Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

80 lat temu powstała Armia Krajowa, największa podziemna formacja zbrojna w Europie. W Poznaniu uczczono jej pamięć [ZDJĘCIA, WIDEO]

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
W Poznaniu odbyła się uroczystość upamiętnienia 80. rocznicy utworzenia Armii Krajowej
W Poznaniu odbyła się uroczystość upamiętnienia 80. rocznicy utworzenia Armii Krajowej Robert Woźniak
- Było nas bardzo wielu, dziś żyje trzydziestu-kilku żołnierzy Armii Krajowej - mówiła kpt. Maria Krzyżańska w czasie poznańskich uroczystości 80. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

80. rocznica powstania Armii Krajowej. Uroczystości w Poznaniu

Uroczystość odbyła się przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, w obecności Michała Zielińskiego, wojewody wielkopolskiego, kombatantów i pocztu sztandarowego Światowego Związku Żołnierzy AK.

od 16 lat

Kwiaty pod pomnikiem złożyli m.in. płk Jan Górski i kpt. Maria Krzyżańska, prezes i wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska, Zenon Wechmann, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej, Barbara Napieralska, przewodnicząca Rady Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych, a także dr. hab. Rafał Reczek, dyrektor poznańskiego oddziału IPN.

- Armia Krajowa była chyba największą organizacją podziemną w Europie, liczyła 400 tysięcy żołnierzy

. - przypomniał płk Jan Górski. - Prowadziła walkę od początku wojny do samego jej końca, a nawet przez pewien czas po wojnie - podkreślił.

Czytaj też:

- Czas upływa, jest nas coraz mniej żyjących, ale na szczęście Polacy nie zapomnieli o Armii Krajowej, o jej roli w pokonaniu okupanta

- dodaje kpt. Maria Krzyżańska. - W Gnieźnie na przykład, skąd pochodzę, nie ma już AK-owców, ale jest młodzież, są ludzie starsi, którzy o nas pamiętają, którzy utrzymują ze mną kontakt. Cieszy świadomość, że nasze ideały są wciąż znane, że pamięć o nas żyje.

Po złożeniu kwiatów odśpiewano hymn państwowy, po czym część uczestników uroczystości przyjęła zaproszenie wojewody na spotkanie, w czasie którego kombatanci opowiedzieli, jak dziś są postrzegani w Wielkopolsce.

Zobacz też: 20 zdjęć Poznania z czasów II wojny światowej. Tak wyglądało miasto w czasie okupacji

Uroczystości na Wilhelmplatz w Poznaniu (obecnie pl. Wolności) związane z zaprzysiężeniem niemieckich oddziałów wojskowych złożonych z rekrutów pochodzących z Poznania. Widok ogólny placu.

20 zdjęć Poznania z czasów II wojny światowej. Tak wyglądało...

Archiwiści i historycy Instytutu Zachodniego i Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu skanują i opracowują unikatowe zdjęcia z II wojny światowej w Kraju Warty.Album z fotografiami został przekazany w 2003 roku Instytutowi Zachodniemu przez poznańskiego fotografa Jerzego Unierzyskiego. Jak wyjaśniają pracownicy IPN, tworzą go luźne karty wpięte w segregator - tzw. stykówki, które na rewersie mają pieczątki Archiwum Fotograficznego Okręgowego Urzędu Prasy NSDAP w Kraju Warty i krótkie opisy w języku niemieckim wyjaśniające widoczne na zdjęciach zdarzenia.Poznań, 3 sierpnia 1940 r. Defilada zwycięzców kampanii na Zachodzie.Przejdź dalej --->

Nieznane zdjęcia z okupacji w Poznaniu. Zobacz miasto w czas...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski