Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zrób sobie prezent na urodziny i co roku badaj się pod kątem raka piersi

NFZ
Są w Wielkopolsce gminy, w których na mammografię zgłasza się zaledwie co czwarta uprawniona mieszkanka.
Są w Wielkopolsce gminy, w których na mammografię zgłasza się zaledwie co czwarta uprawniona mieszkanka. 123rf
Na raka piersi można zachorować w każdym wieku. Może on zostać zdiagnozowany u 20-latki, jej mamy czy babci. Zdarza się także wśród mężczyzn. W każdym przypadku zachorowanie wiąże się ze strachem, ale też z szansą na wyleczenie. Tym większą, im wcześniej zostanie wykryta niepokojąca zmiana.

Regularne badania piersi nie zapewniają uniknięcia zachorowania.

Ale to dzięki nim, dzięki świadomości własnego zdrowia, znajomości swojego ciała, można odpowiednio wcześnie zareagować na wykryte zagrożenie. Jeśli zmianę uda się zauważyć na wczesnym etapie choroby, szansa na całkowite wyleczenie jest bardzo duża.

- Zachęcamy wszystkie kobiety, bez względu na wiek, do regularnego samobadania piersi, do korzystania z porad organizacji, takich jak Amazonki, które powiedzą, a także pokażą, w jaki sposób badać się prawidłowo - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Do skorzystania z naszego programu profilaktycznego, w ramach którego wykonywane jest bezpłatne badanie mammograficzne, zapraszamy wszystkie kobiety między 50. a 69. rokiem życia. W tym wieku występuje największe ryzyko zachorowania na raka piersi, dlatego właśnie ta grupa kobiet została objęta programem.

Z programu mogą skorzystać kobiety, które spełniają kryterium wieku i nie miały wykonywanej profilaktycznej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat, a w wyjątkowych przypadkach, w ciągu ostatniego roku.

Częściej niż co dwa lata z profilaktycznych badań mammograficznych mogą korzystać kobiety genetycznie obciążone większym ryzykiem zachorowania na raka piersi lub u których podczas ostatniego badania zaobserwowano zmianę wymagającą częstszej obserwacji.

- Jestem w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na raka piersi z powodu obciążenia genetycznego - mówi Agnieszka Pachciarz.

- Dlatego dbam o to, aby regularnie wykonywać badania mammograficzne, do czego zachęcam inne kobiety. Warto wyznaczyć sobie konkretną datę takiej wizyty, bo wtedy unikamy przekładania jej w nieskończoność. Może to być miesiąc urodzin, Dzień Kobiet, czy właśnie październik, jako miesiąc świadomości raka piersi.

Rak piersi dotyka głównie kobiety między 50. a 70. rokiem życia, jednak coraz częściej rozpoznaje się go u młodszych osób. Pierwsze objawy raka piersi łatwo przeoczyć, dlatego podpowiadamy, na co zwrócić szczególna uwagę.

Pierwsze objawy raka piersi łatwo przeoczyć. Czy guzy na pie...

Choć badanie mammograficzne trwa krótko, jest bezbolesne i nieinwazyjne, to kobiety korzystają z niego niechętnie.

W Wielkopolsce spośród osób uprawnionych do bezpłatnej, profilaktycznej mammografii decyduje się na nią zaledwie 42 procent kobiet. Z jednej strony, na tle kraju to całkiem niezły wynik plasujący nasz region na drugim miejscu pod względem realizacji programu profilaktycznego wczesnego wykrywania raka piersi, ale z drugiej strony - to średnia dla całego regionu.

A to oznacza, że są w Wielkopolsce gminy, w których na badania mammograficzne zgłasza się zaledwie co czwarta uprawniona mieszkanka.

- Jestem w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na raka piersi z powodu obciążenia genetycznego. Dlatego dbam  o to, aby regularnie wykonywać badania
- Jestem w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na raka piersi z powodu obciążenia genetycznego. Dlatego dbam o to, aby regularnie wykonywać badania mammograficzne - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego NFZ. Adam Jastrzębowski

Najgorzej sytuacja wygląda na wschodzie i południu Wielkopolski, w powiatach tureckim (29 proc.), kępińskim (32 proc.) i kolskim (33 proc.).

W powiecie tureckim aż w siedmiu gminach współczynnik ten nie przekracza 30 proc., w powiecie kolskim są trzy takie gminy. W powiecie kępińskim procent kobiet korzystających z mammografii jest podobny we wszystkich gminach i wynosi od 30 do 36 procent.

- Od dłuższego czasu debatujemy nad tym, dlaczego kobiety nie chcą się badać, sprawdzamy, jak sytuacja wygląda w innych krajach i przyglądamy się różnym rozwiązaniom - mówi Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki oraz prezes Poznańskiego Towarzystwa Amazonki.

- W Polsce formuła zaproszeń na badania już się wyczerpała, obecnie szansy na zwiększenie świadomości dbania o własne zdrowie upatrujemy w edukacji, i to takiej od najmłodszych lat. Warto też mówić o swoich doświadczeniach, nie straszyć, nie mówić o tym, ile kobiet umiera z powodu raka, ale pokazać, ile kobiet żyje dzięki badaniom.

11 września obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, ustanowiony przez Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w 2000 r. Z tej okazji warto przypomnieć sobie podstawy dotyczące udzielania pierwszej pomocy, w końcu nigdy nie wiadomo, kiedy ta wiedza może przydać się nam lub innym osobom.W galerii rozróżniliśmy sytuacje, w których taka pomoc może być potrzebna. Zobacz, jak reagować w przypadku każdej z nich.Przejdź dalej -->

Pierwsza pomoc - czy wiesz jak jej udzielać? Jak reagować w ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski