Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

15 mln kary dla poznańskiej firmy pożyczkowej. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podjął decyzję

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Na spółkę nałożono karę w wysokości 15 milionów złotych. Decyzja nie jest jednak prawomocna, a spółka może odwołać się do sądu.
Na spółkę nałożono karę w wysokości 15 milionów złotych. Decyzja nie jest jednak prawomocna, a spółka może odwołać się do sądu. pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Everest Finanse SA, znana jako Bocian Pożyczki ukarana została grzywną w wysokości 15 mln złotych. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził naruszenie zbiorowych interesów konsumentów przez spółkę.

Bocian Pożyczki należy do spółki Everest Finanse SA, której siedziba znajduje się w Poznaniu. Prezes UOKiK zadecydował o nałożeniu na nią kary w wysokości 15 milionów złotych.

Spółka obchodziła limity pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego, oferując do udzielanych przez siebie pożyczek także umowy leasingu konsumenckiego zwrotnego sprzętu ADG i RTV, w zawieraniu których pośredniczyła

- czytamy na stronie UOKiK.

Przedmiot leasingu kupowany był od konsumenta i udostępniany mu do używania przez okres wskazany w umowie. Konsument zobowiązany był do spłaty tygodniowych rat leasingowych.

Finansowanie było udzielane częściowo w formie pożyczki, a częściowo w formie leasingu konsumenckiego zwrotnego. Ta formuła była wykorzystywana w okresie obniżenia ustawowych limitów pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego w związku z pandemią, podczas gdy koszty związane z leasingiem nie były limitowane.

- informuje UOKiK.

W ten sposób obchodzono limity ustawowe, a konsumenci musieli spłacać bardzo wysokie raty.

Spółce zarzuca się też niewłaściwe informowanie konsumentów o finansowaniu i kosztach.

Podczas wizyt domowych przedstawiciele Everest Finanse SA podpisywali ze swoimi dotychczasowymi klientami trzy umowy: aneks do umowy pożyczki zwiększający jej kwotę, umowę sprzedaży używanego sprzętu AGD lub RTV oraz umowę leasingu konsumenckiego zwrotnego na użytkowanie tego sprzętu. Przed zawarciem tych umów konsumenci większość dokumentów związanych z uzyskiwanym finansowaniem widzieli jedynie na ekranie tabletu doradcy klienta, na którym składali swój podpis. To zdecydowanie utrudniało im dokładne zapoznanie się z warunkami, na które musieli wyrazić zgodę. Nie byli w sposób jasny i jednoznaczny i we właściwym czasie informowani o uzyskiwanym finansowaniu oraz o kosztach jego poszczególnych elementów.

- czytamy na stronie UOKiK.

Na spółkę nałożono karę w wysokości 15 milionów złotych. Decyzja nie jest jednak prawomocna, a spółka może odwołać się do sądu.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Sprawdziliśmy dziesięć wielkopolskich powiatów w Wielkopolsce, w których zarobki są najgorsze. Trzy z nich są liderami niechlubnego rankingu - przeciętne wynagrodzenie brutto jest tam najniższe w Polsce. Zobacz, w których powiatach w Wielkopolsce wynagrodzenia są najniższe --->

W tych powiatach w Wielkopolsce zarabia się najgorzej. Tu ni...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski