MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZKZL sam będzie zarządzał lokalami

Błażej Dąbkowski
Obecnie nieruchomościami miejskimi zarządza ZZN WAM
Obecnie nieruchomościami miejskimi zarządza ZZN WAM Krzysztof Tura
ZKZL chce sam zarządzać miejskimi lokalami. Zyskać mają lokatorzy i spółka, która co roku może zaoszczędzić w ten sposób 3-4 miliony złotych.

W październiku 2015 r. informowaliśmy, że zostanie zakończona praktyka zlecania przez ZKZL zarządzania nieruchomościami zewnętrznym podmiotom. Od blisko czterech lat miejska spółka realizuje kontrakt z Zespołem Zarządców Nieruchomości WAM wart 25 mln zł, który zarządza 13 tysiącami mieszkań oraz 1,6 tys. lokalami użytkowymi.

– Już od sierpnia zakończymy współpracę z firmami zewnętrznymi w tym zakresie, a ZKZL zajmie się administrowaniem lokalami poprzez swoich pracowników – mówi Tomasz Lewandowski, wiceprezydent Poznania. Dodaje też, że spodziewa się z tego tytułu oszczędności na poziomie 3-4 milionów rocznie, które będą przeznaczane na remonty.

Choć wcześniej zarządzaniem zajmowało się MPGM (utrata kontraktu z ZKZL w 2013 r. wpędziła spółkę w kłopoty finansowe), to ZKZL nie może w formie bezprzetargowej zlecić drugiej miejskiej spółce administrowania zasobami. Gdyby tak się stało, zarząd MPGM nie mógłby mieć żadnej pewności, że zdobędzie intratny kontrakt.

– W obecnej sytuacji wynik finansowy jest wyprowadzany na plus, a spółka zarządza 550 wspólnotami – uspokaja Michał Prymas, szef rady nadzorczej MPGM.

Lepsze wyniki to najprawdopodobniej przyczyna, dla której przynajmniej do końca obecnej kadencji samorządu nie dojdzie do łączenia obu spółek, o czym mówi się już od prawie dwóch lat. Z jednej strony obawiali się tego pracownicy, z drugiej sceptyczna wobec projektu lansowanego przez T. Lewandowskiego była Platforma Obywatelska.W związku z nowymi obowiązkami, do ZKZL przejdzie część załogi ZZN. Jak obiecuje prezes miejskiej spółki Arkadiusz Stasica, lokatorzy mają zyskać na zmianach.

– Chcemy przede wszystkim poprawić obsługę mieszkańców, odejść od uciążliwości, które do tej pory były ich udziałem , ponieważ co 3 lata musieli iść do nowego zarządcy. Mam nadzieję, że dzięki tym zmianom najemcy będą wiedzieli, że wszystkie sprawy mieszkaniowe będą mogli załatwić w ZKZL – tłumaczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski