Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za nami pierwsze spotkanie w ramach Poznańskiego Panelu Obywatelskiego

ICH
W sobotę, 6 marca odbyło się pierwsze spotkanie w ramach Poznańskiego Panelu Obywatelskiego.
W sobotę, 6 marca odbyło się pierwsze spotkanie w ramach Poznańskiego Panelu Obywatelskiego. Urząd Miasta Poznania
Jak duży wpływ na jakość życia w mieście ma obecność zieleni? W jaki sposób zmiany klimatu oddziałują na gospodarkę leśną? Co zrobić, by jak najlepiej chronić zielone płuca miasta? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań starano się zgłębić podczas pierwszego spotkania edukacyjnego zorganizowanego w ramach Poznańskiego Panelu Obywatelskiego.

W sobotę, 6 marca odbyło się pierwsze spotkanie w ramach Poznańskiego Panelu Obywatelskiego. Uczestnicy spotkania rozmawiali o tym, jak zaadaptować lasy i tereny zieleni w Poznaniu do zmieniającego się klimatu. Na ich pytania odpowiadali zaproszeni w tym celu eksperci.

Z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną wydarzenie odbyło się zdalnie. Wzięli w nim udział nie tylko paneliści i panelistki. Dzięki transmisji online rozmowom mogli się przysłuchiwać wszyscy chętni. Zebranych powitał prezydent miasta, Jacek Jaśkowiak.

Pamiętacie Poznań bez Starego Browaru, Kupca Poznańskiego, Avenidy oraz... bez korków? Zobaczcie 50 zdjęć miasta sprzed niespełna trzydziestu lat. Tak wyglądał Poznań w latach dziewięćdziesiątych. Wielu z tych miejsc możecie dziś nie poznać!Na zdjęciu Stary Rynek w Poznaniu.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc możesz dziś ...

- Bardzo dziękuję za zaangażowanie - za to, że gotowi są Państwo przeznaczyć swój prywatny czas na dyskusję o środowisku naturalnym, klimacie i jakości powietrza. Wszystko to pozwoli wypracować wnioski, które pomogą nam w podejmowaniu trudnych decyzji. Państwa głos będzie dla nas bardzo istotny. Jestem przekonany, że przedstawione rekomendacje będą odpowiedzialne. Liczę, że kryterium dla panelistów będzie przede wszystkim się troska o wszystkich mieszkańców - także tych, których bezpośrednio dotkną nasze działania. Mam też nadzieję, że znajdziemy chwilę czasu, by przedstawić Państwu to, co robimy na rzecz poprawy jakości powietrza i przystosowania miasta do zmieniającego się klimatu. Będę przyglądał się przebiegowi panelu. Jestem do Państwa dyspozycji. Życzę owocnych obrad i mądrych decyzji - mówił prezydent Poznania.

Stary budynek dworca został zamknięty dla obsługi biletowej 25 października 2013 roku, w dniu otwarcia galerii handlowej Poznań City Center przy nowym dworcu.Zobacz zdjęcia starego dworca PKP sprzed lat ----->

Tak kiedyś wyglądał dworzec Poznań Główny. Został zamknięty ...

O tym, jak wyglądały przygotowania do panelu przypomniał uczestnikom spotkania Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

- Kiedy w grudniu 2019 roku spotkałem się z przedstawicielami organizacji Extinction Rebellion, aby porozmawiać o panelu obywatelskim wydawało mi się, że będziemy mogli wystartować już w 2020 r., a pierwsze rekomendacje zostaną przedstawione prezydentowi i radzie miasta pod koniec ubiegłego roku. Niestety dokładnie rok temu wybuchła pandemia, wszystkie prace zostały wstrzymane. Długo rozważaliśmy, w jaki sposób zrealizować Poznański Panel Obywatelski. Pandemia trwa i wciąż nie wiemy, jak długo jeszcze potrwa, dlatego zdecydowaliśmy się na zdalną formę panelu, co jest bardzo dużym wyzwaniem. Chciałbym Państwu serdecznie podziękować, że zdecydowali się wziąć udział w tym przedsięwzięciu - poszerzyć swoją wiedzę i przygotować rekomendacje dla Miasta Poznania. Dziękuję także wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania panelu - po stronie urzędowej, społecznej i eksperckiej. Bardzo czekamy na efekty państwa pracy

- mówił Grzegorz Ganowicz.

Podczas pierwszego spotkania edukacyjnego osoby biorące udział w spotkaniu mogły wysłuchać prelekcji na temat związku pomiędzy zielenią miejską a zmianami klimatu i jakością życia w mieście. O tym zagadnieniu mówił dr Mateusz Ciechanowski z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Generał Józef Dowbor-Muśnicki zdawał sobie sprawę z konieczności uświadomienia żołnierzom, że nie są wzywani do przymusowej służby za obcą sprawę. Wydał odezwę: „(...) Do Was zwracam się, oficerowie! Zapomnijcie o tej zmorze, która panowała w szeregach armii narodów - ciemięzców, w których nieludzkie obchodzenie się z żołnierzami i pogarda dla niego były systemem. Podobne stosunki nie mogą mieć miejsca w szeregach Wojsk Polskich. Winniście być nie tylko dowódcami (...), ale też zawsze starszymi, kochającymi i troskliwymi braćmi żołnierzy”.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Powstanie Wielkopolskie: Zobacz niezwykłe zdjęcia w kolorze!

Prof. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opowiedział o wpływie zmian klimatu na gospodarkę leśną, a dr Marzena Suchocka ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie - o ochronie zieleni i zarządzaniu nią na różnych szczeblach. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również więcej o kierunkach działań Miasta w kontekście lasów i terenów zielonych. Prezentację na ten temat przedstawili przedstawiciele Zarządu Zieleni Miejskiej i Lasów Poznańskich.

Podczas spotkania przewidziano także dyskusje w grupach oraz czas, w którym panelistki i paneliści mogli zadawać ekspertom bardziej szczegółowe pytania. Te pytania, które nie mogły zostać zadane przez uczestników panelu na żywo ze względu na ograniczenia czasowe, zostaną przekazane ekspertom, którzy odpowiedzą na nie na piśmie. Pozwoli to na bardziej wyczerpujące i pełne odniesienie się do tematu i ewentualnych wątpliwości panelistek i panelistów.

W planach są łącznie 4 spotkania edukacyjne. Kolejne będą się odbywać w soboty: 13, 20 i 27 marca. Natomiast w kwietniu i maju zaplanowano spotkania deliberacyjne. W czasie ich trwania paneliści i panelistki, podczas wspólnych dyskusji, wypracują rekomendacje działań, które zostaną przekazane właściwym jednostkom lub organom.

Dzięki Google Street View można wirtualnie zwiedzać miasta i oglądać ich mieszkańców. Okazuje się, że czasami aparat Google'a uwiecznił ciekawe momenty. Na zdjęciach z Poznania nie brakuje na przykład trzymających się za rękę lub przytulających się par. Sprawdźcie - może wśród nich jesteście Wy lub Wasi znajomi?Kolejne zdjęcie -->

Zakochani z Poznania przyłapani przez Google Street View. Mo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski