MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł Maciej Frajtak, wieloletni dyrektor Domu Książki w Poznaniu

Marek Zaradniak
Maciej Frajtak był cenionym animatorem kultury, przez wiele lat kierował poznańskim Domem Książki
Maciej Frajtak był cenionym animatorem kultury, przez wiele lat kierował poznańskim Domem Książki
Zmarł Maciej Frajtak. Był cenionym animatorem kultury. Przez wiele lat kierował poznańskim Domem Książki.

W wieku 76 lat zmarł w Poznaniu Maciej Frajtak. Był cenionym animatorem kultury. Przez wiele lat kierował poznańskim Domem Książki. Zawsze podkreślał, że ogromny wpływ wywarły na niego II wojna światowa i Poznański Czerwiec.

Urodził się w 1936 roku w Kaliszu w rodzinie kupieckiej. W 1961 roku ukończył ówczesną Wyższą Szkołę Ekonomiczną. Aktywnie działał w Zrzeszeniu Studentów Polskich będąc sekretarzem i wiceprzewodniczącym Rady Okręgowej. W roku 1965 roku został przewodniczącym prezydium Rady Dzielnicowej Poznań Jeżyce, a w latach 1970-83 był dyrektorem
Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Współtworzył Szlak Piastowski, zainicjował powstanie Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej oraz przyczynił się do powstania domów kultury i bibliotek w Koninie, Kole, Obornikach, Wrześni, Nowym Tomyślu, Mosinie, Krotoszynie i w Kaliszu. Wsparł remonty wielu zamków i pałaców, a także przyczynił się do kultywowania wielu wielkopolskich świąt regionalnych.

Był dyrektorem biura prasowego I i II pielgrzymki Jana Pawła II w Gnieźnie. Zainicjował edycje Kroniki Wielkopolski, wydał "Kuchnię Wielkopolską" , a razem z Bogdanem Paluszkiewiczem i Julianem Mikołajczakiem był współautorem książki "Anegdota prawdę ci powie".

Od 1983 roku Maciej Frajtak kierował Domem Książki doprowadzając do jego prywatyzacji. To w jego czasach przy ulicy Gwarnej odbywały się promocje niemal każdej książki wydanej przez twórców ze środowiska poznańskiego.To także z jego inicjatywy zaczęto organizować cieszące się ogromną popularnością kiermasze książki wokół Areny.

Marzył, aby spółka, której od 1996 roku był prezesem weszła na Giełdę Papierów Wartościowych, ale jednocześnie zdawał sobie doskonale sprawę realiów i zagrożeń dla książki. Pięć lat temu zapytany przez "Głos Wielkopolski" czy księgarstwo to dziś dobry biznes mówił:

- Bardzo trudny. Jest wiele zagrożeń. Nie ma stabilizacji w obrocie podręcznikami, a one stanowią około 50 procent obrotów księgarń. Zachwianie równowagi sprawi, że księgarstwo będzie zagrożone i księgarnie trzeba będzie zamykać. Rynek beletrystyki nie jest aż tak bogaty, aby z tego dało się żyć. Do tego dochodzą wysokie koszty utrzymania księgarń. Od 1 stycznia 2008 wejdzie prawdopodobnie siedmioprocentowy VAT na książki, a według obserwacji rynku europejskiego o tyle ile wzrasta VAT, o tyle spada czytelnictwo.
Odszedł człowiek ciekawy świata i ludzi, przyjaciel  pisarzy i książki, ceniący pracę i uczciwość w interesach.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski