Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmieniam nazwisko

Milena Kochanowska
Najczęściej zmieniamy nazwisko zawierając związek małżeński, ale i wtedy musimy dobrze się zastanowić, czy na pewno chcemy przyjąć nazwisko męża, czy tylko dodać je do swojego panieńskiego
Najczęściej zmieniamy nazwisko zawierając związek małżeński, ale i wtedy musimy dobrze się zastanowić, czy na pewno chcemy przyjąć nazwisko męża, czy tylko dodać je do swojego panieńskiego
Zmieniam nazwisko. Gdzie i w jaki sposób załatwiać formalności? Jakie dokumenty będziemy potrzebowali? Ile zapłacimy za zmianę? Czy każdy jest do niej uprawniony? To warto wiedzieć!

Różne sytuacje życiowe zmuszają nas do podjęcia decyzji o zmianie imienia lub nazwiska. Najczęstszą z nich jest zawarcie związku małżeńskiego.

- Majowe terminy w naszym urzędzie wszystkie są już zajęte, a i na czerwiec szykuje się wiele ślubów, apeluję więc o rozwagę jeśli chodzi o decyzję dotyczącą nazwiska, bo późniejsza zmiana nie jest wcale oczywista - mówi Mariusz Kopeć, kierownik USC w Poznaniu. - Wiele pań przed ślubem deklaruje nazwisko dwuczłonowe lub pozostanie przy swoim, a po kilku tygodniach pojawiają się i chcą jednak przyjąć tylko nazwisko męża. Wówczas jednak trzeba już mieć do tego ważny powód, to, że dwuczłonowe nazwisko utrudnia życie, nie wystarczy.

Z wnioskiem o taką zmianę występujemy do kierownika urzędu stanu cywilnego w miejscu naszego zamieszkania. W podaniu musimy napisać na jakie nazwisko chcemy zmienić swoje dotychczasowe oraz uzasadnić tę decyzję: aktualne jest przedmiotem żartów, źle się kojarzy, z powodów związanych ze zmianami społecznymi itp. Do wniosku dołączamy: odpis aktu urodzenia, odpis aktu ślubu - o ile wnioskodawca jest żonatym mężczyzną lub zamężną kobietą, a małżeństwo nie zostało zawarte w tym USC, prawomocny wyrok sądu orzekającego o rozwiązaniu małżeństwa - jeśli nazwisko zmieniamy po rozwodzie. Za decyzję zapłacimy 37 zł - tyle wynosi opłata skarbowa. Wniosek musimy osobiście złożyć w urzędzie.

- To bardzo ważne, bo wiele osób wysyła je pocztą, więc nie możemy nawet ich rozpatrywać. Jedynie te, pod którymi podpis potwierdzony jest notarialnie - wyjaśnia Mariusz Kopeć.

Zdarza się, że mąż chce przyjąć nazwisko rodowe żony lub dodać je do swojego. Częściej jednak, to żona po rozwodzie, zamierza wrócić do nazwiska panieńskiego. Tylko w ciągu trzech miesięcy od wyroku rozwodowego może zrobić to bezpłatnie, składając w USC oświadczenie. Po tym terminie konieczne jest już postępowanie administracyjne, jak w każdym innym przypadku.
Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, nowo narodzone dziecko może nosić połączone, w dowolnej kolejności, nazwiska matki i ojca. I to również powinniśmy zadeklarować przed zawarciem związku małżeńskiego.

Przepisy dają także możliwość dostosowania polskich nazwisk do tych, które nosimy w innym kraju, na przykład w Hiszpanii, czy Portugalii, gdzie składają się one z kilku członów. Kobieta może też nosić nazwisko w formie męskiej, na przykład: Maria Kowalski.
Zmiana nazwiska rodziców obejmuje także ich małoletnie dzieci. Składając wspólny wniosek dopisują je do swojej prośby. Do każdej modyfikacji nazwiska dzieci potrzebna jest zgoda obojga rodziców. Gdy nie mogą oni w tej sprawie dojść do porozumienia, decyduje za nich sąd. Jeśli dziecko skończyło 14 lat, musi też wypowiedzieć się w tej sprawie osobiście, na piśmie.

Nazwisko wieloczłonowe mogą nosić nie tylko nowo narodzone dzieci, ale również te po rozwodzie rodziców - o ile drugi rodzic wyrazi na to zgodę, a wniosek o zmianę nazwiska zostanie odpowiednio umotywowany. Gdy jedno z rodziców pozbawiono praw rodzicielskich, drugie z nich może wystąpić z wnioskiem o przyjęcie przez dziecko jego nazwiska.

Nazwiska historyczne są zastrzeżone. A wobec tego, żeby nosić to należące do któregoś rodu szlacheckiego lub magnackiego musimy udowodnić nasze z niego pochodzenie. Nie uzyskamy zgody na zmianę nazwiska także wtedy, gdy wniosek jest nieuzasadniony, albo jeśli zachodzi podejrzenie matactwa - ktoś chce się uchylić w ten sposób od odpowiedzialności karnej.
Organem odwoławczym od decyzji kierownika urzędu stanu cywilnego jest wojewoda. Na ewentualne odwołanie mamy 14 dni, po tym czasie decyzja uprawomocnia się.

Po wydaniu decyzji, kierownik USC informuje: urząd stanu cywilnego właściwy dla miejsca urodzenia osoby zmieniającej nazwisko oraz ten, w którym zawarła ona związek małżeński (o ile są to inne urzędy); właściwy urząd skarbowy; organa ewidencji ludności; Centralny Rejestr Skazanych; wojskową komendę uzupełnień (w przypadku mężczyzn).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski