Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aktywni 50+: Wszystko o targach dla seniorów

Milena Kochanowska
W sobotę i niedzielę, na targach Aktywni 50+ czeka na seniorów wiele atrakcji. Każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Produkty, usługi, pokazy

Na targach Aktywni 50+ możemy znaleźć wiele propozycji mogących poprawić jakość naszego życia. Prezentowane są na nich produkty i usługi przygotowane specjalnie z myślą o klientach po 50.

Można będzie uzyskać wyczerpujące informacje na tematy, które wydają się trudne, jak choćby kwestie dotyczące nowoczesnych technologii, jednak, gdy wiedza jest przekazana przystępny sposób, okazuje się, że wcale tak nie jest. Firma INEA przygotowała pakiet informacyjny o telewizji cyfrowej w związku ze zmianami, jakie nastąpią po 31 lipca 2013 roku. Podejmie próbę odpowiedzi na pytanie, jakie korzyści wynikają ze zmiany telewizji z analogowej na cyfrową oraz jak korzystać z najnowszych rozwiązań i specjalnych rabatów. Podczas bezpłatnych warsztatów komputerowych INEA zaprezentuje podstawy korzystania z internetu.

Firma Emporia, specjalizująca się w telefonach komórkowych dostosowanych do potrzeb i wymagań osób starszych poprowadzi miniwarsztaty ich obsługi. Pokaże także najnowsze rozwiązania - w tym telefony z funkcją SOS, służącą powiadamianiu w nagłych przypadkach.

Z myślą o tych, którzy chcą zmienić swoją dotychczasową sytuację zawodową, poszukujących pracy, stojących przed wizją utraty obecnego zatrudnienia lub pozostających bez pracy zorganizowane będą indywidualne konsultacje z doradcami zawodowymi.

Fundusz Hipoteczny DOM SA będzie zachęcał do skorzystania z dożywotniej renty hipotecznej. Zainteresowani będą mogli bliżej przyjrzeć się tej ofercie, poznać działania podejmowane na rzecz osób starszych oraz zapisać się do Klubu Seniora DOM. Osoby, które odwiedzą stoisko funduszu, będą dodatkowo mogły wziąć udział w konkursie, w którym najciekawsze odpowiedzi nagrodzone zostaną atrakcyjnymi upominkami.

Odpoczynek w pensjonacie, sanatorium czy podróż krajoznawcza, a może program zajęć kondycyjnych? Odwiedzający targi będą mieli do wyboru różne formy wypoczynku. Swoją ofertę przedstawią m.in.: Ośrodek Sanatoryjno-Wczasowy Poznanianka, Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek, Sanatoria Dolnośląskie, kompleks wczasowy Sandra, Spółdzielcze Centrum Rehabilitacyjno-Medyczne RESURS, PUTR Wodnik oraz Biuro Turystyczno-Pielgrzymkowe FRATER.

Pokaz pod hasłem "Dojrzałość jest modna", przygotowany przez Akademię 50+ zainteresuje z pewnością nie tylko panie. Modelki zaprezentują najnowsze kolekcje firm odzieżowych i obuwniczych. Organizatorki pokazu udowodnią, że dobrze skrojone i dopasowane ubrania wyglądają równie wspaniale na kobietach dojrzałych. Zorganizowane zostaną też pokazowe bezpłatne stylizacje i konsultacje z kosmetyczkami i wizażystkami, absolwentkami szkoły Anity Folaron. Porad dotyczących stosowania kosmetyków naturalnych i fitoterapii udzielać będzie specjalistka farmaceutka w stoisku miesięcznika "Żyjmy dłużej".

W ofercie wystawców znajdą się również produkty prozdrowotne. Firma GOLD promować będzie aparaty medolight do terapii światłem, jako bardzo skuteczne wsparcie procesów obronnych organizmu, firma ABC-N System rehabilitacyjne kompresy rozgrzewające i chłodzące, Wool Star pościel z wełny. Nowy suplement diety na polskim rynku polecać będzie firma Zentronik. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowana specjalna kompozycja do picia z koenzymem Q. O jego ważnym znaczeniu w życiu seniora, poinformuje firma GPK CenterMedical.

Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ uruchomi specjalnie dla odwiedzających targi Aktywni 50+ punkt dostępu do danych Zdrowotnego Informatora Pacjenta - systemu, umożliwiającego wszystkim ubezpieczonym sprawdzenie on-line, z jakich usług medycznych korzystali w ostatnich latach, w których placówkach się leczyli oraz jakie wykupili leki. Do pobrania loginu i hasła konieczny będzie dowód osobisty. Specjaliści udzielą też porad, m.in. na temat badań profilaktycznych finansowanych przez NFZ.

Osoby interesujące się niekonwencjonalną medycyną - apiterapią (profilaktyką i leczeniem produktami pszczelimi) i fitoterapią (profilaktyką i leczeniem ziołami, substancjami roślinnymi) znajdą na targach wiele ciekawych produktów. Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol przygotowały ofertę roślinnych preparatów dostępnych bez recepty. Firma Apiherba obok miodu, maści i kropli propolisowych, polecać będzie kosmetyki wykonane z produktów pszczelich i Miodówkę Witosławską wpisaną na listę produktów tradycyjnych. Herbatki ziołowe polecać będzie Zakład Zielarski Kawon Hurt - firma z ponad 40-letnią tradycją zielarską. Wielkopolskie Centrum Promocji Zdrowia promować będzie skuteczne i nowoczesne naturoterapie.

Badania
Wizyta na targach to dobra okazja do zadbania o własne zdrowie i kondycję. W tym roku również będzie można skorzystać z konsultacji lekarzy medycyny ogólnej, uzyskać porady z zakresu fizjoterapii, dietetyki, a także wykonać podstawowe badania profilaktyczne, na przykład pomiar ciśnienia tętniczego krwi i poziomu cukru we krwi. Zainteresowani będą mogli też sprawdzić swój słuch w specjalnym audiobusie.

Po raz pierwszy stanie w hali targowej osteobus, w którym będą wykonywane ważne przy diagnostyce osteoporozy badania densytometryczne.

Osteoporoza jest poważną chorobą, która osłabia kości, zmniejsza ich odporność na urazy i może prowadzić do kalectwa. Często ubytek masy kostnej przebiega powoli i bezobjawowo na przestrzeni lat, a pierwszą oznaką choroby jest złamanie. Badanie densytometryczne kości jest profilaktycznym badaniem polegającym na pomiarze gęstości minerałów tkanki kostnej.
Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Pacjent nie musi się rozbierać, konieczne jest tylko odsunięcie z badanego obszaru metalowych części odzieży takich jak na przykład guziki lub suwaki. Badany leży na specjalnym stole, ramię densytometru przesuwa się nad ocenianym fragmentem kośćca, a na ekranie monitora pojawia się obraz kości, których gęstość jest mierzona. Po kilku minutach komputer przedstawia wynik w postaci wykresu i tabeli. Gęstość minerałów tkanki kostnej podawana jest w gramach na centymetr kwadratowy. Badanie densytometryczne daje bardzo dokładny wynik pomiaru, nie uszkadza żadnych narządów wewnętrznych. Wykorzystywane jest w nim bardzo słabe promieniowanie rentgenowskie, dlatego można je ponawiać w corocznych badaniach kontrolnych.

Badania densytometryczne wykonywane będą na targach w atrakcyjnej cenie 30 zł. Wyniki można będzie odebrać zaraz po badaniu.
Oprócz badań podczas targów będzie można również dowiedzieć się czegoś więcej o osteoporozie na specjalnym wykładzie "Dlaczego należy bać się osteoporozy", przygotowanym przez Stowarzyszenie Osób po Endoprotezoplastyce Biodra "Bioderko", który odbędzie w niedzielę o godzinie 14.45.

Sport, porady, warsztaty, wydarzenia kulturalne

Targi Aktywni 50+ zostały wpisane do Krajowego Planu Działań na rzecz Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Dzięki temu mają szansę zyskać jeszcze większy rozgłos i renomę. Więcej informacji dotyczących obchodów ER 2012 odwiedzający targi znajdą na stoisku Punktu Informacyjnego Europe Direct.
W tym roku, obok dobrze już znanych poznaniakom organizacji, takich jak Flandria, czy Fundacji "Światło" pojawią się na targach nowopowstałe, jak Fundacja "Pozytywna" oraz istniejące od lat, ale po raz pierwszy na tej imprezie, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów Klanza.

Jak co roku niektórzy wystawcy będą zachęcać do poznania ich działań również w praktyce, poprzez organizowanie i przeprowadzanie warsztatów oraz pokazów sportowych różnych dyscyplin. W tym roku zapraszamy m.in. do wspólnego filcowania, nauki leczniczego śmiechu, a także na warsztaty pamięci, wizażu oraz sztuki układania kwiatów. Na scenie sportowej zachęcamy m.in. do udziału w pokazie tai-chi, w kursie samoobrony 50+ i tańcach w kręgu. Od ubiegłego roku wprowadzono osobną przestrzeń dla nordicwalkingu, na której instruktorzy, przez cały czas trwania targów, będą pokazywali jak prawidłowo chodzić z kijkami. Wydzielono też miejsce na organizację corocznego turnieju speed badmintona.

Ważnym elementem Aktywnych 50+ jest także poradnictwo. W zeszłym roku organizatorzy wprowadzili nieodpłatne doradztwo zawodowe, które cieszyło się dużym zainteresowaniem. Teraz będziemy mogli skorzystać również z porad prawnych, dietetycznych, psychologicznych, porad stylistów i wizażystów. Przedstawiciele poznańskiego ZUS-u pomogą uczestnikom targów w rozmaitych problemach emerytalno-rentowych.

Centrum Inicjatyw Senioralnych zaprasza do swojego stoiska, na którym zaprezentuje całoroczne działania skierowane do osób 50+.
- Można będzie m.in. zapisać się do newslettera, dowiedzieć się jak działa wolontariat 50+ i Punkt Informacji 50+, a także porozmawiać o realizowanych przez nas projektach - Reco i Grundtvig - mówi Maria Sitarska, specjalista ds. informacji i promocji. - Z projektem Reco będzie też można się zapoznać na osobnym stoisku programu Creator, na którym znajdą się informacje dotyczące działań europejskich skoncentrowanych na kwestii wykorzystania potencjału starzejącego się społeczeństwa.
Wśród wystawców targowych nie zabraknie placówek opiekuńczych i klubów seniora. Do udziału w różnorodnych zajęciach Otwartej Wszechnicy Ekonomicznej "Erga Omnes" zachęcać będzie Uniwersytet Ekonomiczny z Poznania.

W pawilonie nr 11, tzw. Iglicy, zorganizowane zostaną koncerty gwiazd. W sobotę, 17 marca, zapraszamy na koncert Marka Torzewskiego, poprzedzony występem duetów operetkowych oraz grupy AffabreConcinui. W niedzielę, 18 marca ponownie wystąpią duety operetkowe oraz Chór Męski Arion. Koncertem zamykającym targi będzie występ Jacka Wójcickiego.

Do dotychczasowych organizatorów Aktywnych 50+ - Międzynarodowych Targów Poznańskich i Miasta Poznań - dołączył w tym roku Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Prezydent Miasta Poznania, Marszałek Województwa oraz Minister Pracy i Polityki Społecznej objęli wydarzenie honorowym patronatem. Centrum IS oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej pełnią funkcję współorganizatorów wydarzenia.

Targi Aktywni 50+ odbędą się w dniach 17-18 marca br. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich sp. z o.o.,
przy ulicy Głogowskiej 14 w Poznaniu.

Pawilony:
pawilon 3 - ekspozycja
pawilon 11 - koncerty

Czynne wejście na teren targów:
Wejście wschodnie (vis-a-vis mostu Dworcowego)

Godziny otwarcia dla zwiedzających: 10-17
Godziny otwarcia kas: 9.30-16.30
Kasy biletowe znajdują się w czynnych holach wejściowych na teren targów - hol wschodni, od ulicy Głogowskiej.

Ceny biletów:
7 zł - jednodniowy
9 zł - dwudniowy

Organizatorzy proszą o zachowanie biletów do chwili wyjścia. Oba rodzaje biletów uprawniają do wielokrotnego wejścia na teren targów w danym dniu.
Fakturę za zakup biletu można otrzymać w kasach na podstawie paragonu zakupu.
Katalog targowy - przewodnik dla zwiedzających, dołączany jest bezpłatnie do biletu wstępu zakupionego w kasie MTP.
Parking dla zwiedzających
Międzynarodowe Targi Poznańskie oferują swoim gościom 24-godzinny, strzeżony parking (na 850 miejsc parkingowych) oddalony o 350 metrów od terenów wystawowych. Na teren parkingu można wjechać bramą od ulicy Matejki.

Ceny parkowania:

3,60 zł za godzinę - dla samochodów osobowych i dostawczych
6 zł za godz. - dla samochodów ciężarowych do 6 m i autobusów
12 zł za godz. - dla pojazdów wielkogabarytowych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski