Zespół kolesi i wola narodu. Jarosław Kaczyński na ścieżkach...

  Zespół kolesi i wola narodu. Jarosław Kaczyński na ścieżkach Stanisława Ehrlicha

  Witold Głowacki

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Jarosław Kaczyński

  Jarosław Kaczyński ©brak

  Poglądy na państwo i prawo Stanisława Ehrlicha - peerelowskiego profesora i mistrza Jarosława Kaczyńskiego - mogłyby dziś być muzealną ciekawostką z ery Bieruta i Gomułki. Zamiast tego stają się coraz ważniejsze w myśleniu polityków PiS.
  Jarosław Kaczyński

  Jarosław Kaczyński ©brak

  Zebrał się zespół kolesi, którzy bronią status quo poprzedniej władzy - naprawdę nie przypadkiem przywitali brawami posłowie PiS swą rzecznik prasową za te słowa o sędziach Sądu Najwyższego. W tym jednym zdaniu widzimy przecież bardzo wyraźnie jedną z najważniejszych dla Prawa i Sprawiedliwości i Jarosława Kaczyńskiego klisz myślenia o państwie.

  Od państwa prawa i instytucji, które mają charakter mniej lub bardziej fasadowy, zawsze ważniejsze są relacje i zależności personalne.
  I to one determinują działania instytucji - głosi ten schemat. A zatem grupa osób spotyka się przy kawie i ciasteczkach, by rzucać kłody pod nogi nowej władzy, a zespół kolesi broni status quo. Tymczasem suweren wybrał przecież nową władzę, która za sprawą oporu określonych grup interesu i zespołów nacisku nie może w pełni realizować swego programu. Tak właśnie te nieformalne grupy blokują wolę narodu - mówią nam politycy PiS i publicyści sprzyjających tej partii mediów.

  CZYTAJ TAKŻE: Nowa PiSomowa, czyli kieszonkowy słownik Dobrej Zmiany

  Za sprawą Beaty Mazurek i jej słów mamy więc kolejną odsłonę wojny PiS z sędziami (już nie tylko TK) i instytucjami państwa prawa. Zarazem zaś kolejny przykład podstawowych mechanizmów myślenia, które kierują rozumowaniami polityków Prawa i Sprawiedliwości w kwestii stosunku do państwa i prawa.

  Znów - jak już tyle razy wcześniej w ostatnich miesiącach - wszystkie nitki zdają się prowadzić aż do Stanisława Ehrlicha, profesora prawa, u którego, jako uczestnik legendarnych prywatnych seminariów, na przełomie lat 60. i 70. studiował Jarosław Kaczyński. To właśnie od Ehrlicha można było usłyszeć wiele o prymacie politycznej woli nad literą prawa. A zarazem o przemożnym wpływie nieformalnych grup interesów i nacisku na instytucjonalną władzę.

  „Te wszystkie „ośrodki politycznej dyspozycji”, „te grupy interesów” są właśnie z Ehrlicha” - mówił w „O jednym takim” - biografii prezesa PiS pióra Piotra Zaremby - Maciej Łętowski, który wraz z Kaczyńskim uczęszczał na te słynne dziś seminaria. Sam Łętowski przypomniał niedawno na łamach „Gazety Wyborczej” realia tych spotkań, w swoim arcyciekawym tekście zresztą niejako bronił Ehrlicha przed przypisywaniem mu nadmiernego wpływu na obecne poglądy Jarosława Kaczyńskiego. W swojej obronie posunął się zresztą dość daleko, sugerując, że Ehrlich był w rzeczywistości bardziej obrońcą niż krytykiem idei państwa prawa, na co, mówiąc szczerze, trudno znaleźć żelazne dowody.

  Rzecz jednak w tym, że tak naprawdę nie musimy ostatecznie rozstrzygać, czy Ehrlich był wyłącznie chłodnym analitykiem czy jednak również trochę apologetą peerelowskiej praktyki stanowienia prawa i sprawowania władzy. Nie musimy się zastanawiać, czy gdyby żył, to raczej broniłby Trybunału Konstytucyjnego czy może jednak suflowałby swemu uczniowi kierunki najcelniejszych w niego uderzeń. Wystarczy, że zrozumiemy jedno.

  CZYTAJ TAKŻE: Smoleńsk - trauma, której Polacy nie zdołali sprostać. Wciąż nie zbliżyliśmy się do wspólnej prawdy

  Reanimowana dziś przez Jarosława Kaczyńskiego opowieść Ehrlicha o państwie i prawie była w całości determinowana przez warunki i realia państwa i prawa, w którym przyszło mu się poruszać. A były to warunki PRL doby Bieruta i Gomułki.

  Seminaria u Ehrlicha najszerzej przypomniał opinii publicznej ostatni jak dotąd biograf Jarosława Kaczyńskiego, czyli Michał Krzymowski z Newsweeka. Książka Krzymowskiego ukazała się jesienią, chwilę później rozpoczęła się krucjata Kaczyńskiego przeciw Trybunałowi Konstytucyjnemu. Dlatego motyw peerelowskiego profesora, który uczył Kaczyńskiego myślenia o państwie prawa i legitymizacji władzy wciąż powraca. Wciąż w niepełny sposób.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (22)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ten z foto z lewej strony (z PRAWEJ strony nad-prezesa)

  to powiadają, że sporo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  przepuścił przez nereczki - od hippisowskich czasów.
  Czy to prawda ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ale sie usmialam "libera;na demokracja"...

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 8

  Kto ten idiotyzm wymyslil? Demokracja jest bezprzymiotnikowa i oznacza demos cratos = rzady wiekszosci. Radze przeczytac mowe Peryklesa nad grobami Atenczykow w "Historii" Tukidydesa. mowe ktora...rozwiń całość

  Kto ten idiotyzm wymyslil? Demokracja jest bezprzymiotnikowa i oznacza demos cratos = rzady wiekszosci. Radze przeczytac mowe Peryklesa nad grobami Atenczykow w "Historii" Tukidydesa. mowe ktora uchodzi za najwspanialszy wyklad czym jest demokracja. Prosze tu nie wciskac jakis masonskich bzdetow o "liberalnej demokracji. Naucz sie pan czegos zanim zaczynasz pan wypierdzac bzdury.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .. a poza tym

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 8

  mozna bez trudu zbic kazde zdanie tego glupkowatego, pseudointelektualnego tekstu Glowackiego ( nie wiem kto zacz), ktory powinine mic POdtytul NA SCIEZKACH GOEBELSA. Szkoda czasu... Ale apeluje...rozwiń całość

  mozna bez trudu zbic kazde zdanie tego glupkowatego, pseudointelektualnego tekstu Glowackiego ( nie wiem kto zacz), ktory powinine mic POdtytul NA SCIEZKACH GOEBELSA. Szkoda czasu... Ale apeluje zadaj sobie pan troche wysilku umyslowego i wysluchaj przemowienia dr Kaczynskiego w Sejmie 2.05. Moze sie czegos pan nauczysz od madrzejszego i na pewno rzetelniejszego. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hehe

  mort (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  oj zabolało. coraz trudniej będzie ukryć Kaczyńskiemu swoje inspiracje i fakt że zachowują się jak neokomuniści

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po demontarzu państwa polskiego zaczęli znikać niewygodni ludzie

  https://www.youtube.com/watch?v=Z945TyqOgw4 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Po demontażu państwa polskiego zaczęli znikać niewygodni ludzie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Manifestacja w obronie koni 21 maja 2016r., godz. 12:00, Warszawa Plac Zamkowy

  http://fundacjatara.info/ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Od 20 lat ratujemy konie. Pomóż nam - każdy grosz się liczy!
  Fundacja Tara - Schronisko dla Koni
  nr: 75 1020 5242 0000 2902 0191 7236

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Manifestacja w obronie koni 21 maja 2016r., godz. 12:00, Warszawa Plac Zamkowy

  https://www.facebook.com/taraschroniskodlakoni/?fref=nf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Manifestacja w obronie koni 21 maja 2016r., godz. 12:00, Warszawa Plac Zamkowy

  Wydarzenie związane z manifestacją: https://www.facebook.com/events/565867130247606/pending/

  Wzywamy wszystkich,...rozwiń całość

  Manifestacja w obronie koni 21 maja 2016r., godz. 12:00, Warszawa Plac Zamkowy

  Wydarzenie związane z manifestacją: https://www.facebook.com/events/565867130247606/pending/

  Wzywamy wszystkich, abyście stanęli w obronie koni zabijanych w polskich rzeźniach i wywożonych w transportach na rzeź. Stańcie wraz z nami 21 maja 2016r. o godz. 12:00 na Placu Zamkowym w Warszawie, pod Kolumną Zygmunta. Rząd polski podpisał kolejne ogromne kontrakty, tym razem z rynkiem azjatyckim na mięso ubitych w Polsce koni. Japonia chce więcej! Chcą by dostarczać im żywe konie, które zabiją w swoich rzeźniach. Ustalenia trwają. Rząd polski czeka na dokumenty finalizujące negocjacje, które podpisze. Dlatego musicie być z nami! Musicie się sprzeciwić temu szaleństwu! To jest ostatni moment, by zakazać polskim decydentom złożenia podpisu, który wyda wyrok śmierci na kolejne setki tysięcy naszych koni.

  Weźcie ze sobą transparenty, bębny, megafony, informujcie znajomych o manifestacji, proście wszystkie organizacje, aby umieściły u siebie informację o proteście i przede wszystkim bądźcie!

  Skaryszew, Pajęczno, Bodzentyn, Rawicz, Koziegłowy, Sardynia, Belgia, Francja to tylko niektóre miejsca, gdzie cierpienie i strach koni zamienia się w rzekę krwi. Nie pozwólcie, by polskie konie wieziono również do Japonii, by je tam zabić!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Fundacja Tara

  https://www.youtube.com/channel/UCPOJK1WmFX4DgoOmLVOls9A (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Tylko, dlatego, że ktoś ustalił bardzo niska cenę polskich koni wszelka swołocz handluje na skalę masową końmi i wywozi je na rzeź. W sumie mała grupa ludzi tzw. lobbystów na ilości zabitych koni...rozwiń całość

  Tylko, dlatego, że ktoś ustalił bardzo niska cenę polskich koni wszelka swołocz handluje na skalę masową końmi i wywozi je na rzeź. W sumie mała grupa ludzi tzw. lobbystów na ilości zabitych koni zarabia miliony. Doskonale znacie wieloletnią walkę Tary o to by wykreślić konie z listy zwierząt rzeźnych. W 2016 roku rząd polski szykuje jeszcze większą masakrę dla koni:
  - chce wejść z „koniną” na rynki azjatyckie
  - ministerstwo rolnictwa rozpoczęło dofinansowywanie hodowców koni na rzeź
  Musimy przyśpieszyć nasze działania doprowadzając do zmiany ustawy dotyczącej zwierząt i doprowadzić do zapisu mówiącego o tym, że koń jest zwierzęciem towarzyszącym. Nie ma już czasu, dlatego rozpoczynamy walkę na ostro.
  1. Ustawienie przelewu stałego – w kraju i za granicą obrońcy koni stanowią liczebną potęgę. Na samym Fb Tary jest Was ponad 80 tysięcy. Ustawcie stały przelew w kwocie 5 lub 10 zł. Gdy na koncie pojawią się realne pieniądze natychmiast podpisujemy umowę z prawnikiem konstytucjonalistą
  2. Prawnik konstytucjonalista stworzy zespół, który przygotuje projekt ustawy
  3. W tym czasie jeździmy na targowiska dla koni i dajemy pretekst mediom, aby mówiły o naszym celu
  4. Jak projekt będzie gotowy (cały czas zbieramy pieniądze) zespół prawników „pcha” sprawę dalej w sejmie
  5. Gdy dojdzie do pierwszego czytania stworzonego projektu ustawy – Wy jesteście z nami pod sejmem by „pomóc” podjąć właściwą decyzję posłom.
  Oto ogólny plan naszych działań
  Zmasowana akcja: fundusze do działań oraz Wy realnie na targach i pikietach – jeden rok i zamknięte rzeźnie dla koni, zakaz transportu koni za granicę na rzeź. Po Skaryszewie (15-16 lutego) na Facebooku stworzymy grupę, w której będą działać poszczególne podgrupy takie jak: prawnicy, drukarze, graficy, roznosiciele ulotek itd.
  Walczymy teraz ostro alb bezwolnie pozwolimy na holokaust polskich koni.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żywot Jarosława

  kolega jarka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

  Można się sprzeczać, czy Jarosław K. to komiunista, czy nie, ale pewne jest, że gość żyje w świecie, którego nie ma. Skończył się w 1939 roku. Niestety, jego koledzy polityczni powielają tą...rozwiń całość

  Można się sprzeczać, czy Jarosław K. to komiunista, czy nie, ale pewne jest, że gość żyje w świecie, którego nie ma. Skończył się w 1939 roku. Niestety, jego koledzy polityczni powielają tą rzeczywistość, a ciemny lud kupuje. Zresztą do dzisiaj żyją ludzie, którzy uważają, że "panie przed woją to były czasy".zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hopie, oczyść sobie okrężnicę

  żopa ratlerka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  gdzie ty żyjesz i wy kumentatoży ? czy to socjal czy kapitał, są wybrane patafiany a w kapitale jeszcze sól ziemi czyli kapitaliści grabiący co się da. i są barany karnie ustawiający się do...rozwiń całość

  gdzie ty żyjesz i wy kumentatoży ? czy to socjal czy kapitał, są wybrane patafiany a w kapitale jeszcze sól ziemi czyli kapitaliści grabiący co się da. i są barany karnie ustawiający się do strzyżenia . bo baranom wystarczy trawa i baca co ich dyma, bo barany tak lubią, bo gdyby nie lubili to by bacy zasadzili i normalnie żyli.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BROŃMY POLSKI, byśmy nie stali się drugą Palestyną

  http://jerzyrnowak.blogspot.com/ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  W tym samym czasie wystawy niektórych sklepów pęczniały od wszelakiego dobra. Byli, bowiem w getcie i syci Żydzi. Ukształtowała się nowa klasa. Stanowili ją Judenrat i jego kamaryla - policja...rozwiń całość

  W tym samym czasie wystawy niektórych sklepów pęczniały od wszelakiego dobra. Byli, bowiem w getcie i syci Żydzi. Ukształtowała się nowa klasa. Stanowili ją Judenrat i jego kamaryla - policja żydowska, spekulanci i przemytnicy(...) Do tej kompanii należy jeszcze zaliczyć tę garstkę Żydów, którzy zaprzedali się gestapo. Jedni i drudzy stanowili nową klasę wyrosłą w murach getta. Żydzi w getcie umierali z głodu, podczas gdy kanalie nurzały się w dobrobycie, spędzając dni i noce w kawiarniach i restauracjach zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  Już wiadomo kogo poeta miał na myśli

  Krak Robert

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  ...Patrz! - ha! - to dziecię uszło - rośnie - to obrońca!
  Wskrzesiciel narodu,
  Z matki obcej; krew jego dawne bohatery,
  A imię jego będzie czterdzieści i cztery.
  ....Nad ludy i nad króle...rozwiń całość

  ...Patrz! - ha! - to dziecię uszło - rośnie - to obrońca!
  Wskrzesiciel narodu,
  Z matki obcej; krew jego dawne bohatery,
  A imię jego będzie czterdzieści i cztery.
  ....Nad ludy i nad króle podniesiony;
  Na trzech stoi koronach, a sam bez korony;
  A życie jego - trud trudów,
  A tytuł jego - lud ludów;
  Z matki obcej, krew jego dawne bohatery,
  A imię jego czterdzieści i cztery.
  Sława! sława! sława!
  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo