Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w aptekach i na SOR. Tak będzie wyglądał nowy rok w ochronie zdrowia

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Od nowego roku zmienią się zasady przyjmowania pacjentów na SOR i dyżury aptek
Od nowego roku zmienią się zasady przyjmowania pacjentów na SOR i dyżury aptek Adam Jastrzębowski
Koniec 2023 roku to wiele zmian w systemie ochrony zdrowia. Część z nich wejdzie w życie dopiero w nowym roku, ale są też takie, które zostały wprowadzone już w ostatnich miesiącach.

Jedną ze zmian, które już zostały wprowadzone, było wyłączenie Teleplatformy Pierwszego Kontaktu, które nastąpiło 15 grudnia. Pacjenci korzystający z TPK mogli m.in. uzyskać specjalistyczną poradę medyczną, ale także otrzymać skierowanie, receptę czy zwolnienie bez wychodzenia z domu.

– Teleplatforma Pierwszego Kontaktu powstała w czasie pandemii COVID-19. Jej działanie było ściśle związane z przepisami tzw. specustawy covidowej, które obowiązują do końca roku

– tłumaczyli przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.

Do dyspozycji pacjentów wciąż jednak pozostaje Telefoniczna Informacja Pacjenta, która dostępna jest pod numerem 800 190 590. Dzwoniący mogą uzyskać tam niezbędne informacje, jednak nie umożliwia ona uzyskania recepty, skierowania czy zwolnienia.

Nowe dyżury aptek

Od 1 stycznia zaczną obowiązywać też nowe zasady wyznaczania dyżurów aptek. Wszystko za sprawą uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy refundacyjnej. Jak dotąd w każdym powiecie powinna znajdować się przynajmniej jedna apteka całodobowa. Niestety, w praktyce wiele z nich nie mogło sobie na to pozwolić, szczególnie w mniejszych powiatach, ze względu na za małą liczbę farmaceutów.

Nowe przepisy mają poprawić tę sytuację, poprzez wprowadzenie obowiązku dyżurów aptek w nocy - dwie godziny między godz. 19 a 23, a także w dni wolne i święta - cztery godziny między godz. 10 a 18.

Ustawa dopuszcza także możliwość rozszerzenia godzin dyżurów, o ile zajdzie taka potrzeba. Decydować o tym będą władze powiatu. Co istotne, wspomniane przepisy dotyczą miejscowości poniżej 40 tys. mieszkańców. Wprowadzone zmiany nie wykluczają jednak działalności aptek całodobowych.

Zmiany na SOR-ach

W przyszłym roku zmiany zostaną wprowadzone też na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Osoby, które zgłoszą się na SOR, ale ich stan nie będzie wskazywał na zagrożenie życiu, będą przekierowywani do podstawowej opieki zdrowotnej.

Co więcej, docelowo, przy każdym SOR-ze ma powstać tzw. wieczorynka. To ułatwi przekierowywanie pacjentów w mniej pilnych stanach.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski