Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja głosu: Seniorzy! Wyjdźcie z cienia

Karolina Koziolek
Od września trwa akcja "Głosu" poświęcona sytuacji osób starszych w Poznaniu.
Od września trwa akcja "Głosu" poświęcona sytuacji osób starszych w Poznaniu. Piotr Jasiczek
Cały czas trwa nasza akcja "Seniorzy, wyjdźcie z cienia". Od początku września dostaliśmy wiele listów od osób, które doceniły naszą inicjatywę i chciały podzielić się po prostu opowieściami o historii swojego życia lub pokazać, jak radzą sobie ze starością.

Otrzymywaliśmy także listy od instytucji, które starają się pomagać osobom starszym. Tworzą miejsca, gdzie seniorzy nie tylko mogą wspólnie wypić kawę, ale także uprawiać różnego rodzaju twórczość.

CZYTAJ TEŻ:
W Klubie Raszyn wieczorki taneczne jednak zostaną
Wyjście z cienia się opłaca - przekonują seniorzy
Na emeryturze można zając się sztuką

Napisała do nas m.in. Barbara Barsig, prezes Klubu Seniora "Piastun" z poznańskich Rataj, która opowiada, jak klub w 2003 roku powstawał, a potem rozwijał się. "Początkowo do inicjatywy Domu Kultury "Na Skarpie" przyłączyło się zaledwie kilkanaście osób, a dziś do klubu należy ok. 75 osób" - pisze Barbara Barsig.

Seniorzy spotykają się w klubie "Piastun" podczas wieczorów z poezją czy piosenką, wspólnie chodzą na kręgielnię, uprawiają nordic walking.

- Dzięki tym wszystkim działaniom klub stał się miejscem, gdzie zrodziło się wiele przyjaźni, bez której seniorzy nie wyobrażają sobie codziennej egzystencji. Nasi seniorzy już dawno temu wyszli z cienia - podkreśla Barbara Barsig.

Nasza akcja odbiła się echem nie tylko w Poznaniu, napisali do nas także seniorzy ze Środy Wielkopolskiej, chwaląc się, że i oni starają się spędzać aktywnie czas. Tamtejsi seniorzy, działający w ramach koła Rodzin Rzemieślniczych, tworzą motyle na wystawę Muzeum Holocaustu w Houston w USA.

Muzeum potrzebuje ich 1,5 mln. Tyle żydowskich dzieci było ofiarami zagłady. "Pierwotnie chcieliśmy zrobić 100 motyli, okazało się, że damy radę zrobić więcej i ze stu zrobiło się tysiąc" - pisze Jolanta Kaczor, która opiekuje się średzkimi seniorami.

Osoby starsze bardzo często w swoich listach odwołują się do przeżyć z czasów II wojny światowej. Bardzo długi list przysłała nam 88-letnia Helena Kempa z poznańskiej Wildy. Wspólnie ze swoim sąsiadem, który już nie opuszcza łóżka, są najstarszymi osobami w kamienicy. Wcześniej przez szesnaście lat, do 2005 roku, była prezesem Związku Kombatantów, który działa na Wildzie.

W liście wspomina, jak jej rodzina w roku 1939 została wysiedlona w okolice Sokołowa Podlaskiego. "Byliśmy tam traktowani jak jacyś źli ludzie. Mieszkańcy zastanawiali się, co takiego zrobiliśmy, że wyrzucono nas z własnego mieszkania. Dopiero później dotarła do nich wiadomość, kim jesteśmy. Mieszkaliśmy wówczas w izbie-kurniku w dziesięć osób. Tak przeżyliśmy pięć i pół roku" - wspomina Helena Kempa.

W 1945 jej rodzina powróciła do Chodzieży, gdzie było ich przedwojenne mieszkanie. Pani Helena wróciła z wojny ze stopniem oficerskim, podobnie jak jej bracia. Po wojnie była główną księgową w m.in. Szpitalu Klinicznym nr 1 w Poznaniu.

Na koniec listu dodaje: "Nie spodziewam się w moim życiu, mając 88 lat, czegoś, co mnie jeszcze uraduje. Piszę za to sagę o mojej rodzinie, od zarania, ale czy skończę…?" - zastanawia się.

Akcja Głosu Wielkopolskiego
Od września trwa akcja "Głosu" poświęcona sytuacji osób starszych w Poznaniu. W najbliższy poniedziałek podsumujemy pierwszy etap naszej akcji. Cały czas czekamy na listy ("Głos Wielkopolski", ul. Grunwaldzka 19, 60-782 Poznań - z dopiskiem "Wyjdźcie z cienia") i telefony (numery: 61 860 41 04, 61 860 60 45). Liczymy, że osoby starsze zdecydują się opowiedzieć swoje historie i zdradzą receptę na przeżycie jesieni życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski