzieci - jej ważność obowiązuje do ukończenia 18. roku życia. EKUZ może być również ważna nawet 20 lat - na co liczyć mogą emeryci.

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski