Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy - lasy, starorzecza i Mickiewicz

Monika Kaczyńska
Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy to jeden z najbardziej różnorodnych parków w Wielkopolsce. Jego obszar - 15, 6 tys. ha leży na terenie gmin Miłosław, Nowe Miasto nad Wartą i Żerków. Pola uprawne zajmujące ponad połowę powierzchni przeplatają się tam z lasami, a Warta, Miłosławka i Lutynia płynące przez jego teren tworzą tam malownicze starorzecza.

Cechą charakterystyczną Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego jest urozmaicona rzeźba terenu - od płaskich, czasem lekko falujących pól po morenowe wzgórze, poprzecinane parowami.

Najwyższe wzniesienia to Łysa Góra (161 m n.p.m.) i Góra Żerkowska (155 m n.p.m.).

Niezwykłość tych terenów doceniano już w ubiegłym wieku. W 1907 powołano tu rezerwat przyrody, by chronić nadwarciańskie lasy. Dziś na terenie parku istnieją trzy rezerwaty: Czeszewski Las, Dwunastak i Dębno nad Wartą. Poza bogactwem roślin Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy jest również dobrym miejscem do życia dla wielu zwierząt - od bezkręgowców (występują tu takie jak ślimak maskowiec, świdrzyk stępiony) po ptaki.

Na terenie parku gniazdują między innymi bieliki, bociany czarne, kormorany, czaple siwe.

Ale dzika przyroda to niejedyne atrakcje tych terenów. Można tu oglądać także będące dziełem człowieka przypałacowe parki. Za jeden z najpiękniejszych w Wielkopolsce uchodzi park w Miłosławiu.

Założony już w końcu XVIII w. początkowo w stylu francuskim, z charakterystycznymi dla tego typu parków alejami grabowymi, w pierwszej połowie XIX wieku został przekształcony w park w stylu angielskim, ze stawami i kanałami, nad którymi przerzucono mostki.

Kto chciałby jeszcze bliższego kontaktu z historią, może odwiedzić Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Wieszcz przybył do Śmiełowa w połowie sierpnia 1831 roku z zamiarem przeprawienia się przez granicę do ogarniętego powstaniem Królestwa Polskiego. Niestety, próba przedostania się przez granicę spełzła na niczym. Wrócił do dworu. Tam zastała go wieść o kapitulacji Warszawy. Wieść gminna niesie, że posadził wtedy drzewo. Dziś znane jest ono jako dąb Mickiewicza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski