Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS: gdy dziecko choruje – co nam się należy?

Milena Kochanowska
Zasiłek opiekuńczy przysługuje nam nie tylko na chore dziecko, ale w niektórych sytuacjach także podczas opieki nad zdrowym dzieckiem
Zasiłek opiekuńczy przysługuje nam nie tylko na chore dziecko, ale w niektórych sytuacjach także podczas opieki nad zdrowym dzieckiem 123 RF
Który z rodziców może starać się o zasiłek opiekuńczy? Czy właściciel firmy może liczyć na taki sam zasiłek jak pracownik

1 Zasiłek na chore dziecko. Gdy nasze dziecko zachoruje, dostaniemy z ZUS-u zasiłek opiekuńczy, jeśli podlegamy ubezpieczeniu chorobowemu i nie możemy w tym czasie pracować, bo musimy osobiście zaopiekować się chorym. Dziecko nie może mieć ukończonych 14 lat.

2 Komu przysługuje? Zasiłek przysługuje albo matce, albo ojcu dziecka, którzy płacą składki na ubezpieczenie chorobowe obowiązkowo lub dobrowolnie. Pieniądze dostanie ten rodzic, który wystąpi o jego wypłatę.

3 Kiedy na zdrowe dziecko? O ten sam zasiłek możemy się starać, żeby zaopiekować się zdrowym dzieckiem – o ile nie ma jeszcze 8 lat – bo nieprzewidzianie zamknięto jego żłobek, przedszkole lub szkołę. Także wtedy, gdy zachorował lub trafił do szpitala nasz małżonek stale opiekujący się dzieckiem. Nagłe zamknięcie żłobka, przedszkola lub szkoły to takie, o którym zostaliśmy zawiadomieni w terminie krótszym niż 7 dni przed dniem zamknięcia.

4 Jak długo na opiece? Pieniądze z zasiłku dostaniemy nie dłużej niż przez 60 dni w roku, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem do lat 8 i chorym niespełna 14-latkiem, albo przez 14 dni – jeśli opiekujemy się dzieckiem ponad 14-letnim. W sumie, liczba dni wypłaty zasiłku z racji opieki nad wszystkimi uprawnionymi w rodzinie, nie może w ciągu roku przekroczyć 60.

5 Opieka nad noworodkiem. Ojcu dziecka przysługuje dodatkowa 56-dniowa opieka nad nowo urodzonym dzieckiem – do ósmego tygodnia jego życia – gdy matka jest w szpitalu i nie może się nim opiekować sama. UWAGA! Te dni nie wchodzą do 60-dniowego limitu.

6 Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić? Pieniądze z opiekuńczego dostaniemy jednak tylko wtedy, gdy nie ma innych członków rodziny mogących zapewnić niezbędną opiekę dziecku. Nie bierze się tego pod uwagę jedynie wtedy, gdy trzeba opiekować się chorym, niespełna dwulatkiem.

7 Ile pieniędzy dostaniemy, gdy pracujemy? Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających jego pobieranie. Kwota ta pomniejszona jest o potrącone składki na ubezpieczenie społeczne (13,71 proc.).

8 Ile dla przedsiębiorcy? Osoby niebędące pracownikami dostaną zasiłek wynoszący 80 proc. przeciętnego rocznego (ostatnie 12 miesięcy) przychodu, od którego płaciły składkę chorobową, po odliczeniu 13,71 proc.

9 Wniosek o wypłatę zasiłku składamy na formularzu ZUS Z-15 wraz z zaświadczeniem pracodawcy – druk ZUS Z-3 lub z drukiem ZUS Z-3b, jeśli mamy własną firmę lub współpracujemy z przedsiębiorcami, albo z drukiem ZUS-Z3a – w przypadku pozostałych ubezpieczonych.

10 Jakie dokumenty do wniosku? Gdy dziecko choruje, musimy mieć zaświadczenie lekarskie. Jeśli opieka dotyczy zdrowego dziecka do lat 8 dołączamy: nasze oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły, decyzję inspektora sanitarnego zarządzającego izolację – gdy dziecko podejrzane jest o chorobę zakaźną, zaświadczenie lekarskie – w razie choroby lub pobytu w szpitalu małżonka stale opiekującego się dzieckiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski