18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Afryka Nowaka: Podróżnicy na mecie [FILM, ZDJĘCIA]

Maciej Łosiak
Dwuletnia wyprawa skończyła się dziś na Dworcu w Poznaniu
Dwuletnia wyprawa skończyła się dziś na Dworcu w Poznaniu Maciej Łosiak
Dziś rano ostatni uczestnicy wyprawy Afryka Nowaka zameldowali się na Dworcu Głównym PKP w Poznaniu. Tym samym zakończyła się trwająca ponad dwa lata podróż śladami Kazimierza Nowaka, poznaniaka, który w latach 30. ubiegłego wieku samotnie pokonał 40 tys. km przez Czarny Ląd.

- Data zakończenia ekspedycji, 11 stycznia nie jest przypadkowa - mówi Piotr Sudoł, który wraz ze Zbigniewem Sasem i Jakubem Pająkiem byli pomysłodawcami projektu. - To właśnie dziś mija 115. rocznica urodzin Kazimierza Nowaka.

CZYTAJ TEŻ:
Afryka Kazika - finał wielkiej wyprawy
Rowerem przez Afrykę śladami Kazimierza Nowaka
Niezwykła konna sztafeta
Rowerowa ekspedycja śladami poznańskiego podróżnika

Łącznie w trwającej 799 dni wyprawie wzięło udział 117 uczestników (38 kobiet i 79 mężczyzn). Najmłodszy ośmiomiesięczny Jonasz Wierzbicki podróżował w etapie konnym ze swoim tatą - Łukaszem, autorem książki o Nowaku "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd".

Najstarszym podróżnikiem był Sławomir Kuczyński (rocznik 1943) z Klubu Rowerowego Żwawe Dziadki ze Śremu. Najwięcej dni w sztafecie spędził Norbert Skrzyński (107). Uczestnicy ekspedycji pokonali 33 tys km.

- Niestety musieliśmy zrezygnować z etapów w Nigrze i Algierii, gdzie jest niebezpiecznie. Dlatego nie ma na naszym liczniku 40 tys - dodaje Jakub Pająk.

Projekt Afryka Nowa ma być kontynuowany. Zostanie wydana książka oraz powstanie film fabularno-dokumentalny. A w propagowanie idei związanej z ekspedycją poznańskiego podróżnika byli także zaangażowani uczniowie, nauczyciele i dyrekcja Gimnazjum nr 5 (wchodzi w skład Zespołu Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 1), nauczyciel i co najważniejsze sami uczniowie. dziś rano głośno witali podróżników na dworcu.

Dodajmy, że wyprawa rozpoczęła się 4 listopada 2009 roku. Ze względów bezpieczeństwa, logistycznych afrykańska trasa wyprawy podzielona została na etapy. Poszczególne odcinki pokonują kilkuosobowe grupy.

Jako pierwsi wystartowali: Dominik Szmajda, Zbigniew Sas i Piotr Sudoł. Każdy miesięczny etap to było około 1,5 tysiąca kilometrów do pokonania. Start ekspedycji nastąpił z Trypolisu w północnej Afryce, potem trasa biegnie do Przylądka Igielnego na jej południowym krańcu i ponownie na północ do Algieru nad Morzem Śródziemnym.

Kazimierz Nowak
Urodził się w 1897 roku w Stryju. Zmarł 40 lat później w Poznaniu. W latach 1931-1936, jako pierwszy człowiek na świecie pokonał trasę 40 tysięcy km przez Afrykę w samotnej wyprawie. Podróżował rowerem, pieszo, konno, na wielbłądzie oraz czółnem. Jest nazywany polskim Stanleyem i Livingstonem, ale jego niezwykły wyczyn nigdy nie został należycie doceniony. Zmarł w niespełna rok po powrocie z podróży na zapalenie płuc, na skutek wycieńczenia organizmu malarią. Jego grób znajduje się na cmentarzu górczyńskim w Poznaniu.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski