MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie mieli trwonić miliony! Ustalenia są szokujące! Będzie prokuratorskie śledztwo po audycie?

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Są wyniki audytu w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Tak trwonili miliony złotych!
Są wyniki audytu w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Tak trwonili miliony złotych! OKL Gołuchów/Lasy Państwowe/arch. NM
Są wstępne wyniki audytu w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Lasy Państwowe prowadzą je od kilku miesięcy we wszystkich swoich ośrodkach. To pokłosie m.in. tzw. "afery billboardowej. To właśnie w Gołuchowie w powiecie pleszewskim koordynowano ze wszystkimi nadleśnictwami ustawienie ponad 2000 nośników reklamowych w lasach państwowych. Teraz sprawą zajmie się prokuratura!

Wstępne wyniki audytu w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie

Od stycznia 2024 w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie oraz innym podległym jednostkom Lasów Państwowych trwa audyt. Była to jedną z pierwszych decyzji obecnego dyrektora generalnego Lasów Państwowych Witolda Kossa.

– Szereg działań, które toczyły się w ostatnich latach spowodowało, że wokół Lasów Państwowych narosła fala krytyki. Badamy te sprawy, wskazujemy odpowiedzialnych i podejmujemy kroki, by to się nie więcej nie powtórzyło – mówi dyrektor Koss.

O sprawie audytu w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie pisaliśmy, jako pierwsi. Więcej przeczytasz >>TUTAJ<<

Pod lupę wzięto również działania Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie na czele którego stała wówczas związana z Suwerenną Polską - Ewa Jedlikowska - która została zwolniona ze stanowiska z dniem 12 stycznia 2024 roku. W głównej mierze chodzi o nieprawidłowości w zakresie przeprowadzenia tzw. „akcji billboardowej” polegającej na zleceniu produkcji 2000 sztuk billboardów za kwotę 65 milionów złotych pochodzących z funduszu leśnego.

- Program został formalnie uruchomiony zarządzeniem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Zadanie koordynował Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. Oficjalnie zadanie to ustawienie we wszystkich nadleśnictwach w Polsce 2000 bilbordów, z przeznaczeniem na promocję gospodarki leśnej, ochrony przyrody i PGL LP. W IV 2023 r. zadanie wykonania i posadowienia 2000 konstrukcji OKL zlecił spółce „Bieszczady” z Ustrzyk Dolnych. Ponieważ 100% udziałów w spółce posiadają Lasy Państwowe, nie było potrzeby organizacji przetargu na zasadach ogólnych i skorzystano z tzw. zamówienia „z wolnej ręki”, rezygnując z zasady konkurencyjności ofert. Jednak „Bieszczady” – wbrew jednoznacznie brzmiącym przepisom – nie wykonały praktycznie żadnej części zleconego i zapłaconego przedmiotu umowy; nie tylko zleciły całość zadania dwóm innym podmiotom niezwiązanym z Lasami Państwowymi, płacąc im za ustawianie bilbordów, ale samo ustawianie stalowych konstrukcji zleciły czterem innym firmom. W efekcie za część prac zapłacono dwukrotnie - czytamy w wynikach audytu, który pojawił się na stronie Lasów Państwowych.

Działania Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie skierowano do prokuratury

Sprawę skierowano do Prokuratury Regionalnej w Warszawie wraz z zawiadomieniem o podejrzeniu trzech przestępstw przeciwko byłemu dyrektorowi generalnemu Lasów Państwowych, byłemu naczelnikowi Wydział Komunikacji Społecznej i rzecznikowi prasowemu, byłej dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, dwóm byłym pracownikom sprawującym kierownicze stanowiska w Lasach Państwowych, prezesowi zarządu spółki „Bieszczady” sp. z o.o.

- Przedmiotem zawiadomienia jest wyłudzenie środków z Funduszu Leśnego, złamanie zasad postępowania zamówień publicznych oraz niegospodarność, które to działania doprowadziły do powstania szkody w wysokości nie mniejszej niż 23.000.000,00 złotych. Ponadto przedmiotem zawiadomienia jest przestępstwo oszustwa sprowadzającego się do tego, że w rzeczywistości środki finansowe wyłudzone z funduszu leśnego zamiast służyć promocji Lasów Państwowych służyły promocji partii politycznej. Badanie tego wątku doprowadziło do postawienia bardzo silnej tezy, że wiele działań byłych pracowników Lasów Państwowych nosiło cechy niegospodarności motywowanej celami politycznymi, ale również zmierzało do uzyskania korzyści osobistych - czytamy w oficjalnym komunikacie Lasów Państwowych.

Zobacz jak wygląda Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie:

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

W gospodarstwie Bogdana Królika rozkwitły miliony tulipanów!

Czy byłeś już zobaczyć miliony tulipanów w Chrzypsku Wielkim...

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie mieli trwonić miliony! Ustalenia są szokujące! Będzie prokuratorskie śledztwo po audycie? - Pleszew Nasze Miasto

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski