Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

13 milionów zł kary dla firm, które zawarły zmowę przetargową przy dostawach dla PKP. Wśród nich jest firma z Wielkopolski

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Wideo
od 16 lat
Sześciu producentów drewnianych podkładów kolejowych zostało ukaranych za zmowę przetargową na dostawę produktów dla spółki PKP PLK. Wśród firm jest jedna z Wielkopolski.

Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył blisko 13,5 mln zł kary na sześciu producentów drewnianych podkładów kolejowych. Wśród nich jest Nasycalnia Podkładów z Koźmina Wielkopolskiego, która ma zapłacić ponad 1,3 mln zł oraz Track Tec z Warszawy (ponad 7,5 mln zł), Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe „Bieżanów” (ponad 2,9 mln zł), Nasycalnia Podkładów w Czeremsze (ponad 1,5 mln zł), ThyssenKrupp GFT Polska (83,2 tys. zł), TRADE-PORT z Katowic (niecałe 4,5 tys. zł).

Firmy wzięły udział w przetargu organizowanym przez PKP PLK na dostawy w latach 2014 i 2015 drewnianych podkładów kolejowych. Były to jedyne przedsiębiorstwa w kraju, które mogły je dostarczyć.

- Przedsiębiorcy uzgodnili pomiędzy sobą, którzy z nich wezmą udział w poszczególnych zadaniach w ramach przetargu oraz kto jaką kwotę zaproponuje – mówi prezes Tomasz Chróstny. - W zmowie wzięli udział wszyscy przedsiębiorcy, którzy byli wówczas w stanie złożyć ofertę, co oznacza, że zamawiający nie miał możliwości uczciwego wyboru wykonawcy.

Sprawdź też:

Przedsiębiorcy ustalili, że ThyssenKrupp i KZN Bieżanów utworzą konsorcjum i razem z Track Tec złożą oferty na obydwa zadania. Pozostali przedsiębiorcy mieli nie brać udziału w przetargu, ponieważ udział większej liczby oferentów oznaczałby, że będą musieli wziąć udział w aukcji elektronicznej. Pierwsze zadanie wygrać miał Track Tec, a drugie konsorcjum ThyssenKrupp-KZN Bieżanów. Spółki, które nie wystartowały w przetargu, miały uczestniczyć w realizacji zamówienia.

UOKiK twierdzi, że inicjatorami zmowy byli Track Tec i KZN Bieżanów. Szczegóły ustalano podczas spotkań w hotelach i restauracjach w Katowicach, Krakowie i Warszawie oraz rozmów telefonicznych. Plan jednak spalił na panewce, PKP PLK unieważniły przetarg w związku z podejrzeniem zmowy.

Decyzja prezesa UOKiK nie jest prawomocna, ukaranym przysługuje od niej odwołanie.

Zobacz też:

We wrześniu 2020 ukazał się raport Europe's Best Workplaces, przygotowany przez Great Place to Work®. W rankingu znalazło się wiele firm, które mają swoje oddziały w Polsce.  Przedstawiamy listę najlepszych miejsc do pracy.

Najlepsi pracodawcy z Europy z siedzibami w Polsce. Zobacz, ...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski