MKTG SR - pasek na kartach artykułów

62. posiedzenie Sejmu 28-29 września 2022 r. Czy rozpatrzony zostanie projekt ustawy dot. zamrożenia cen prądu?

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
W środę rozpoczyna się 62. posiedzenie Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Co znajduje się w harmonogramie obrad?
W środę rozpoczyna się 62. posiedzenie Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Co znajduje się w harmonogramie obrad? Fot. Adam Jankowski
W środę o godz. 10:00 rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Sejmu. Do Izby Niższej wpłynął projekt ustawy dot. zamrożenia cen prądu. Posłowie podejmą również decyzję ws. immunitetu Grzegorza Brauna. Ponadto odbędzie się I czytanie rządowego projektu ustawy o Instytucie Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego.

Sejm rozpatrzy projekt ustawy dot. zamrożenia cen prądu?

Zgodnie z projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej, w przyszłym roku ceny prądu mają być zamrożone na poziomie z tego roku, jeśli gospodarstwo domowe zużywa rocznie nie więcej niż 2 MWh rocznie. W przypadku gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami limit ma wynosić 2,6 MWh rocznie, natomiast w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników - 3 MWh.

Co zrobić, aby skorzystać z zamrożenia cen prądu?

Aby skorzystać z zamrożenia cen do limitów 2,6 MWh i 3 MWh rocznie, trzeba będzie złożyć spółce energetycznej oświadczenie o spełnieniu warunków, tj. np. o posiadaniu Karty Dużej Rodziny czy orzeczenia o niepełnosprawności.

Odbiorcy po przekroczeniu określonych limitów zużycia będą rozliczani za każdą kolejną zużytą kWh według stawek, które obowiązują w taryfie danej spółki energetycznej z 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych – według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą.

Z zamrożenia cen wyłączeni będą odbiorcy, którzy skorzystali z prawa do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej i jednocześnie zawarte przez nich oferty sprzedaży lub kompleksowe gwarantują im stałą cenę za obrót energią elektryczną w roku 2023.

Co przewiduje projekt?

Jeśli między 1 październikiem br. a 31 grudnia 2023 r. odbiorca energii elektrycznej zmniejszy jej zużycie o co najmniej 10 proc. w porównaniu z okresem od 1 października 2021 do 31 grudnia 2022, w 2024 r. spółka energetyczna zastosuje upust w wysokości 10 proc. kosztów zużycia energii elektrycznej z okresu październik 2022-grudzień 2023.

Projekt przewiduje też wprowadzenie dodatku elektrycznego dla gospodarstw domowych, których główne źródło ogrzewania zasilane jest prądem. Warunkiem koniecznym do jego uzyskania ma być wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Wysokość dodatku elektrycznego została zróżnicowana na dwa progi uzależnione od rocznego zużycia energii elektrycznej: 1000 zł w przypadku zużycia prądu w 2022 r. na poziomie do 5000 kWh oraz 1500 zł w przypadku zużycia powyżej tego poziomu.

Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego będzie można, zgodnie z projektem, składać w terminie od 1 grudnia 2022 r. do 1 lutego 2023 r. Ma być wypłacony do 31 marca 2023 r.

W projekcie założono też podjęcie działań zmierzających do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej przez urzędy obsługujące organy administracji rządowej i samorządowej.

Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu z wyjątkiem zapisów dotyczących oszczędności energii w urzędach, które zaczną obowiązywać na przełomie 2022 i 2023.

Co jeszcze znajduje się w planach obrad sejmowych?

W Porządku dziennym 62. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej znalazło się również sprawozdanie Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych w sprawie wniosku Komendanta Głównego Policji z dnia 13 grudnia 2021 r. o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za wykroczenie popełnione w dniu 2 października 2021 r. przez posła Grzegorza Brauna.

We wtorek Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych rekomendowała z kolei uchylenie immunitetu posłowi Platformy Obywatelskiej, szefowi klubu Koalicji Obywatelskiej Borysowi Budce.

W Porządku dziennym 62. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej znalazło się również pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o Instytucie Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego, który uzasadniony zostanie przez Ministra Edukacji i Nauki.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 62. posiedzenie Sejmu 28-29 września 2022 r. Czy rozpatrzony zostanie projekt ustawy dot. zamrożenia cen prądu? - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski