Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki egzaminu ósmoklasisty. Gdzie sprawdzić wyniki absolwentów? Jak poradzili sobie Wielkopolanie?

Alicja Durka
Alicja Durka
Uczeń może odebrać zaświadczenie osobiście. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, może to zrobić rodzic lub osoba upoważniona przez rodzica.
Uczeń może odebrać zaświadczenie osobiście. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, może to zrobić rodzic lub osoba upoważniona przez rodzica. Tomasz Bolt
W poniedziałek, 3 lipca absolwenci szkół podstawowych mogą sprawdzić, jak poszło im na egzaminie ósmoklasisty. Jak je odebrać i jak wyglądają kolejne etapy rekrutacji do szkół podstawowych?

Egzamin ósmoklasisty odbywał się w tym roku 23, 24 i 25 maja. Uczniowie pisali testy kolejno z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, najczęściej był to język angielski. Odbyły się również egzaminy w terminach dodatkowych, czyli 12, 13 i 14 czerwca. W poniedziałek, Centralna Komisja Egzaminacyjna, o godzinie 8:30 opublikowała wyniki.

Gdzie sprawdzić wyniki egzaminu ósmoklasisty w Poznaniu?

CKE opublikowało wyniki egzaminu ósmoklasisty w poniedziałek, o godzinie 8:30 w systemie ZIU. Każdy uczeń może je sprawdzić samodzielnie na stronie internetowej, logując się do systemu za pomocą swojego loginu. Loginy i hasła do systemu powinni byli udostępnić uczniom ich wychowawcy.

Po zaświadczenie o wynikach, uczniowie będą musieli wybrać się osobiście do szkoły, w której pisali egzamin. Zaświadczenia zostaną wydane szkołom 6 lipca, w czwartek i w tym samym dniu muszą być przekazane uczniom. Miejsce i godzinę wyznaczą szkoły.

Uczeń może odebrać zaświadczenie osobiście. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, może to zrobić rodzic lub osoba upoważniona przez rodzica.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

Wyniki egzaminów ósmoklasisty są brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Punkty można także zdobyć na podstawie świadectwa.

Po poznaniu wyników, uczniowie muszą wpisać je, wraz ze świadectwem i innymi osiągnięciami do wniosków rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych. Do szkoły pierwszego wyboru zaś należy dostarczyć również kopię zaświadczenia o egzaminie.  

Czytaj też: Ruszyła rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Poznaniu. Do kiedy trzeba złożyć dokumenty?

Na tej podstawie szkoły opublikują listę przyjętych uczniów. Po zakwalifikowaniu, trzeba będzie dostarczyć oryginały świadectwa i zaświadczenia o egzaminie ósmoklasisty.

Jak poradzili sobie ósmoklasiści z Wielkopolski?

CKE podsumowało wyniki tegorocznych absolwentów klas ósmych. Uczniowie wykazali się dobrą znajomością "Balladyny", nie mieli też problemów z pierwiastkami kwadratowymi i prostymi rachunkami w pamięci, gorzej radzili sobie m.in. z poprawnym stopniowaniem przysłówków.

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała w poniedziałek na swojej stronie internetowej wstępną analizę wyników oraz opracowanie najczęściej popełnianych błędów.

Uczniowie musieli przystąpić do trzech pisemnych egzaminów: z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Podobnie jak w latach ubiegłych, najczęściej wybieranym językiem obcym był angielski (wybrało go 97,9 proc.), na drugim miejscu niemiecki.

Podano w niej, że z matematyki uczniowie wykazali się umiejętnością obliczania wartości pierwiastków kwadratowych z liczb, które są kwadratami liczb wymiernych oraz wykonywania prostych rachunków pamięciowych.

Z kolei na egzaminie z języka obcego nowożytnego ósmoklasiści, którzy przystąpili do egzaminu z języka angielskiego, uzyskali najwyższy średni wynik za rozwiązanie zadania zamkniętego sprawdzającego znajdowanie określonych informacji w oparciu o tekst słuchany, natomiast w przypadku języka niemieckiego uczniowie najlepiej poradzili sobie z zadaniem zamkniętym sprawdzającym znajomość funkcji językowych.

Najczęściej popełniane błędy przez uczniów

Analiza pokazała także słabsze strony uczniów. Jak czytamy, w Wielkopolsce, uczniowie uzyskali wynik średnio 63 proc. punktów z języka polskiego. Uczniowie najlepiej poradzili sobie z zadaniami, które sprawdzały umiejętność czytania utworów literackich oraz odbioru tekstów kultury. Za rozwiązanie zadań z matematyki ósmoklasiści uzyskali średnio 51% proc. punktów możliwych
do zdobycia.

Arkusze egzaminacyjne z wszystkich języków obcych miały identyczną formę, składały się z takich samych części i takiej samej liczby zadań takiego samego typu, za rozwiązanie których można było otrzymać taką samą liczbę punktów. W arkuszu egzaminacyjnym sprawdzane były umiejętności uczniów w pięciu obszarach: rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstów pisanych, znajomość funkcji językowych, znajomość środków językowych oraz tworzenie wypowiedzi pisemnej.

Za rozwiązanie zadań z języka obcego nowożytnego ósmoklasiści uzyskali średnio:

  • z języka angielskiego – 63 proc. punktów
  • z języka hiszpańskiego – 63 proc. punktów
  • z języka niemieckiego – 46 proc. punktów
  • z języka francuskiego - do egzaminu z języka francuskiego przystąpiła jedna osoba z Wielkopolski

Dla porównania, w całej Polsce wyniki uplasowały się następująco:

  • z języka angielskiego – 66 proc. punktów
  • z języka francuskiego – 82 proc. punktów
  • z języka hiszpańskiego – 69 proc. punktów
  • z języka niemieckiego – 53 proc. punktów
  • z języka rosyjskiego – 68 proc. punktów
  • z języka włoskiego – 69 proc. punktów

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Do jakich przedmiotów brakuje nauczycieli w Poznaniu? Sprawdź oferty pracy, które wygasną w marcu bądź kwietniu. Zwróć uwagę na podpisy pod zdjęciami ->

Ofert pracy dla nauczycieli w Poznaniu przybywa. Kto jest na...

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski