Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

40-lecie lutnictwa artystycznego w poznańskiej Akademii Muzycznej

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
- Każdy lutnik ma swój sposób pracy. Na każdym instrumencie pozostawia swój ślad - mówi prof. Honorata Stalmierska, kierownik Katedry Lutnictwa Artystycznego Akademii Muzycznej w Poznaniu
- Każdy lutnik ma swój sposób pracy. Na każdym instrumencie pozostawia swój ślad - mówi prof. Honorata Stalmierska, kierownik Katedry Lutnictwa Artystycznego Akademii Muzycznej w Poznaniu Grzegorz Dembiński
40 lat temu w Poznaniu uruchomiono kierunek studiów, których nie było nigdzie na świecie. „Ojcem” lutnictwa artystycznego w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego był prof. Włodzimierz Kamiński.

– Jubileusz 40-lecia , który przypada w tym roku, zbiega się z 25. rocznicą śmierci profesora – mówi prof. Honorata Stalmierska, kierownik Katedry Lutnictwa Artystycznego Akademii Muzycznej. I dodaje: – Nasza uczelnia jest jedyną, oferującą studia lutnicze licencjackie, magisterskie i doktoranckie. Do tej pory funkcjonowały szkoły lutnicze, jak na przykład w Cremonie, typu zawodowego. Jednak nowy program szkolnictwa muzycznego wymusił uruchamianie studiów licencjackich. Oferują je uczelnie w Bilbao czy właśnie w Cremonie.

W poznańskiej uczelni studiuje 15 przyszłych lutników, po kilku na każdym roku. – Wystarczająco, jak na potrzeby rynku – uważa prof. H. Stalmierska. – Każdy musi w każdym semestrze zbudować jeden instrument.

Lutnik powinien nauczyć się gry na instrumencie, być akustykiem, znawcą drewna, lakierów, potrafić dokonywać skomplikowanych obliczeń, władać dłutem...

– Wizję kształcenia lutników stworzył profesor Kamiński, który przez prawie 30 lat był kuratorem Muzeum Instrumentów Muzycznych. Uważał on, że lutnik musi mieć ścisły kontakt z muzykiem. A to możliwe jest tylko w szkole muzycznej – mówi prof. Andrzej Łapa z Akademii Muzycznej. – Kamiński stworzył najpierw taką specjalność w liceum muzycznym Karłowicza. Później pomyślał, że należy też uruchomić studia lutnicze. W 1978 roku taka specjalność powstała w akademii.

Z okazji 40-lecia lutnictwa w Akademii Muzycznej zorganizowano Międzynarodowe Seminarium Lutnicze (w piątek wykłady od godz. 15, natomiast w sobotę od godz. 10).

Także w piątek o godzinie 19 w Auli im. S. Stuligrosza odbędzie się koncert „Muzycy lutnikom”. Wstęp wolny. – W pierwszej części muzycy wykonają utwory na instrumentach zbudowanych przez studentów lutnictwa, w drugiej na instrumentach wykonanych przez pedagogów i absolwentów Katedry Lutnictwa Artystycznego – zachęca prof. H. Stalmierska.

Przedostatni weekend maja obrodził imprezami. W Poznaniu i powiecie poznańskim zaplanowano całe mnóstwo wydarzeń. Pierwsze rozpoczną się już w piątek. Jest w czym wybierać - zobaczcie sami w galerii ------->

Weekend w Poznaniu pełen wrażeń. Zobacz najciekawsze wydarze...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski