Zrównoważona konsumpcja - jak racjonalnie i świadomie korzystać z dostępnych dóbr?

Materiał informacyjny - Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu
Obchodzony 22 kwietnia Dzień Ziemi, to doskonała okazja żeby uzmysłowić sobie jaki wpływ mają nasze wybory i codzienne decyzje na środowisko naturalne i na naszą planetę.

Nadmierna konsumpcja jest poważnym problemem, z którym zmaga się współczesny świat. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest bardzo szkodliwy wpływ na środowisko naturalne. Sposobem uniknięcia katastrofy ekologicznej może być zrównoważona konsumpcja, której koncepcja jest bezpośrednio powiązana ze zrównoważonym rozwojem i dotyczy niemal wszystkich aspektów codziennego funkcjonowania. Współczesny świat boryka się z takimi problemami, jak chociażby ograniczony dostęp do nieodnawialnych źródeł energii czy też bardzo wysokie zanieczyszczenia środowiska mające związek z dynamicznym rozwojem technologicznym.

Wiele osób ma przeświadczenie, że indywidualna starania nic nie zmienią na poziomie globalnym. Jest to jednak nieprawdziwe założenie. W jaki sposób możemy na co dzień wdrażać zasady zrównoważonej konsumpcji w różnych dziedzinach naszego życia?

Rozważne i racjonalne zakupy

Kupujmy tyle, ile potrzebujemy i jesteśmy w stanie zużyć. Świadomy wybór pozwoli nam uniknąć marnowania i wyrzucania zepsutych produktów, a tym samym zapobiec marnotrawieniu energii elektrycznej i wody, niezbędnych do ich wyprodukowania.

Produkty ekologiczne, lokalne i sezonowe

Kupujmy produkty posiadające odpowiednie atesty i certyfikaty, które nie były testowane na zwierzętach oraz te, dostępne w opakowaniach biodegradowalnych, podlegających recyklingowi lub w opakowaniach wielokrotnego użytku. Wybierając produkty lokalne nie tylko wspieramy mniejszych przedsiębiorców, ale również zmniejszamy ślad węglowy i swój ślad ekologiczny, gdyż droga od producenta do sklepu, w przypadku tych produktów, jest znacznie krótsza.

Idea „ZERO WASTE”

W stylu życia jakim jest “Zero Waste”, istotną rolę odgrywają nasze codzienne wybory - oparte na minimalizmie i rozsądnym samoograniczaniu konsumpcji. Żeby lepiej to zrozumieć, wystarczy zapoznać się z zasadami 5R, na których oparte jest Zero Waste: REFUSE (odmawiaj), REDUCE (ograniczaj), REUSE (używaj ponownie), RECYCLE (segreguj i przetwarzaj) i ROT (kompostuj). Zero Waste jest czymś więcej niż chwilowy trend.

Segregacja odpadów

Segregacja odpadów stanowi istotny element recyklingu oraz ważny etap budowania gospodarki o obiegu zamkniętym. Odpowiednia selekcja i podział, sprzyjają ograniczeniu ilości odpadów trafiających na składowiska oraz pozwalają na efektywny recykling i ponowne wykorzystanie odpadów.

Ograniczenie zużycia wody

Racjonalne korzystanie z zasobów wody może przybrać wiele różnych form. Każdy z nas może ograniczyć zużycie wody poprzez oszczędne jej używanie podczas codziennych czynności takich jak zmywanie, kąpiel czy sprzątanie.

Retencjonowanie wody

Istotnym sposobem oszczędzania wody jest jej retencjonowanie. Zbieranie deszczówki w odpowiednich zbiornikach, pozwala wykorzystać ją do podlewania kwiatów, upraw ogródkowych lub szklarniowych, a tym samym ograniczyć zużycie wody wodociągowej. Pozytywny wpływ na środowisko ma również tzw. mała retencja, która pozwala zatrzymać lub spowolnić spływ wód, dbając przy tym o rozwój środowiska naturalnego. Lokalne działania, takie jak budowa niewielkich zbiorników i oczek wodnych, zadrzewianie czy ochrona terenów podmokłych są skutecznym sposobem na ograniczenie zużycia wody.

Ekologiczne środki transportu

Transport samochodowy stanowi jedno z głównych zagrożeń dla środowiska, dlatego kiedy to możliwe, wybierajmy alternatywne środki transportu : transport zbiorowy lub ekotransport, czyli rower, hulajnogę, a jeśli tylko pozwala nam na to zdrowie i czas, stawiajmy na pokonywanie odległości pieszo.

Ograniczenie zużycia energii elektrycznej

Oszczędzanie energii elektrycznej jest skutecznym sposobem na dbanie o środowisko naturalne oraz własne zasoby finansowe. Wymiana żarówek na energooszczędne, unikanie pozostawiania włączonych urządzeń elektrycznych, korzystanie w jak najdłuższym wymiarze ze światła dziennego, włączanie tylko pełnej zmywarki oraz pralki, powinny stać się naszym nawykiem.

Nowoczesne ekologiczne technologie

Nowe, czyste technologie są podstawą zrównoważonego rozwoju. Systemy fotowoltaiczne, termoizolacje z recyklingu, okna o zmniejszonym współczynniku przenikania ciepła, pompy ciepła, rekuperatory, to technologie, które realnie wpływają na kondycję środowiska. Realizowany przez wszystkie wfośigw w kraju Program Czyste Powietrze, oferuje bezzwrotne wsparcie finansowe na realizację m. in. docieplenia ścian i dachu, wymianę okien i drzwi, wymianę starego pieca na paliwo stałe oraz instalację pomp ciepła czy fotowoltaiki, pozwalających na znaczne zmniejszenie zużycia energii przy utrzymaniu bezpieczeństwa i komfortu cieplnego w domu.

Edukacja ekologiczna

Pogłębianie świadomości ekologicznej ludzi, upowszechnianie wiedzy o przyrodzie, propagowanie odpowiednich postaw i zachowań czy rozwijanie wrażliwości na potrzeby otaczającego nas świata są warunkiem koniecznym do trwałej poprawy stanu środowiska. Warto promować proekologiczny styl życia, zaczynając od siebie i dając dobry przykład innym.

Właściwe wykorzystanie żywności

Niemarnowanie żywności oraz koncepcja “Zero Waste” pozwalają żyć w zgodzie z koncepcją zrównoważonej konsumpcji. Oto kilka wskazówek, które pozwalają na efektywne wykorzystanie żywności bez marnotrawstwa.

  • kontroluj zawartość swojej lodówki i porządkuj ją na bieżąco oraz planuj zakupy, korzystając z listy - staraj się kupować tylko tyle, ile jesteś w stanie zużyć;
  • rozpisuj jadłospis na kilka dni i wykorzystuj to, co masz w lodówce;
  • nakładaj na talerze mniejsze porcje, zawsze możesz nałożyć dokładkę;
  • przechowuj żywność na dłużej - jedzenie możesz zamrozić, wysuszyć, a także przeznaczyć na przetwory;
  • przekazuj jedzenie do banków żywności lub na zbiórki dla potrzebujących.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski