Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aktywiści Obozu dla Klimatu przerwali pracę kopalni węgla brunatnego pod Koninem. "Bronimy nadrzędnych wartości". Interweniowała policja

Norbert Kowalski
Norbert Kowalski
Aktywistki i aktywiści weszli na teren kopalni domagając się niezwłocznego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego. Jednej z grup udało się zatrzymać pracę dwóch taśmociągów
Aktywistki i aktywiści weszli na teren kopalni domagając się niezwłocznego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego. Jednej z grup udało się zatrzymać pracę dwóch taśmociągów Obóz Dla Klimatu 2020
Aktywiści Obozu Dla Klimatu 2020 przerwali w sobotę pracę kopalni węgla brunatnego w Drzewcach. Na jej teren dostało się pięć osób, przez co jej praca musiała zostać wstrzymana.

- Aktywistki i aktywiści weszli na teren kopalni, domagając się niezwłocznego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego. Jednej z grup udało się zatrzymać pracę dwóch taśmociągów, uniemożliwiając dalsze prace wydobywcze. Działacze otoczeni zostali przez kordon policji, która sukcesywnie starała się rozbić grupy i utrudniać przeprowadzenie pokojowego protestu - informują przedstawiciele Obozu Dla Klimatu.

I dodają: - Podobnie jak w poprzednim roku, policja użyła nieproporcjonalnie dużych środków, angażując m.in. helikopter i oddziały konne. Jeden z palców, jak nazywane są podgrupy biorące udział w akcji, został brutalnie zatrzymany przed wejściem na teren kopalni, policja użyła siły, a aktywiści na czas legitymowania zostali skuci.

Jednocześnie przekonują, że ich celem jest walka o środowisko. "Jesteśmy tu w obronie wartości nadrzędnych. Prawa do wody, do powietrza. Działanie konińskich odkrywek te wartości niszczy i przyczynia się do zmian klimatu. Chcielibyśmy mówić dziś o konkretach - o naszych motywacjach, postulatach, żądaniach, jednak nasza oddolna, pokojowa, bezprzemocowa akcja obywatelskiego nieposłuszeństwa spotkała się z niespotykaną wręcz mobilizacją sił ze strony policji, włączając oddziały konne i helikoptery - relacjonują przedstawiciele Obozu dla Klimatu.

Oprócz wspomnianej wejścia na teren kopalni, o godz. 10 rozpoczęła się demonstracja współorganizowana przez Earth Strike – Strajk dla Ziemi i Stowarzyszenie Eko-Przyjezierze pod koparką przy alei 600-lecia w Kleczewie.

- Tłumnie stawili się działacze i działaczki z całej Polski oraz okoliczni mieszkańcy, domagając się niezwłocznej rezygnacji z węgla, jako głównego źródła energii w Polsce. Głos w obronie klimatu zabrali m.in. młodzi ludzie z organizacji ekologicznych - informują przedstawiciele Obozu Dla Klimatu.

I dodają: - Koparka, pod którą stoimy nie jest symbolem potęgi a symbolem wyzysku planety i lokalnych społeczności, które jako pierwsze płacą rachunek za działalność kopalni w regionie.

ZOBACZ TEŻ:

Aktywiści z Obozu dla Klimatu i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego kilka dni temu wtargnęli na teren kopalni Tomisławice, należącej do prywatnej firmy ZE PAK. Policja udaremniła ich przemarsz, używając wobec protestujących gazu pieprzowego. Kilka osób trafiło do szpitala, jedna ma złamany obojczyk. Funkcjonariusze zatrzymali z kolei jedną osobę. - Nie był to pokojowy przemarsz – tłumaczy Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

Odkrywka Tomisławice: Aktywiści z Obozu dla Klimatu weszli n...

Jak wynika z danych GUS dotyczących zieleni miejskiej Poznań jest metropolią, w której 20 proc. terenu miasta zajmują lasy gminne, parki i zieleń uliczna. Niestety, przy bliższej analizie okazuje się ta zieleń w mieście faktycznie jest, ale albo na jego obrzeżach, albo tam, gdzie nie ma mieszkańców. Zobacz, w których dzielnicach Poznania jest najwięcej zieleni, a gdzie najmniej ---->

Zobacz, gdzie w Poznaniu najbardziej brakuje zieleni. Są uli...

Jak wynika z prognoz ilości opadów i parowania według wskaźnika Palmera pod koniec stulecia południe Europy oraz tereny rolnicze będą znajdować się w permanentnym stanie ekstremalnej suszy. Polska będzie przypominać najcieplejsze regiony Hiszpanii, a Hiszpania zamieni się w pustynię. Dotkliwe skutki suszy odczuwamy już dziś. Zobacz, dlaczego Polska wysycha --->

Katastrofy klimatycznej nie można już zatrzymać. Za 50 lat P...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski