Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

22 lutego. Co się wydarzyło? Nowy wynalazek w poznańskich tramwajach [Z ARCHIWUM "GŁOSU"]

MIKO
22 lutego 1979 r. "Głos" informował: Warszawski wynalazek dotrze także do Poznania? Tramwaj nie może ruszyć, gdy drzwi pojazdu nie są zamknięte. Autor opatentował swój projekt, zaś Ministerstwo Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska chce upowszechnić nowatorskie rozwiązanie w przedsiębiorstwach komunikacyjnych w całym kraju. W pierwszej kolejności trafić ma ono do Poznania.
22 lutego 1979 r. "Głos" informował: Warszawski wynalazek dotrze także do Poznania? Tramwaj nie może ruszyć, gdy drzwi pojazdu nie są zamknięte. Autor opatentował swój projekt, zaś Ministerstwo Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska chce upowszechnić nowatorskie rozwiązanie w przedsiębiorstwach komunikacyjnych w całym kraju. W pierwszej kolejności trafić ma ono do Poznania.
Z archiwum "Głosu": 22 lutego 1979 r. "Głosu" informował, że poznańskie tramwaje jako pierwsze w Polsce wypróbują nowy wynalazek uniemożliwiający rozpoczęcie jazdy, gdy wszystkie drzwi nie są zamknięte. Zobaczcie, co jeszcze ciekawego wydarzyło się 22 lutego przed laty – oto nasze kalendarium na dziś.

1946 rok
Osiedle Grunwaldzkie w Poznaniu otrzyma kościół. Istniejącej od lat międzywojennych parafii przyznano duży barak po dawnej restauracji niemieckiej, gdzie po przeprowadzonym remoncie, powstanie tymczasowa świątynia.

1953 rok
Dzisiaj w Auli Wyższej Szkoły Ekonomicznej odbędzie I Wojewódzka Narada Naukowców z Robotnikami. Do Poznania przybyli przodownicy pracy z całej Wielkopolski. Jest ich w sumie 225. Naukowców będzie stu. Obie grupy mają za zadanie nawiązać jeszcze lepszą współpracę i wymienić się doświadczeniami.

1969 rok
W przeddzieñ 24. rocznicy wyzwolenia Poznania otwarto przy alei Wojska Polskiego 6/8 nowy i piękny klub „Wierzbak”.

1970 rok
23 lutego ruszy nowa linia tramwajowa na pierwszym odcinku Trasy Hetmańskiej. W ten sposób Grunwald otrzyma krótsze połączenie z Łazarzem i dalej z Ratajami i Starołęką.

1976 rok
Centralne Studio Radiowe Politechniki Poznańskiej „Afera” zwyciężyło w ogólnopolskim konkursie studenckim o laur „Czerwonej Róży” na najlepsze studenckie radio w Polsce.

1979 rok
Warszawski wynalazek dotrze także do Poznania? Tramwaj nie może ruszyć, gdy drzwi pojazdu nie są zamknięte. Autor opatentował swój projekt, zaś Ministerstwo Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska chce upowszechnić nowatorskie rozwiązanie w przedsiębiorstwach komunikacyjnych w całym kraju. W pierwszej kolejności trafić ma ono do Poznania.
1984 rok
Na linii tramwajowej 24 rozpoczął kursy tramwaj wyposażony w radiotelefon, przeznaczony do łączności z centralą. Planowane jest też wyposażenie w ten sposób pięciu innych linii.

1989 rok
Panamska spółka zakupiła kontenerowiec „Poznań” od Polskich Linii Oceanicznych. Podziękowano władzom Poznania za 6 lat opieki, nazwa statku będzie zmieniona.

1991 rok

Wczoraj 20 samochodów ciężarowych, kombajn i inny samojezdny sprzęt rolniczy należący do PGR w Laskach, Stardomii, Sycowie, Mianowicach i Rusku przejechało przez Kalisz i zatrzymało się przed Urzędem Wojewódzkim, blokując na dwie godziny odcinek ulicy Sukienniczej i Palcu św. Józefa. Podobna kawalkada przetoczyła się również przez centrum Poznania. Był to protest pracowników PGR-ów przeciwko polityce rządu.

2007 rok
Plansze ze zdjęciami i biogramami 56 osób zabitych w PRL przez władzę po 13 grudnia 1981 roku ustawiono na poznańskim placu Mickiewicza w związku z 25. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.

CO JESZCZE CIEKAWEGO WYDARZYŁO SIĘ PRZED LATY? SPRAWDŹ!

POLECAMY:

Co nowego w kinach, teatrach i klubach? Zobacz:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski