Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Album Ochotnicza Straż Pożarna. Jednostki z gminy Mieleszyn

Daria Przybysz
Daria Przybysz
Na łamach albumu "Strażacy - idą stąd, skąd inni uciekają" zaprezentowały się jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w gminy Mieleszyn.

Ochotnicza Straż Pożarna w Karniszewie

Działalność zorganizowanej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Karniszewie z przekazów historycznych datuje się na rok 1930. Wówczas jednostka składała się z 14 druhów, z czego 11 narodowości niemieckiej oraz 3 Polaków tworzących zarząd jednostki. Niestety, dokładnej daty powołania jednostki nie można określić ze względu na zagubione dokumenty w okresie II wojny światowej. Prawdopodobnie - jak wynika z przekazów ustnych - jednostka została powołana w drugim dziesięcioleciu XX wieku.

W czasach powojennych jednostka wykorzystywała do swoich działań sikawkę konną, którą posiada do dziś. W kolejnych latach z Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Gnieźnie otrzymała przyczepę pożarniczą wyposażoną w motopompę, początkowo leopolia PO-2, a następnie Polonia PO-3 oraz niezbędną armaturę wodną i węże. Pierwszym samochodem w historii jednostki był samochód marki Żuk A15 GLM 8 pozyskany pod koniec lat 80. XX wieku.

Druhowie na przestrzeni lat osiągali bardzo dobre wyniki w zawodach sportowo-pożarniczych na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. W 1980 roku została zainicjowana budowa nowej remizy OSP wyposażonej w dwa boksy garażowe oraz salę szkoleniową, która służy do dziś.

W roku 2001 do jednostki trafił średni samochód ratowniczo-gaśniczy Jelcz 003 GBAM 2/8+8 na podwoziu Stara A26 przekazany z OSP Mieleszyn. Od tego momentu strażacy w Karniszewie dysponowali dwoma samochodami gaśniczymi aż do chwili wycofania samochodu GLM Żuk. W 2005 roku dokonano modernizacji posiadanego samochodu poprzez zmianę podwozia z stara A26 na dieslowego Stara 200, który służył do 2018 roku.

OSP w Karniszewie posiada w swoich strukturach Jednostkę Operacyjno-Techniczną, w której skład wchodzi 26 strażaków ratowników uprawnionych do brania czynnego udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Strażacy dysponują średnim samochodem ratowniczo-gaśniczym marki Star 266 GBA 2,5/16, jest to pojazd o trakcji terenowej, wyposażony w niezbędny sprzęt do prowadzenia samodzielnych działań ratowniczo-gaśniczych oraz środki alarmowania pozwalające utrzymać wysoką gotowość do prowadzenia działań. Druhowie otrzymali go w 2018 roku.

Jednostka dzięki staraniom zarządu oraz druhów od dłuższego czasu przechodzi proces modernizacji oraz zwiększania potencjału bojowego osiągając zdolności, których do tej pory nigdy nie posiadała.

Ochotnicza Straż Pożarna w Mieleszynie

Ochotnicza Straż Pożarna w Mieleszynie istnieje od 1891 roku, w swych szeregach liczyła wówczas 17 druhów. Pierwszym naczelnikiem był Stanisław Hornberger. Na wyposażeniu druhowie mieli węże, sikawkę, drabinę, a także strażacki wóz beczkowy. W historię lat międzywojennych strażackiej organizacji z opowiadań i fotografii wpisały się dwa nazwiska - Komendanta Straży Jana Moskala i Jana Górczyńskiego, który użyczał własnego konia.

Kolejnym ważnym wydarzeniem w historii jednostki było otrzymanie samochodu strażackiego Star 20 w 1962 roku. W roku 1974 mieszkańcy wsi Mieleszyn, Przysieka i Borzątew ufundowali druhom sztandar. W 1980 roku została oddana do użytku nowa remiza strażacka, która służy do dziś. W 1991 roku hucznie obchodzono 100-lecie OSP Mieleszyn, prezesem jednostki był wówczas Jerzy Bronich, który funkcję pełnił od 1990 roku.

W 1995 roku jednostka OSP Mieleszyn została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, a w 2001 roku odznaczona Złotym Znakiem Związku OSP RP w 110 rocznicę powstania. W tym samym roku druhowie otrzymali unowocześniony wóz bojowy typu Jelcz. Natomiast do końca listopada 2022 roku mają otrzymać samochód bojowy.

W 2016 roku na terenie campingu w Borzątwi odbył się wyjątkowy jubileusz 125-lecia OSP Mieleszyn i 85-lecia OSP Łopienno. W uroczystościach, oprócz strażaków z gminy Mieleszyn, wzięli udział także druhowie z OSP Ośno (gm. Janowiec Wielkopolski), OSP Kłodzin (gm. Mieścisko) oraz OSP Kłecko.

- Możemy być dumni, że w Mieleszynie i Łopiennie mamy jednostki z tak długim rodowodem, które tak służą naszym mieszkańcom. To są jednostki wiodące w powiecie gnieźnieńskim - mówili uczestnicy uroczystości.

Spotkanie było okazją do wręczenia pucharów dla lokalnych OSP i odznaczeń dla wyróżniających się strażaków. Nagrody dla druhów wręczali zaproszeni na spotkanie: starosta Beata Tarczyńska, Jacek Kowalski, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gnieźnie, a także Bartosz Klich z PSP w Gnieźnie. Podczas uroczystości przypomniano historię obu wyjątkowych jednostek.

W 2021 roku odbyły się kolejne wybory do zarządu jednostki. W tym samym roku druhowie obchodzili 130-lecie. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele w Popowie-Ignacewie. Następnie przez Mieleszyn przeszedł uroczysty przemarsz w akompaniamencie orkiestry dętej, poprowadził go naczelnik jednostki. Po dotarciu na plac przed remizą rozpoczął się uroczysty apel, wysłuchano historii jednostki, uczczono pamięć wszystkich druhów, a także odznaczono zasłużonych dla jednostki strażaków i przyjaciół. Po części oficjalnej strażacy zaprosili na wspólną biesiadę przy tradycyjnym strażackim stole, nie zabrakło grochówki i kiełbaski.

Na co dzień strażacy z Mieleszyna biorą udział w akcjach ratujących ludzkie mienie, zdrowie, a przede wszystkim życie. Przykładów nie trzeba daleko szukać. W grudniu 2021 roku, niedzielne przedpołudnie mogło okazać się tragiczne dla mężczyzny, który wszedł na zamarznięte jezioro Dziadkowskie w miejscowości Kowalewo. Pod mężczyzną zarwał się lód i wpadł do wody. Znajdująca się w pobliżu osoba postronna usłyszała nawoływanie poszkodowanego i samodzielnie wydobyła go z jeziora, a następnie wezwała służby ratunkowe. Strażacy zostali zadysponowani w ramach izolowanego zdarzenia ratownictwa medycznego (IZRM) w celu zabezpieczenia osoby poszkodowanej przed nadmiernym wychłodzeniem. Na miejsce zdarzenia przybyły zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych z Mieleszyna i Mielna. Po dojeździe na miejscu zdarzenia zastano Zespół Ratownictwa Medycznego, który zajmował się osobą poszkodowaną. Następnie została ona przetransportowana do szpitala.

Doliczając do tego wypadki, kolizje, pożary sadzy w kominie czy wezwania do os, to powstaje spora liczba zdarzeń, do których strażacy są wzywani. I choć do niektórych zdarzeń wezwanie strażaków nie jest niezbędne, to druhowie i tak gotowi są poświęcić swój wolny czas, siły i umiejętności, aby pomagać i chronić.

Część druhów z OSP w Gminie Mieleszyn to także strażacy zawodowi - w tej chwili jest ich co najmniej sześciu. Dzięki temu, przekazywanie doświadczeń i wiedzy młodszym kolegom może odbywać się na jeszcze lepszym poziomie. Przez teren gminy przebiega droga ekspresowa S5, co jest szczególnym wyzwaniem dla strażaków z Mielna ze względu na liczne wypadki drogowe. Ich rozmiary i poziom skomplikowania bywa znaczący, co tylko motywuje druhów do wytężonej pracy i podnoszenia swoich kwalifikacji. W tym przypadku ważna jest zarówno kwestia ratownictwa, jak i obsługi sprzętu hydraulicznego.

Kolejnym aspektem są rozległe tereny leśne gminy Mieleszyn. Sucha gleba jest przyczyną wielu pożarów w lesie. W takich sytuacjach najbardziej potrzebny jest pojazd znajdujący się w dyspozycji OSP Karniszewo, jest to samochód ratowniczo-gaśniczy marki Star 266 GBA 2,5/16 o trakcji terenowej, posiadający napęd na wszystkie trzy osie. Druhowie z Mieleszyna posiadają sprzęt na bardzo wysokim poziomie.

Społeczność strażacka w Gminie Mieleszyn może się pochwalić tym, że jeden z druhów posiada Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, jest to najwyższe odznaczenie za wieloletnie poświęcenie na rzecz mieszkańców.

Druhowie z Mieleszyna tworzą wielką rodzinę, której motto brzmi: „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.

Ochotnicza Straż Pożarna w Mielnie

OSP w Mielnie powstała w 1965 roku jako Ochotnicza Straż Pożarna Zakładu Rolnego PGR. Zabezpieczała nie tylko zakład, ale również okoliczne wsie. Jednostka umieszczona jest na terenach leśnych, w bliskim sąsiedztwie drogi szybkiego ruchu, drogi ekspresowej S5. Po gorszym okresie w historii jednostki, od kilku lat prężnie się rozwija czynnie biorąc udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych i ćwiczeniach. Intensywnie również inicjuje życie społeczne i kulturalne we wsi.

Jednostka składa się z 24 dobrze wyszkolonych młodych strażaków, nieustannie starających się podnosić swoje kwalifikacje. W 2020 roku powołano Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. Dzięki tej inicjatywie młodzi ludzie uczą się pomagania innym i działania aktywnie na rzecz lokalnej społeczności. OSP Mielno, jak wiele innych jednostek, w powiecie gnieźnieńskim, aktywnie angażuje się w akcję charytatywną na rzecz dh. Tomasza Schillaka z OSP Trzemeszno, który cierpi na czerniaka złośliwego. Strażacy z Mielna nie tylko wzięli udział w charytatywnym pikniku strażackim, ale także przyłączyli się do challenge’u „Piątka dla Tomasza”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski