Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

12 lipca. Co się wydarzyło? Milion złotych nagrody za informacje o skradzionym aucie [Z ARCHIWUM "GŁOSU"]

MIKO
12 lipca. Co się wydarzyło? Milion złotych nagrody za informacje o skradzionym aucie [Z ARCHIWUM "GŁOSU"]
12 lipca. Co się wydarzyło? Milion złotych nagrody za informacje o skradzionym aucie [Z ARCHIWUM "GŁOSU"] archiwum
Z archiwum "Głosu": Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 12 lipca przed laty – oto nasze kalendarium na dziś.

1957 rok
Zapadła decyzja o opuszczeniu gmachu przy moście Uniwersyteckim przez komendantów milicji – miejskiego i wojewódzkiego. W miejsce stróżów prawa wprowadzi się od marca uniwersytet. Prawdopodobnie powstanie tu wydział prawa. Warte odnotowania jest też to, że fundacja Rockefellera przeznaczy na rozwój nauki w Poznaniu 25 tys. dolarów.

1965 rok
W Poznaniu przebywa zespól filmowy Rytm z Warszawy, który nakręca sceny do filmu "Poznańskie Słowiki".

1968 rok
Budynek Politechniki powstaje przy ulicy Piotrowo. Poznaniacy mogą zaobserwować jak nad Wartą przy ulicy Piotrowo „rośnie" 9-kondygnacyjny obiekt. Powstaje on dla Politechniki Poznańskiej, a mieścić się w nim będzie Wydział Mechaniczny. Do użytku oddany zostanie za dwa lata, czyli w 1970 roku.

1973 rok
Weekendowe wyjazdy i telewizja w Pile i Koninie. „Głos" pisze o coraz popularniejszych wśród pracowników poznańskich zakładów wyjazdach sobotnio-niedzielnych. Przoduje w nich fabryka lokomotyw i wagonów HCP. Wynajęła ona... pociąg, żeby pracownicy mogli dojechać do Boszkowa.

Pisaliśmy także, o mieszkańcach Piły i Konina. Do nich wreszcie dotrze poznański program telewizyjny. Oficjalnie będzie go można odbierać od 15 lipca 1973 roku. Wszystko dzięki temu, że powstała już specjalna Telewizyjna Stacja Retransmisyjna.
1976 rok
Wydział Handlu Urzędu Miejskiego w Poznaniu wydał kierownikom sklepów nakaz limitowania sprzedaży cukru. Ma być on w sprzedaży codziennie rano i po południu, klientom wolno jednak sprzedawać jednorazowo do 2 kg cukru. Jest to reakcja na, nieuzasadnione zdaniem urzędników, zwiększone zakupy cukru przez poznaniaków.

1982 rok
Polska trzecią drużyną świata! W meczu o trzecie miejsce w mistrzostwach świata w Hiszpanii, polscy piłkarze pokonali reprezentację Francji 3:2. Pierwsze miejsce wywalczyli piłkarze z Włoch, którzy w finale pokonali Niemców 3:1.

1988 rok
Dwie misy zastawne, być może z uczty, którą Bolesław Chrobry podejmował cesarze Ottona III w 1000 roku, wyłowiono z jeziora Lednickiego pod Gnieznem.

Poznańskiemu biologowi, będącemu w Zakopanem skradziono poloneza, w bagażniku którego był plastikowy pojemnik z izotopami promieniotwórczymi. Wyznaczono milion złotych nagrody za informacje o samochodzie i ładunku.

1997 rok
Już codziennie "Głos" donosi o rosnącej liczbie ofiar, fali powodziowej, kolejnych zniszczonych miejscowościach. Rozpoczyna się dramat Wrocławia – największego polskiego miasta dotkniętego powodzią. Codziennie z Poznania, spod redakcji "Głosu" wyruszają samochody z pomocą dla zalanych miejscowości. Do 16 lipca 14 aut zawiozło dary.

1998 rok
Francja mistrzem świata, Brazylia przegrywa w meczu finałowym 0:3.

2002 rok
Koszt 240 mln złotych, grubość 26 cm, szerokość 60 m, długość 2500 m, lokalizacja: Krzesiny. Tego dnia otwarto najnowocześniejszy wojskowy pas startowy w Europie. Ale zanim zaczną na nim lądować polskie nowoczesne samoloty – przyjdzie poczekać.

CO JESZCZE CIEKAWEGO WYDARZYŁO SIĘ PRZED LATY? SPRAWDŹ!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski