Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Album Ochotnicza Straż Pożarna. Jednostki z gminy Kaczory

Daria Przybysz
Daria Przybysz
Wideo
od 16 lat
Na łamach albumu "Strażacy - idą stąd, skąd inni uciekają" zaprezentowały się jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w gminy Kaczory.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kaczorach
W przyszłym 2023 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Kaczorach będzie świętować wyjątkowy jubileusz - swoje 100-lecie! Obchody na pewno będą z tzw. pompą, bo strażacy - po prostu - na to zasłużyli!
Pierwsza wzmianka o powstaniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaczorach pochodzi z 19 października 1923 roku. Na zebraniu wiejskim, decyzją rady gminy, mistrzem sikawki został kowal Pan Dreger, który „ to zgodnie z zarządzeniem zobowiązuje się trzymać sikawkę w należytym porządku” - jest to udokumentowane posiadanym oryginałem protokołu z owego posiedzenia podpisanego przez ówczesnego sołtysa Pana Przybyła. Następnym dokumentem, którym dysponuje OSP, jest protokół zebrania wiejskiego odbytego 17 maja 1931 roku. Wybrano na nim zarząd OSP, na czele którego stanął prezes dh Paweł Mroczek a naczelnikiem został dh Jerzy Schur. Zarząd na czele z tymi druhami działał do czasu wybuchu II wojny światowej.
Jednostka OSP Kaczory uczestniczy średnio w 120 akcjach ratowniczo-gaśniczych rocznie. W tym roku strażacy do końca kwietnia wyjechali już 111 razy. Jednostka Operacyjno-Techniczna na daną chwilę zrzesza 28 członków. W OSP Kaczory działa również Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza.
Do najważniejszych wydarzeń ostatnich czterech lat należą: pozyskanie samochodu specjalistycznego SHD21 na podwoziu Volvo, modernizacja bram wjazdowych oraz modernizacja samochodu gaśniczego marki STAR 266. Na daną chwilę jednostka posiada dwa pojazdy gaśnicze średnie, pojazd lekki, pojazd specjalistyczny oraz łódź Kontra 450. Jednostka bierze czynny udział w szkoleniach i ćwiczeniach organizowanych przez KP PSP w Pile.
Kto rządzi w straży? Od 2018 roku nastąpiły zmiany w zarządzie, który obecnie tworzą: Florian Kledzik - prezes, Jarosław Kopertowicz - wiceprezes, Dariusz Zachariasz - wiceprezes/naczelnik, Bartosz Załachowski i Paweł Kaczmarek - zastępcy naczelnika, Mateusz Pluciński - sekretarz, Alicja Kryger - skarbnik, a także gospodarze: Paweł Wieczorek i Sławomir Lach. W Komisji Rewizyjnej zasiadają: Wojciech Bieroń, Krzysztof Stefaniak i Piotr Kocikowski.

Ochotnicza Straż Pożarna w Zelgniewie
OSP Zelgniewo powstała w 1926 roku. Po wojnie podjęto starania o ufundowanie sztandaru, który został poświęcony 29 sierpnia 1948 roku. Sztandar przechowywany był do 1960 roku w rękach dh. Czesława Pilarskiego, kolejnym opiekunem został dh Paweł Bury, który opiekę nad nim sprawował do 2014 roku. W 2016 roku sztandar został oddany do renowacji. Do dziś jednostka szczyci się tak cennym historycznie sztandarem, a jego jakość i wykonanie budzą podziw u członków innych jednostek.
Funkcje naczelników jednostki pełnili kolejno druhowie: Zygmunt Malinowski, Marian Ksycki, Stanisław Burza (od 1979 roku), Edmund Schott, Andrzej Rochowski (1984 roku), Stefan Pilarski, Krzysztof Burza (od 1987roku), Grzegorz Puchała (od 2011 roku) Sebastian Klejna (od 2020 roku) Natomiast od tamtych czasów prezesami jednostki byli: Józef Senger, Jan Schott, Zdzisław Cysarz (1966-1972), Józef Kardasz, Onufry Skowiera, Zdzisław Cysarz (1976-1992), Roman Wychylewski, Jerzy Cysarz (2000-2011), Krzysztof Burza (od 2011 roku), Grzegorz Puchała (od 2020 roku).
Skład obecnego zarządu przedstawia się następująco: prezes - Grzegorz Puchała, wiceprezes/naczelnik - Sebastian Klejna, wiceprezes - Mariusz Koc, zastępca naczelnika - Krystian Szewczyk, skarbnik - Maciej Bartosz, sekretarz - Dorota Kucznier-Puchała, gospodarz - Jakub Bartosz. W skład Komisji Rewizyjnej wchodzą: przewodniczący - Andrzej Rochowski, sekretarz - Stefan Ryczek i członek - Waldemar Rycyk.
W 1984 roku do jednostki trafił samochód Jelcz GCBA 6/32. W 2022 roku strażacy stoją u progu zakupu nowego ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego. W ostatnim czasie prężnie działająca jednostka podjęła szereg działań. W remizie zostało założone ogrzewanie gazowe, zrobiono elewację budynku, naprawiono pokrycie dachowe. W 2020 roku wyremontowano biuro. W 2021 roku przeprowadzono remont sanitariatów oraz wymieniono bramy na boksach. Działania jednostki są ochoczo wspierane przez samorząd gminy Kaczory. Dzięki szkoleniom oraz zwiększeniu doświadczenia członków JOT-u jednostka coraz częściej uczestniczy w akcjach - głównie są to pożary i miejscowe zagrożenia. W roku 2022 czterech członków JOT-u, zdało kurs KPP uzyskując tytuł ratownika medycznego, co poszerza możliwości podejmowania działań ratowniczych.

Ochotnicza Straż Pożarna w Morzewie
Od pierwszych dni wolności w Morzewie powstawały polskie organizacje patriotyczne, między innymi w 1920 roku powstała Straż Ogniowa. W pierwszych latach działalności straż rozwijała się sprawnie, uczestniczyła w wielu akcjach pożarniczych oraz przeprowadzano próbne alarmy pożarowe przez Naczelnika Powiatowego, organizowano kursy obrony przeciwgazowej i przeprowadzano zbiórki na zakup sprzętu pożarniczego. W 1949 roku Ochotnicza Straż Pożarna otrzymała ,,Sztandar”. W 1995 roku odbyły się obchody 75-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Morzewie, do dyspozycji przekazano pojazd pożarniczy Żuk oraz odznaczono wielu strażaków Złotym medalem za zasługi dla Pożarnictwa.
Przez ostatnie dziesięć lat Ochotnicza Straż Pożarna w Morzewie przeszła poważną reorganizację. Pozyskano nowych strażaków, stworzono Młodzieżową Drużynę Pożarniczą, która bierze udział w wielu gminnych i powiatowych zawodach sportowo-pożarniczych zajmując czołowe miejsca. W tych latach wysłano na szkolenie kilkudziesięciu strażaków, co zaowocowało powołaniem Jednostki Operacyjno-Technicznej. Przy wsparciu z funduszy MSWiA, Związkowych oraz Gminy Kaczory zakupiono w 2015 roku nowy wóz strażacki GLBM Ford. W tym okresie remiza została wyposażona w nowe szafki, wymieniono bramę, okna, zakupiono 10 kompletów umundurowania bojowego i 2 kompletne aparaty powietrzne, przeprowadzono kapitalny remont biura, została wymieniona posadzka oraz wytynkowane ściany w garażu.
OSP w Morzewie jest jednostką typu ,,S”, bierze udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych, są to przede wszystkim pożary oraz miejscowe zagrożenia. Jednostka należy do modułu zabezpieczenia wodnego powiatu pilskiego. Obecnie do OSP w Morzewie należy 23 strażaków ochotników, 5 honorowych strażaków i 10 chłopców z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.
W 2020 roku OSP Morzewo obchodziło 100-lecie działalności. Podczas uroczystości jubileuszowej przekazano nowy sztandar oraz odznaczono jednostkę Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej.
Obecny Zarząd tworzą: prezes - Ryszard Golla, wiceprezes/naczelnik - Arkadiusz Gawron, zastępca naczelnika - Patryk Perski, skarbnik - Przemysław Rentz, sekretarz - Marcin Odor, gospodarz - Waldemar Pawłowski, członek Zarządu - Kamil Pioch. W Komisji Rewizyjnej zasiadają: Grzegorz Kozera, Jacek Gruntkowski i Filip Boruta.

Ochotnicza Straż Pożarna w Prawomyślu
Ochotnicza Straż Pożarna w Prawomyślu powstała w 1924 roku. Jej założyciele już nie żyją. W chwili obecnej jednostka zrzesza 27 członków, w tym 2 kobiety. Od 1977 roku przez 33 lata prezesem jednostki był dh Tadeusz Piotrowski. W roku 2010 po zmianie zarządu funkcję prezesa objął dh Mariusz Kończak, który pełni ją do dzisiaj. Pod koniec 2020 roku, po długich staraniach, została oddana do użytku nowa remiza spełniająca wszystkie standardy i wymogi.
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Prawomyślu jest jedną z najmniejszych jednostek OSP w powiecie pilskim, a mimo to działa bardzo prężnie. Jest włączona do pilskiego modułu zaopatrzenia wodnego. Na swoim wyposażeniu posiada przyczepkę gaśniczą, w której znajdują się pompy, duży zasób węży i przenośne zbiorniki na wodę, dzięki czemu przystosowana jest do podawania wody na dużą odległość. Druhowie jednostki podnoszą swoje kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach oraz różnego rodzaju ćwiczeniach i manewrach bojowych, by jeszcze z większą skutecznością móc nieść pomoc ludziom.
Największym marzeniem jednostki jest posiadanie samochodu, której jest na wyciągnięcie ręki. Dzięki zaangażowaniu Burmistrza Miasta i Gminy Kaczory oraz radnych Rady Miasta i Gminy Kaczory w roku obecnym 2022 jednostka ma otrzymać nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy.

Ochotnicza Straż Pożarna w Dziembowie
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Dziembowie powstała w 1942 roku. Jej założycielami byli: Alojzy Kledzik, Jan Bogusławski, Bernard Filona i Bernard Zodrow. Początki nie były łatwe, bo straż podzielona była na dwie sekcje - polską i niemiecką. Po wojnie naczelnikiem jednostki został Alojzy Kledzik.
W 1950 roku funkcję naczelnika przejął dh Henryk Raciński, a potem kolejno ją sprawowali: Bernard Zodrow, Stanisław Jabłonowski, Henryk Figlewski i Kazimierz Martenka. Od 1980 roku - przez całe 30 lat - prezesem był Zygfryd Łapacz.
W 1983 roku OSP Dziembowo otrzymała pierwszy samochód marki Żuk (z przyczepką). Siedem lat później oddano do użytku nową remizę, a niedługo potem - podczas uroczystości 50-lecia działalności - jednostka została uhonorowana srebrnym medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa. Za swoją działalność i osobiste zaangażowanie druhów - prezesa Zygfryda Łapacza, Zygmunta Dorszewskiego, Stanisława Gruntkowskiego, Kazimierza Martenki i Edwarda Nowaka - w 2009 roku OSP w Dziembowie otrzymała nowy samochód Ford Transit.
Dzisiaj OSP w Dziembowie jest jednostką stale rozwijającą się, podnoszącą swoje umiejętności i kwalifikacje związane z ochroną przeciwpożarową i wszystkimi zasadami strażaka - ochotnika. Działa prężnie i nieprzerwanie na terenie Miasta i Gminy Kaczory. Jej prezesem jest Zygmunt Dorszewski. Funkcję wiceprezesa-naczelnika sprawuje Jarosław Szymański, a zastępcą naczelnika jest Paweł Kaźmierczyk. Skarbnikiem jest Dorota Obrowska, sekretarzem - Paweł Witt, kronikarzem - Roman Zodrow, a gospodarzem Szymon Nowak. W Komisji Rewizyjnej zasiadają: Mirosław Siwiak, Adam Nowak oraz Stanisław Gruntkowski.
Jednostka w ostatnich latach pozyskała sprzęt tj. torbę PSP R1, AED, zestaw hydrauliczny typu LUKAS.
OSP w Dziembowie liczy 21 strażaków uprawnionych do działań ratowniczo - gaśniczych. Na stanie jednostki jest samochód lekki FORD TRANSIT, którego druhowie pozyskali w 2009 roku. Pojazd jest zadbany i w pełni sprawny, przez co niezawodny podczas akcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski