Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

3,5 mld euro dopłat dla rolników

Marta Danielewicz
Waldemar Wylegalski
Od 15 marca wielkopolscy rolnicy mogą za pośrednictwem internetu, osobiście w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub listownie ubiegać się o przyznanie im płatności obszarowych za 2015 rok z Unii Europejskiej. W tym roku pula pieniędzy do rozdysponowania wynosi ponad 3,5 miliardy euro. Chętnych więc nie brakuje.

W przeciągu dwóch tygodni takich wniosków do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło już ponad 60 tysięcy. A to dopiero początek. Jak ogłosił niedawno minister Marek Sawicki, termin składania przez rolników wniosków o płatności bezpośrednie został wydłużony do 15 czerwca. Kto zdąży w tym czasie może liczyć na przyznanie pełnej wysokości należności. Za każdy kolejny dzień roboczy zwłoki, przyznawane płatności będą obniżone o 1%. Natomiast wnioski po 10 lipca w ogóle nie będą rozpatrywane. Minister Sawicki na początku marca tłumaczył, że ze składaniem wniosków należy się spieszyć. Ci, którzy złożą je teraz mogą liczyć na to, że otrzymają pieniądze jeszcze w grudniu tego roku.

Dla kogo dopłaty?
Rolnicy mogą liczyć nawet na 500 euro za hektar. Kto więc może się starać o przyznanie unijnych dopłat? Tłumaczą powiatowi przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa:

O płatność obszarową może ubiegać się rolnik, który jest właścicielem gospodarstwa o powierzchni nie mniejszej niż 1 ha, na którym prowadzi działalność rolniczą, także hodowlę zwierząt. Taki rolnik musi posiadać numer identyfikacyjny w  krajowym systemie ewidencji. Dopłaty nie są przewidziane dla właścicieli, którzy dysponując jedynie tytułem własności, nie zajmują się produkcją rolną.

 

Pieniądze dla młodych
W tym roku nastąpiły zmiany w zasadach dopłat bezpośrednich. Przyznawane są płatności za zazielenienie praktycznie wszystkim rolnikom, którzy prowadzą zróżnicowaną uprawę proekologiczną. Na dodatkowe dopłaty mogą też liczyć młodzi rolnicy, przed 40 rokiem życia, którzy dopiero rozpoczynają samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego. Dopłaty z tego tytułu mogą otrzymywać kolejno przez pięć lat, jeśli uprawiają powierzchnię nie przekraczającą 50 hektarów.

Nowością jest także płatność dodatkowa. Przysługuje ona tym rolnikom, którzy posiadają grunt o powierzchni od 3,01 ha do 30 ha.

W zeszłym roku z dopłat bezpośrednich skorzystało 117 669 rolników z Wielkopolski. Wnioski złożyło natomiast ponad 120 tysięcy osób. Minister rolnictwa przewiduje, że w tym roku ubiegać się o nie będzie ok. 1 mln 350 tys. polskich rolników. Aby ułatwić rolnikom złożenie wniosków o przyznanie płatności obszarowych o roku wysyła do nich za pośrednictwem poczty tzw. spersonalizowane wnioski, które są już po części wypełnione. Dodatkowo przeszkolono 600 ekspertów i doradców, którzy będą pomagać w przyjmowaniu i weryfikacji wniosków.

WRÓĆ NA GŁOS WIELKOPOLSKI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski