1050. rocznica chrztu Polski: Czy państwu i Kościołowi jest...

  1050. rocznica chrztu Polski: Czy państwu i Kościołowi jest po drodze?

  Karolina Koziolek

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Tak autorzy filmu Zdzisława Cozaca pt. „Krzyż i korona” odwzorowali Chrzest Polski - obraz namalowany przez Jana Matejkę
  1/8
  przejdź do galerii

  Tak autorzy filmu Zdzisława Cozaca pt. „Krzyż i korona” odwzorowali Chrzest Polski - obraz namalowany przez Jana Matejkę ©Kadr "Krzyż i korona"

  Chrzest Polski 1050 lat temu rozpoczął wspólną drogę państwa polskiego i Kościoła. Jak mówią historycy, zarówno państwo, jak i Kościół, żyły w „skutecznej symbiozie”. Takie były początki, później bywało różnie.
  Odwołując się tylko do historii najnowszej wiemy, że pięćdziesiąt lat temu państwo i Kościół jubileusz chrztu świętowały obchodziły oddzielnie. Tym razem obchody są przygotowywane ramię w ramię przez kancelarię prezydenta (jeszcze Bronisława Komorowskiego) oraz rząd. Czy oznacza to jednak, że państwu i Kościołowi jest po drodze?

  Po co nam ta rocznica?
  Przedstawiciele Kościoła w Polsce uważają, że obchody jubileuszu Chrztu Polski są dobrą okazją, by zastanowić się, co się stanie, kiedy Europa zostanie „wypłukana z chrześcijaństwa”.
  - Ludzie nie mający żadnych korzeni łatwo ulegają manipulacji i kończą w różnego rodzaju nonsensach - mówi biskup Damian Bryl, przedstawiciel archidiecezji poznańskiej w komitecie organizacyjnym Jubileuszu.

  Mimo iż 50 lat temu, podczas obchodów milenijnych, świętowaliśmy 1000 lat państwa polskiego, o samym chrzcie Mieszka się nie mówiło. To jednak dziś historycy nie mają wątpliwości, że bez chrztu państwa polskiego by nie było.

  - Chrzest Mieszka był w istocie aktem, który uznawany jest jako kamyk (chrzest osoby), który uruchomił lawinę (chrystianizacja), ale najczęściej przyjmuje się, że akt chrztu władcy, tak czy inaczej, pociągał za sobą chrystianizację (przynajmniej formalną) jego ludu. Chrzest Mieszka jest więc swoistym aktem założycielskim nowej religii i jednocześnie symbolem chrystianizacji Polski - mówi nam historyk prof. Józef Dobosz, dyrektor Instytutu Historii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

  ZOBACZ TAKŻE: 1050. rocznica chrztu Polski: Od środy Wielkopolska w centrum kraju

  - Z czasem nowa religia, funkcjonująca w skutecznej symbiozie z młodym państwem stała się podporą tronu, podporą korzystającą przez kilka stuleci z jego osłony. Sojusz tronu i ołtarza okazał się wydolny, trwały i z czasem coraz lepiej cementujący polską państwowość.

  Co wiemy o tamtych wydarzeniach?
  Jak mówi prof. Józef Dobosz, chrzest Mieszka jest od wielu dziesiątków lat wyzwaniem dla historyków. Głównie dlatego, że brakuje źródeł. O chrzcie Mieszka właściwie nie napisał żaden żyjący wówczas kronikarz.

  - Jedynie merseburski biskup Thietmar, autor znanej kroniki, piszący u progu XI stulecia podał nam garść informacji na ten temat. Na następne wzmianki źródłowe trzeba było czekać około sto lat. Nieco inaczej wydarzenia związane z chrztem Mieszka opisał Anonim, tzw. Gall, w pierwszych dziesięcioleciach XII wieku, a częściowo jego tropem podążali kolejni polscy dziejopisarze - mówi prof. Józef Dobosz.
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zbrodnie rzekomych chrześcijan w mrocznej historii naszego kontynentu póki co pozostaną tematem tabu

  cokolwiek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Zbrodnie rzekomych chrześcijan w mrocznej historii naszego kontynentu póki co pozostaną tematem tabu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  Pyr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Sprawa seksu Pawła VI i Juliusza Paetza dalej pod dywanem. Odetchnęli z ulgą i kontynuują imprezę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pc{}z https://www.facebook.com/Kz-Nszz-Solidarnosc-Oragnistow-4-490920631095168/?fref=ts p

  pc{}z A.S.C. pc{}z (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  pc{}z

  https://www.facebook.com/Kz-Nszz-Solidarnosc-Oragnistow-4-490920631095168/?fref=ts

  pc {}z

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo