Za nami trzecia edycja Biegu Ognia i Wody na Torze Poznań. Dwa rekordy trasy i dwie fale uczestników

Biegacze mieli na Torze Poznań do pokonania dystans 10 km
Biegacze mieli na Torze Poznań do pokonania dystans 10 km Fot. Maciej Kopiński
To był wyjątkowy bieg! Jeden z nielicznych w tym roku w Polsce szybkich biegów na atestowanej trasie 10 km. Po wprowadzeniu obostrzeń "czerwonej strefy" uczestnicy cieszyli się, że odbył się zgodnie z terminem 17 października. To była prawdziwa #wyścigowadycha. Padły dwa rekordy trasy. Olimpijczyk Łukasz Nowak finiszował w czasie 31:01 a Martyna Wychowałek uzyskała bardzo dobry czas 35:51. Aż 99 osób "złamało" 40 minut! Wyłoniono też zwycięzców II Pucharu Wielkopolski Służb Mundurowych, Mistrzostw Wielkopolski OSP oraz Wielkopolskiej Gwardii Honorowej, Mistrzostw Wielkopolski Policjantów.

Przygotowanie zawodów było kolejnym organizacyjnym wyzwaniem. Już w wrześniu organizatorzy Biegu Ognia i Wody wprowadzili innowacyjne rozwiązania podczas 6. Duathlonu Tor Poznań i 6. Biegu Formuła 1 5 km. Już na początku października przygotowano różne scenariusze. Organizatorzy zastosowali się do sanitarnych zasad obowiązujących w "czerwonej strefie". Mobilne Biuro Zawodów #ToyotaBońkowscy umożliwiło bezpieczny odbiór pakietów startowych.

Biegacze startowali w dwóch falach. Najpierw wystartowały kobiety. Od początku prowadzenie objęła Martyna Wychowałek, a stawka biegaczek rozciągnęła się już po pierwszym kilometrze. Martyna Wychowałek z Łodzi finiszowała niezagrożona pierwsza w czasie 35:51 (średnie tempo 3:35!), na drugim miejscu uplasowała się Agnieszka Witczak - Flajszer z Międzychodu (39:01), a na trzecim Dominika Kłoda z Poznania (39:43).

W drugiej fali wystartowali mężczyźni. Już lista startowa budziła żywsze bicie serc, bo zapowiadała się rywalizacja na wysokim poziomie. Od początku mocne tempo dyktował olimpijczyk z Igrzysk w Londynie Łukasz Nowak. Jego średnie tempo wynosiło 3'06" ! Nic dziwnego, że padł rekord trasy. Łukasz Nowak ze Skoków finiszował w czasie 31:01. "Chciałem złamać 30 minut, ale jestem przeszczęśliwy z rezultatu i zwycięstwa!", cieszył się na mecie zwycięzca. Na drugim miejscu uplasował się Adam Stippa z Wrocławia (32:17), a na trzecim Marcin Lamperski z Rawicza (32:59).

Zdobywcy podium w kategorii open mężczyzn i kobiet zostali uhonorowani pucharami ufundowanymi przez Prezesa Wielkopolskiego Związku Lekkiej Atletyki dr. Jacka Biernackiego. Starterem honorowym był tradycjnie Dariusz Krupa z Automobilklubu Wielkopolski i organizator Tor Poznań Track Day.

Wiele emocji dostarczyła również rywalizacja w ramach rozegranego II Pucharu Wielkopolski Służb Mundurowych w biegu na 10 km. W mocno obstawionej stawce zwyciężył Paweł Milczarek z Dobrzycy (33:47), wyprzedzając Bartosza Aleksandrowicza z Wrześni (35:28) i Dawida Linowieckiego z Radziejowa (35:52). Wśród kobiet triumfowała Agata Kwasiżur z Poznania (41:34).

W rozegranym Międzynarodowym Pucharze Strażaków (IFC) triumfował Tomasz Kowalczuk z Żagania (33:14), wyprzedzając Macieja Kosieckiego z Liniewa (33:24) oraz Dariusza Szramę z Obornik (33:40). Wśród kobiet pierwsze miejsce wywalczyła Martyna Zielińska z Leszna (40:19) przed Magdaleną Bilińską z Gorzowa Wlkp. (51:50) i Dorotą Marschałkowską z Koszalina (1:01:25). Puchary ufundował st.brygadier Tomasz Wiśniewski, Prezes Polskiego Towarzystwa Ekspertów Dochodzeń Popożarowych.

Tytuł mistrza Wielkopolski policjantów wywalczył Michał Binkowski z Rokietnicy (41:41). Triumfator II Pucharu Wielkopolski Służb Mundurowych Paweł Milczarek został również zwycięzcą kategorii Wielkopolski Gwardii Honorowej (33:47).

W rywalizacji Mistrzostw Wielkopolski Strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych zwyciężył Dariusz Szrama (33:40) przed Tomaszem Musiałem z Rydzyny (34:25)ni Marcinem Wienckiem z Jarocina (37:10). Tytuł mistrzowski wśród pań wywalczyła Martyna Zielińska z Leszna (40:19).

Walka do końca leży to w naturze sportowców. Tegoroczny sezon startowy jest bardzo krótki i nie chcieliśmy nikogo z miłośników biegania 28 pozbawiać możliwości wzięcia udziału w sportowej rywalizacji - powiedział maratończyk Przemysław Walewski, organizator i dyrektor biegu. - Forma to nie "prowizorka" i buduje ją się konsekwentnie przez wiele miesięcy. Fizyczna forma to z kolei sprawność i odporność fizyczna, które są doceniane - nie tylko przez sportowców - szczególnie w dzisiejszych czasach. Nieprzypadkowo na naszym medalu umieściliśmy grafikę symbolizującą Feniksa - mitycznego ptaka, który symoblizuje Słońce i wieczne odradzanie się życia.

Przypomnijmy, że w 2019 roku 14 biegaczy złamało limit 35 minut na Torze Poznań! Zwycięzcą został Łukasz Świesiulski (KW PSP Warszawa) triumfator z 2018 r. uzyskując na mecie czas 32:24, poprawiając swój rekord o sekundę. Wśród pań także wygrała zwyciężczyni z 2018 r. Monika Brzozowska (37:09) i również poprawiając swój rekord z ubiegłego roku o … sekundę!

Patronat Honorowy: Prezes Wielkopolskiego Związku Lekkiej Atletyki dr Jacek Biernacki, Prezes Automobilklubu Wielkopolski Bartosz Bieliński, Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Wielkopolskiego Eugeniusz Grzeszczak.

Główny Partner: Tel – Poż – System ISKRA.
Partner Motoryzacyjny: Toyota Bońkowscy

Partnerzy: PROMAT, Tor Poznań Track Day, Carrera Cars Teams, Trigar.pl, Polskie Towarzystwo Ekspertów Dochodzeń Popożarowych, WORD Poznań, Duathlon Tor Poznań, Formoza Challenge, OSP Plewiska.