Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w 300 plus. Ruszył nabór wniosków o pieniądze z programu "Dobry Start". Jak je składać? Gdzie szukać pomocy przy ich wypełnianiu?

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Obecnie z programu "Dobry Start" korzysta ok. 4,5 mln dzieci. Do rodziców trafiły już ponad 4 mld zł.
Obecnie z programu "Dobry Start" korzysta ok. 4,5 mln dzieci. Do rodziców trafiły już ponad 4 mld zł. Pixabay
Od czwartku, 1 lipca można już składać wnioski o wyprawkę szkolną dla ucznia, czyli tak zwane 300 plus. Można je będzie składać aż do końca listopada, ale tylko online.

Od 1 lipca świadczenie 300 plus przysługujące w ramach rządowego programu „Dobry start” jest obsługiwane przez ZUS. Wnioski o wyprawkę szkolną można składać tylko elektronicznie – za pomocą:

  • Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portalu Emp@tia
  • lub bankowości elektronicznej,

a pieniądze dostaniemy, ale wyłącznie na wskazane konto. Jeśli więc ktoś jeszcze go nie ma, musi iść do banku i je założyć.

Zobacz koniecznie: Zmiany w 300 plus 2021. Wnioski o pieniądze z programu "Dobry Start" wyłącznie elektroniczne, a pieniądze tylko na konto

We wniosku o 300 plus należy podać: numer naszego rachunku bankowego, adres mailowy oraz numer telefonu. Te dane będą potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku i ewentualnie do założenia profilu na portalu PUE ZUS. Ci, którzy złożą wniosek przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@atia taki profil będą mieli założony automatycznie. To bardzo ważne, bo wszelkie informacje na temat wniosku będą dostępne wyłącznie na PUE ZUS.

Czytaj też: Można już składać e-wnioski o zasiłek rodzinny i świadczenie z Funduszu Almentacyjnego

– Tam również będzie trafić korespondencja w sprawie wniosku, na przykład wezwanie do jego uzupełnienia lub dosłania załączników, a także informacja o przyznaniu świadczenia czy decyzja odmawiająca jego przyznanie – wyjaśnia Marlena Nowicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Wielkopolsce.

Jeśli ktoś z e-wnioskiem o 300 plus będzie miał problem, może pójść do najbliższej placówki ZUS, gdzie pomoc w tym zakresie uzyska. Pomoc taka, przez cały okres naboru wniosków, będzie również oferowana w punktach mobilnych znajdujących się w placówkach pocztowych i KRUS. W razie potrzeby pracownicy Zakładu będą także pełnić dyżury w wybranych jednostkach terenowych urzędów miasta, gminy, MOPS i GOPS. Oczywiście pomoc jest nieodpłatna, dlatego ZUS przestrzega przed naciągaczami, którzy już proponują w internecie swoje usługi przy składaniu wniosków lub zakładaniu profilu PUE ZUS.

– Nasi pracownicy na pewno nie będą chodzić po domach, zachęcać do złożenia wniosku czy założenia profilu na PUE. Wszelkie tego typu działania są nielegalne i zapewne będą inicjowane przez oszustów – przestrzega rzeczniczka.

W razie wątpliwości każdy rodzic może dzwonić do Centrum Informacji Telefonicznej ZUS pod numer 22 560 16 00 lub pod numer specjalnej infolinii uruchomionej dla programu „Dobry Start” – 22 290 22 02.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski