Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZMIENIAMY WIELKOPOLSKĘ Collegium Pharmaceuticum jest już gotowe. Będzie edukować także we własnym... ogrodzie

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
W CITF będą prowadzone nie tylko badania o bezpośrednim zastosowaniu rynkowym
W CITF będą prowadzone nie tylko badania o bezpośrednim zastosowaniu rynkowym Uniwersytet Medyczny Poznań
Otwarcie Centrum Innowacyjnej Technologii Farmaceutyczne to impuls nie tylko dla rozwoju nauki, ale także wykorzystywania jej osiągnięć w biznesie.

Dwa z trzech obiektów, które docelowo wejdą w skład Collegium Pharmaceuticum są już gotowe. W ostatnich tygodniach zazielenił się także ogród, w którym znalazły się zioła, rośliny lecznicze i wykorzystywane w kosmetyce. Obiekt posłuży nie tylko edukacji przyszłych medyków, rozwojowi nauki, ale też pozwoli na prowadzenie badań na potrzeby biznesu.

Nie tylko przemysł

Budynki Coll. Pharmaceuticum mieszczą się między ulicami Rokietnicką, a Marcelińską w Poznaniu. Ukończenie budowy ostatniego, wchodzącego w skład kompleksu budynku dydaktycznego zaplanowano na 2024 rok.
Centrum Innowacyjnej Technologii Farmaceutycznej zostało wybudowane dzięki unijnej dotacji, która wyniosła ponad 20 milionów złotych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Obiekt, o powierzchni 2890 m kw. mieści przede wszystkim nowoczesne laboratoria.

Całość dzieli się na część gospodarczą i niegospodarczą.
W pierwszej z nich znalazły się między innymi laboratoria: mikrobiologiczne, fitochemiczne oraz dostępności farmaceutycznej.
- Będą one wykorzystywane przez naukowców z Wydziału Farmacji do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych na zlecenie i przy udziale przedsiębiorców - wyjaśnia dr Rafał Staszewski, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.- Będą to badania zarówno dla przemysłu farmaceutycznego, ale także weterynaryjnego czy kosmetycznego. Potrzeby tych branż były analizowane już na etapie projektowania CITF i planowania zakupów specjalistycznej aparatury- dodaje.
Laboratoria w części gospodarczej uzupełnia laboratorium na wynajem, z którego będą mogły korzystać zainteresowane firmy, by przeprowadzać badania we własnym zakresie, korzystając jedynie z udostępnianej im infrastruktury.

Druga część Centrum Innowacyjnej Technologii Farmaceutycznej to część niegospodarcza.
- Znalazła się tu zarówno infrastruktura badań podstawowych, a więc takich, których celem jest zdobycie nowej wiedzy, bez zamiaru wykorzystywania jej praktycznie , jak i infrastruktura do badań stosowanych i eksperymentalnych prac rozwojowych - tłumaczy dr Staszewski. - Te ostatnie mogą dotyczyć na przykład opracowywania nowych produktów czy znaczących ulepszeń w już istniejących, ale nie będą jeszcze przeznaczone bezpośrednio do celów handlowych, a więc zastosowania w przemyśle.
Wśród laboratoriów w części niegospodarczej znalazły się: laboratorium syntezy i zaawansowanych procesów technologicznych, laboratorium analityki zaawansowanej, analizy fizykochemicznej, laboratorium inżynierii genetycznej i hodowli komórkowej oraz laboratorium bioanalityczne.

Zielona oaza

Elementem, który zwraca uwagę poznaniaków mijających obiekty Coll. Pharmaceuticum jest widoczny od strony ulicy Marcelińskiej ogród. Znalazło się w nim ponad 120 gatunków roślin, ziół, roślin przyprawowych, a także drzew i krzewów wykorzystywanych w farmacji i kosmetyce. Jego powierzchnia to 1380 m kw. Rosną tam jabłonie, głóg, miłorząb japoński, piwonie chińskie w kilku kolorach, naparstnice, rododendrony, azalie, pokrzyk wilcza jagoda (beladonna), kilka gatunków szałwii.
- Ogród pełni przede wszystkim funkcje dydaktyczne i popularyzatorskie - mówi dr Rafał Staszewski. - Podobnym ogrodem dysponowaliśmy przy u. Mazowieckiej 33. W związku z przeprowadzką katedr do obiektów na ul. Rokietnickiej te rośliny, które było można przesadziliśmy. Niestety, w niektórych przypadkach było to niemożliwe lub zbyt kosztowne. W ogrodzie przy ul. Rokietnickiej jest obecnie ponad 120 gatunków i odmian roślin. W miarę potrzeb będziemy go uzupełniać o kolejne okazy.
Jak wyjaśnia, do celów badawczych są wykorzystywane rośliny uprawiane na poletkach należących do Uniwersytetu Przyrodniczego, z których korzysta Uniwersytet Medyczny.

Ogród będzie służył więc edukacji studentów, ale też uczniów i przedszkolaków.
- Możemy udostępniać go grupom zorganizowanym ze szkół i przedszkoli - mówi dr Staszewski. - W przyszłości planujemy włączyć go w program Mały Medyk, adresowany do szkół podstawowych, który realizujemy od kilku lat.
Jak informuje, rozważana jest kwestia udostępnienia ogrodu ogółowi poznaniaków.
- Budowa Coll. Pharmaceuticum, a zwłaszcza Centrum Innowacyjnej Technologii Farmaceutycznej to dla nas bardzo ważny projekt - podkreśla dr Rafał Staszewski. - Z jednej strony przełoży się na wzmocnienie współpracy między nauką, a przedsiębiorcami, przez łatwiejszy dostęp do wiedzy i jej transfer, z drugiej zachęci studentów do podjęcia studiów z kluczowych dziedzin naukowych, co zaowocuje większą liczbą absolwentów w dziedzinach wpisujących się w inteligentne specjalizacje Wielkopolski, a tym samym przyczyni do rozwoju gospodarczego.

ZMIENIAMY WIELKOPOLSKĘ Collegium Pharmaceuticum jest już gotowe. Będzie edukować także we własnym... ogrodzie
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski