Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500 plus dla niepełnosprawnych 2019: Zapisana w ustawie pożyczka na ten cel z Funduszu Pracy budzi kontrowersje wśród pracodawców

MIKO
Kontrowersje wśród pracodawców wzbudza przepis, zgodnie z którym ze środków Funduszu Pracy mogą być udzielane nieoprocentowane pożyczki dla Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych
Kontrowersje wśród pracodawców wzbudza przepis, zgodnie z którym ze środków Funduszu Pracy mogą być udzielane nieoprocentowane pożyczki dla Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych 123 RF
Ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niepełnosprawnych przewiduje możliwość pożyczki na ten cel z Funduszu Pracy. Ten zapis budzi sprzeciw pracodawców, którzy nie chcą finansować przedsięwzięć socjalnych państwa. 500 plus dla niepełnosprawnych obciąży Fundusz Pracy – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wprowadza dla nich dodatkowe wsparcie finansowe w wysokości 500 złotych miesięcznie.

POLECAMY

500 plus będzie przysługiwało osobom, które otrzymują świadczenia w wysokości nieprzekraczającej najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli 1100 zł. Sejm uchwalił jednak poprawkę do projektu, która z tego kryterium wyłączyła emerytury i renty. Świadczenie uzupełniające i koszty obsługi jego wypłaty finansowane będą ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON), ale w projekcie ustawy przewidziano również możliwość udzielenia pożyczki dla SFWON z Funduszu Pracy. I właśnie ten zapis wzbudził kontrowersje wśród pracodawców i związkowców.

Czytaj także: 500+ dla osób niepełnosprawnych. Kto dostanie wsparcie?

Fundusz, zgodnie z ustawą, ma służyć realizacji zadań państwa w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej. Eksperci zgodnie twierdzą, że choć FP jest w bardzo dobrej kondycji, nie oznacza to, że może być źródłem finansowania projektów, które nie są związane z jego ustawowym celem. – Fundusz nie może być źródłem finansowania dowolnych projektów czy służyć do zasypywania dziury budżetowej – mówi Katarzyna Siemienkiewicz z Pracodawców RP.

Czytaj także: Nie płacisz abonamentu RTV? Pieniądze ściągną ci nawet z konta

Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej zapewnia jednak, że nie ma mowy o finansowaniu świadczenia uzupełniającego 500 plus z Funduszu Pracy i chodzi tylko o pożyczki. Podkreśla też, że budżet na ten rok jest już uchwalony, a w 2020 roku będzie można zaplanować dla SFWON dotację celową.

Zobacz też:

(Źródło: TVN24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski