MKTG SR - pasek na kartach artykułów

500 plus: Można już składać wnioski o świadczenie na nowy okres rozliczeniowy. Kto i jak może to zrobić?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Wideo
od 16 lat
Od 1 lutego można już wnioskować o pieniądze w ramach świadczenia 500 plus na nowy okres rozliczeniowy. Wnioski należy składać przez internet. Można to zrobić przez aplikację mobilną lub za pośrednictwem banku. Kto może ubiegać się o 500 plus?

Spis treści

Osoby, które otrzymują pieniądze z programu „Rodzina 500 plus” muszą pamiętać o złożeniu wniosku na nowy okres rozliczeniowy. To możliwe jest już od środy, 1 lutego. Nowy okres rozliczeniowy trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.

Jak złożyć wniosek o 500 plus?

Wnioski można złożyć na kilka sposobów. Jednym z nich jest skorzystanie z bezpłatnej aplikacji mZUS dostępnej na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety). O 500 plus można ubiegać się także wypełniając wniosek na komputerze za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub portal Emp@tia. Kolejną możliwością na złożenie wniosku w programie „Rodzina 500 plus” są także banki. Niektóre z nich oferują taką usługę w bankowości elektronicznej.

Kiedy wypłacane jest 500 plus?

Jak informują przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek: do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r. W przypadku osób, które złożą wniosek w maju 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca. Podobnie w przypadku tych, którzy wniosek złożą w czerwcu 2023 r. – ZUS wypłaci im świadczenie do 31 sierpnia 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca.

Z kolei pieniądze z wniosków złożonych w lipcu 2023 r. ZUS wypłaci do 30 września 2023 r., wraz z wyrównaniem kwoty od lipca, a złożonych w sierpniu 2023 r. ZUS wypłaci do 31 października 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty od sierpnia.

Kto może ubiegać się o 500 plus?

Prawo do świadczenia 500+ jest ustalane na wniosek matki, ojca, opiekuna faktycznego dziecka albo opiekuna prawnego dziecka. Wniosek składa tylko jeden z rodziców. Jeśli rodzice są po rozwodzie — wniosek składa ten rodzic, z którym dziecko zamieszkuje.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

500 plus dla obcokrajowców

ZUS przypomina, że o 500 plus mogą się także ubiegać obywatele innych państw mieszkający w Polsce. Do wniosku powinni dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy.

Świadczenie 500+ przysługuje obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutym 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w Polsce. Wniosek o świadczenie powinni złożyć na specjalnie przygotowanym w języku ukraińskim formularzu SW-U.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Kim są "madki"? Najogólniej mówiąc to młode matki, które nie grzeszą inteligencją, ale mają za to fioła na punkcie swoich dzieci. Ich problemy, poziom wiedzy i roszczeniowość budzą czasem osłupienie, czasem oburzenie, ale przeważnie gromki śmiech. Zobacz najlepsze ich teksty znalezione na forach internetowych, Facebooku i ogłoszeniach zebrane z różnych stron na Facebooku Zobacz najlepsze teksty madek ----->

Najlepsze teksty "madek" z forów, Facebooka i ogłoszeń w Int...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski