MKTG SR - pasek na kartach artykułów

19. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Przypominamy jego pierwszą papieską wizytę w Poznaniu

OPRAC.:
Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Jan Paweł II odwiedził Poznań po raz pierwszy w czerwcu 1983 roku
Jan Paweł II odwiedził Poznań po raz pierwszy w czerwcu 1983 roku Archiwum Polska Press
Polak, który został pierwszym od 445 lat biskupem Rzymu niepochodzącym z Włoch - mowa o Karolu Wojtyle wybranym na papieża 16 października 1978 roku. Podczas 27-letniego pontyfikatu odwiedził 135 krajów. Ogłoszony błogosławionym 6, a świętym 9 lat po śmierci. Zmarł 2 kwietnia 2005 r. Dziś przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Przy tej okazji wracamy w archiwalnych zdjęciach do jego pielgrzymki do Poznania w 1983 r.

Jan Paweł II zanim został papieżem - krótki życiorys

Karol Józef Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach. Po zdaniu matury w 1938 r. razem z ojcem przeprowadził się do Krakowa. Święcenie kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 r. w Kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich. Następnie wyjechał na dalsze studia do Rzymu, gdzie spędził 2 lata.

28 września 1958 r. został konsekrowany na biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej - funkcję tę pełnił do 1962 r. Rok później papież Paweł VI mianował biskupa Wojtyłę Arcybiskupem Metropolitą Krakowskim, a cztery lata później, w czerwcu 1967 r. - kardynałem.

Sprawdź więcej:

Jan Paweł II - Habemus papam i niekończące pielgrzymowanie

Karol Wojtyła został papieżem - Janem Pawłem II - 16 października 1978 r. po śmierci Pawła VI i jego następcy Jana Pawła I. Podczas 27-letniego pontyfikatu odwiedził 135 krajów świata oraz odbył 142 podróże na terenie Włoch. Zagraniczne pielgrzymowanie rozpoczął od Ameryki Łacińskiej. Do Polski jako papież przyjeżdżał siedem razy - pierwszy raz 2 czerwca 1979 roku, kiedy wypowiedział słynne słowa: "Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi, tej ziemi".

Poznań odwiedził dwukrotnie. W spotkaniu z papieżem na Łęgach Dębińskich 20 czerwca 1983 r. wzięło udział milion wiernych. Następnie 3 czerwca 1997 r., podczas piątej pielgrzymki do Polski na placu Adama Mickiewicza spotkał się z młodzieżą. Było to wydarzenie symboliczne, ponieważ podczas pierwszej wizyty władze komunistyczne odmówiły papieżowi modlitwy pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 r. na placu Mickiewicza.

Zobacz zdjęcia z pierwszej wizyty papieża Jana Pawła II w Poznaniu:

Jan Paweł II cierpiał na chorobę Parkinsona od lat 90. XX w. Zmarł 2 kwietnia 2005 r. o godzinie 21.37, w pierwszą sobotę miesiąca i wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia. Tydzień później, 8 maja, odbył się jego pogrzeb, w którym uczestniczyło około 300 tysięcy pielgrzymów.

Jeszcze w tym samym roku w czerwcu rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. 1 maja 2011 Jan Paweł II został ogłoszony beatyfikowanym, a 27 kwietnia 2014 roku podczas Niedzieli Bożego Miłosierdzia - świętym. Liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II przypada 22 października, upamiętniając uroczyste rozpoczęcie jego pontyfikatu.

Fara Poznańska, Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła, a może jeszcze inny kościół jest tym najlepszym? W Poznaniu kościołów katolickich są dziesiątki. Prezentujemy najlepsze z rzymskokatolickich kościołów w wielkopolskiej stolicy według ocen rankingu Google'a. Oceny przyznawali internauci według subiektywnych kryteriów.Sprawdź, które kościoły w Poznaniu są najwyżej oceniane przez internautów w rankingu Google'a --->>>

Kościoły rzymskokatolickie w Poznaniu. Sprawdź 18 najwyżej o...

Drogi krzyżowe tworzono głównie w kościołach, w plenerach czy na krużgankach.Kalwariami nazywa się miejsca, gdzie można odbyć drogę Męki Pańskiej w plenerze. Stanowią one zespół kapliczek lub kościołów, które są jednocześnie stacjami drogi krzyżowej. Co istotne, były one namiastką pielgrzymki do Jerozolimy, gdzie ludzie dawniej nie mogli się wybrać.Sprawdź najsłynniejsze drogi krzyżowe w Polsce --->>>

Wielki Post 2022: Kalwarie w Polsce. 10 najsłynniejszych dró...

Sprawdź więcej:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze piłkarzy po meczu Polska-Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski