Akcja Movember w Poznaniu: Wąsy ratują życie [ZDJĘCIA]

  Akcja Movember w Poznaniu: Wąsy ratują życie [ZDJĘCIA]

  Marta Żbikowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Akcja Movember w Galerii Malta w Poznaniu
  1/5
  przejdź do galerii

  Akcja Movember w Galerii Malta w Poznaniu ©Adrian Wykrota

  Za czym ta kolejka? - pytali w niedzielę mężczyźni w Galerii Malta. Jakub Kajdaniuk, prezes Fundacji Kapitan Światełko, która jest organizatorem akcji Movember Polska, miał dla nich krótką i zwięzłą odpowiedź: - Dla jaj.
  Nie ma się czego bać, badanie jest szybkie, bezbolesne, a pan doktor sympatyczny - mówi Łukasz, który skorzystał z bezpłatnych badań w ramach kampanii Movember.

  W weekend akcja dotarła do Poznania. W sobotę, podczas targów piwnych, wzięło w niej udział 83 panów. W niedzielę, stoisko Movember pojawiło się w Galerii Malta. Przez cały dzień, przed prowizorycznym gabinetem stała niewielka kolejka.


  Zobacz galerię

  - O akcji dowiedziałam się z mediów i namówiłam swojego chłopaka, żeby z niej skorzystał. Na szczęście, zgodził się i w wieku 29 lat po raz pierwszy postanowił się przebadać - mówi Ola. - Próbowałam namówić także mojego brata, ale nie wiem, czy w ostateczności się tu pojawi. Według mnie, takie akcje to doskonała okazja, żeby zadbać o zdrowie. Nie trzeba starać się o skierowanie, zapisywać się u specjalisty, czekać nie wiadomo ile na wizytę.

  Symbolem akcji Movember są wąsy. Zapuszcza się je w listopadzie, aby prowokować dyskusje i rozmowy na temat męskich chorób, takich jak rak jądra czy prostaty. Ale kampania Movember to nie tylko modna stylizacja zarostu. To przede wszystkim organizowane w całej Polsce badania profilaktyczne. W ubiegłym roku skorzystało z nich około 1300 osób. U 16 z nich został wykryty nowotwór, u 30 mężczyzn stwierdzono inne schorzenia. Dzięki wczesnemu wykryciu nieprawidłowości, mężczyźni z nowotworem jądra mają szansę na całkowite pokonanie choroby. - Rak jadra obecnie jest wyleczalny, tak samo zresztą, jak rak prostaty - potwierdza profesor Zbigniew Kwias, lekarz urolog i chirurg.

  Na czym polega profilaktyka raka jąder i prostaty?

  Źródło: Dzień Dobry TVN

  W tym roku statystyki akcji Movember Polska są bardziej pesymistyczne niż podczas zeszłorocznych badań.

  - Wykrywalność raka podczas akcji Movember w ubiegłym roku wynosiła 1,6 procent - mówi Jakub Kajdaniuk, prezes Fundacji Kapitan Światełko, która jest organizatorem akcji Movember Polska. - W tym roku, do tej pory przebadaliśmy podczas naszej akcji 510 panów. Wśród nich było dziesięć przypadków wykrycia raka jądra. To daje nam wykrywalność na poziomie 2 procent.

  Tegoroczna akcja Movember jest właśnie na półmetku. Bezpłatne badania odbyły się w pięciu miastach i tyle samo ma zamiar jeszcze odwiedzić Kapitan Światełko. Każde takie spotkanie, to dla kolejnych mężczyzn szansa na uratowanie zdrowia i życia.


  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  grudzień i tyle!

  Brodaty chłop kumaty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Prawdziwy facet ma wąsa brodę i nigdy nie chodzi na żadne badania.Tak było od wieki wieków i będzie nadal.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  podzielam strach i obawy

  te Panie w białych kitelkach to sekserki sprawdzające płeć kurczaków tuż po wykluciu w delegacji? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  A może to panienki na wydaniu na polowaniu na imponujące jąderka?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo