Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapomniane skarby przeszłości odnalezione! Grobowce megalityczne w gminie Szamotuły

Natalia Nowotna
Natalia Nowotna
Współczesna archeologia nadal skrywa wiele tajemnic przeszłości ludzkości. Ostatnie doniesienia z terenu gminy Szamotuły, opublikowane niedawno w National Geographic Polska, wskazują na fascynujące odkrycie - odnalezienie grobowców megalitycznych.
Współczesna archeologia nadal skrywa wiele tajemnic przeszłości ludzkości. Ostatnie doniesienia z terenu gminy Szamotuły, opublikowane niedawno w National Geographic Polska, wskazują na fascynujące odkrycie - odnalezienie grobowców megalitycznych. National Geographic Polska
Niezwykłe odkrycie w Sierpówku w gminie Szamotuły! Innowacyjne metody pozwoliły na odnalezienie grobowców megalitycznych i przeprowadzenie badań - informuje National Geographic Polska.

Współczesna archeologia nadal skrywa wiele tajemnic przeszłości ludzkości. Ostatnie doniesienia z terenu gminy Szamotuły, opublikowane niedawno w National Geographic Polska, wskazują na fascynujące odkrycie - odnalezienie grobowców megalitycznych.

Czytaj też: 10 niesamowitych miejsc w Wielkopolsce. Są idealne na wycieczkę! Poleca je blog Addicted2travel.pl. Mało kto o nich wie

Czym są grobowce megalistyczne? Pierwsze pojawiły się we Francji

Megalit lub grobowiec megalityczny to imponująca konstrukcja grobowa zbudowana z ogromnych głazów oraz nasypów ziemnych. W Europie pierwsze z nich pojawiły się około 4800–4300 lat p.n.e., na terenach północno-zachodniej Francji. Jednak to właśnie na obszarze południowej i środkowej Anglii, północnych i środkowych Niemczech, Danii oraz Polski, ludzie zaczęli budować te monumentalne struktury w początkach IV tysiąclecia p.n.e. Co fascynujące, budowle okazują się być nawet starsze od słynnych piramid egipskich.

Badania przeprowadzili archeolodzy z Poznania

Wyniki badań prowadzonych przez ekipę archeologów z Wydziału Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu są niezwykle ciekawe. Dzięki zastosowaniu lotniczego skanowania laserowego (ALS), przy użyciu urządzenia LiDAR zamontowanego na samolocie, badacze byli w stanie precyzyjnie zrekonstruować teren, pomijając przeszkody w postaci gęstej roślinności czy lasów. Ta innowacyjna metoda pozwoliła na wykrycie pięciu grobowców kujawskich w miejscowości Sobota niedaleko Rokietnicy.

Odkryto cztery cmentarzyska grobowców megalitycznych w gminie Szamotuły

Jednak prawdziwa sensacja nadeszła, gdy archeolodzy poinformowali o ich odkryciu kilkanaście kilometrów na zachód od Soboty, w Sierpówku, również w gminie Szamotuły. Jest możliwe, że na tym obszarze znajduje się aż cztery cmentarzyska grobowców megalitycznych. Co więcej, każde cmentarzysko może składać się od dwóch do sześciu grobowców, z których jeden może mieć aż 140 metrów długości, co stawia go wśród największych tego typu grobowców w Polsce.

Dr Danuta Żurkiewicz, kierowniczka badań z Wydziału Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, podkreśliła w rozmowie z National Geographic Polska, że nowo odkryte grobowce są nadzwyczaj dobrze zachowane i czytelne w terenie. Niestety, upływ czasu pozostawił pewne ślady na ich nasypach. Dlatego niezbędna jest ich konserwacja i ochrona.

Badania trwają - czy przyszłość pozwoli na lepsze zrozumienie historii grobowców?

Badania nad tymi starożytnymi megalitycznymi strukturami wciąż trwają. Archeolodzy nie tylko prowadzą wykopaliska na niewielką skalę, ale także korzystają z zaawansowanych narzędzi, które pozwalają na poznanie ich konstrukcji bez naruszania ich integralności. Ta fascynująca podróż w głąb historii pozwala nam lepiej zrozumieć dawne społeczności i ich niezwykłe osiągnięcia w dziedzinie budownictwa i kultury.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Wiele miast w województwie wielkopolskim pamięta odległą historię. Które z nich najwcześniej otrzymały prawa miejskie? Oto najstarsze miasta w Wielkopolsce. Uszeregowaliśmy je chronologicznie - wg nadania praw miejskich w XIII wieku. - od najmłodszego do najstarszego.Przejdź do galerii i sprawdź >>>

Takie są najstarsze miasta w Wielkopolsce. Zyskały prawa mie...

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski