Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

65-latek zagubił się w lesie pod Wronkami. Stracił przytomność. W jaki sposób znaleźli go policjanci?

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Dyżurnemu z Szamotuł udało się nawiązać kontakt telefoniczny z zaginionym.
Dyżurnemu z Szamotuł udało się nawiązać kontakt telefoniczny z zaginionym. Robert Wozniak/Zdjęcie ilustracyjne
Okres wakacyjny, to nie tylko tłumy nad jeziorami, czy innymi akwenami wodnymi, to także częstsze wyprawy do lasu na spacery. Niestety zdarza się, że w lesie można się zgubić, stracić orientację, a wtedy pojawia się problem. Taka sytuacja miała miejsce w Wielkopolsce w ubiegłym tygodniu. Pomogli policjanci.

65-latek zaginął w lesie

Jak poinformowała oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach aspirant Sandra Chuda, w sobotę 1 lipca br. około godziny 16.30 dyspozytor numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie o zaginięciu mężczyzny w lesie. 65-letni mieszkaniec Obrzycka, około godziny 11.30 wyjechał do Wronek i nie było z nim kontaktu.

Gdy odebrał telefon od rodziny, powiedział, że stracił wcześniej przytomność, jest w lesie, ale nie wie gdzie. Wiedział, że jechał drogą prowadzącą z Wronek do Rzecina. Mężczyznę trzeba było odnaleźć, aby na miejsce mogło dojechać pogotowie ratunkowe.

- podaje policja.

Dyżurnemu z Szamotuł udało się nawiązać kontakt telefoniczny z zaginionym. Ustalenie miejsca pobytu 65-lata nie było jednak łatwe, gdyż po rozpytaniu przez policjanta okazało się, że w miejscu, w którym się znajduje nie ma żadnych charakterystycznych punktów. Mężczyzna nie widział np. wieży telefonicznej, ani żadnych słupków oddziałowych. Pamiętał jednak, iż jadąc drogą na Rzecin, skręcił w prawo.

Czytaj także: Groźny pożar lasu. Palił się prawie hektar terenu, w akcji gaśniczy Dromader. Zobacz zdjęcia

Dyżurny polecił więc policjantom zadysponowanym do poszukiwań, sprawdzenie dróg prowadzących w prawo od drogi leśnej na Rzecin. Kontakt z mężczyzną był utrudniony, gdyż mówił, że źle się czuje i w pewnym momencie nie szło się już do niego dodzwonić

- relacjonuje funkcjonariuszka.

Jak dodaje policjantka, po przeczesaniu terenów leśnych przez policjantów z Wronek, z Pniew oraz z Wydziału Ruchu Drogowego z Szamotuł, mężczyznę udało się odszukać. Ostatecznie 65-latek ze względu na zły stan zdrowia został odwieziony karetką do szamotulskiego szpitala.

O tym, jak nie zgubić się nie zgubić, przypominają leśnicy

Przede wszystkim warto korzystać z oficjalnych szlaków i dróg, jak jednak wszyscy doskonale wiemy – zazwyczaj nie jest to stosowane przez turystów, którzy lubią sobie spacerować po swojemu. Jeśli jednak czujemy, że nie wiemy, gdzie jesteśmy i błądzimy, warto zwracać uwagę choćby na betonowe słupki z numerami, które są umieszczane przy narożnikach lasu. Są tam wpisany numery oddziałów lasu – co zdecydowanie ułatwić może namierzenie.

Słupki łatwo znaleźć. Gdy się zagubimy, wystarczy kierować się w jednym kierunku a prędzej czy później dotrzemy na bezdrzewny pas lub drogę, wyznaczającą tzw. linię oddziałową. Gdy idziemy wzdłuż tej linii natrafimy na słupek oddziałowy z numerem oddziału, przy którym się znajdujemy oraz z numerami oddziałów sąsiednich. Pozostaje nam tylko odszukać się na mapie. Najważniejsza zasada to nie wpadać w panikę i spokojnie podążać w jednym kierunku, aż natrafimy na te charakterystyczne punkty terenu. Mogą to być również linie energetyczne czy gazociągi, które często pokrywają się z linią oddziałową

– informują krotoszyńscy leśnicy.

Pomóc może również telefon – którego – oczywiście o ile jest włączony – sygnał można namierzyć. Ponadto na smartfony można zainstalować darmową aplikację mBDL. Aplikacja umożliwia bezpośredni dostęp do map lasów na telefonach i tabletach. Podstawową zawartością aplikacji są leśne mapy tematyczne BDL, takie jak: mapa podstawowa, drzewostanowa, form własności, siedlisk leśnych, zbiorowisk roślinnych, mapa łowiecka, zagospodarowania turystycznego oraz zagrożenia pożarowego i czasowych zakazów wstępu do lasów. Dodatkowo posiada ona wiele użytecznych funkcjonalności, np. zapis punktu ze wskazania GPS lub wskazanego na mapie, możliwość zapisania pokonanej trasy, prostą nawigację do wskazanego punktu. Można w niej także wyszukiwać miejsca na podstawie tzw. adresu leśnego.

Warto również zwracać uwagę na charakterystyczne miejsca i obiekty, które mijamy – może to ułatwić służbom poszukiwawczym znalezienie nas.

Źródło: szamotuly.naszemiasto.pl

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Sprawdziliśmy, jakie połączenia lotnicze z Ławicy są już dostępne. Zobacz kraje i miasta, do których polecisz z Poznania! Przejdź dalej --->

Nowe kierunki lotów z Poznania. Sprawdź, dokąd polecisz z lo...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski