Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amerykański bombowiec B1B Lancer wylądował w bazie lotniczej w Powidzu. I dał pokaz

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Wizyta B1B Lancer w Powidzu
Wizyta B1B Lancer w Powidzu Paweł Brzeźniak
Amerykańscy piloci urządzili w wielkopolskiej bazie lotniczej w Powidzu pokaz lądowania i tankowania samolotów w piątek, 12 marca 2021 roku. Wydarzenie pierwotnie miało się odbyć dzień wcześniej, ale zostało przełożone ze względu na złe warunki atmosferyczne.

Baza Powidz. Pokaz lądowania i tankowania amerykańskich samolotów

12 marca 2021 r. z wizytą w Powidzu przebywał gen. broni Steven Basham, zastępca Dowódcy Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie i Afryce. W trakcie wizyty miał miejsce przylot oraz tankowanie amerykańskiego bombowca strategicznego B-1B na terenie lotniska 33. Bazy Lotnictw Transportowego, a także wystąpienie gen. broni Stevena Basham’a oraz gen. broni pil. Jana Śliwki, I Zastępcy Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Gen. broni Steve Basham był w przeszłości pilotem na: B-1, B-2 (ponad 4300 godzin w locie w tych maszynach) B-52, T-38, T-37.

Nagranie z przylotu:

od 16 lat

- To, że wspólnie wykonujemy zadania świadczy o dobrym przygotowaniu 33 Bazy Lotnictwa Transportowego i systemu dowodzenia w powietrzu tak, abyśmy mogli wykonywać wspólne misje. Osiągnęliśmy dobry poziom interoperacyjności. Startujemy z różnych lotnisk, lądujemy na lotniskach wysuniętych. To, że pan generał Basham wybrał tę bazę do realizacji tego zadania, świadczy o dobrym przygotowaniu polskich sił powietrznych i systemu dowodzenia do realizacji misji, jak również baza jest gotowa do odtworzenia gotowości bojowej lądujących samolotów bazujących w Europie i Stanach Zjednoczonych

- powiedział gen. broni pil. Jan Śliwka.

Do Powidza zawitał B-1B Lancer, amerykański naddźwiękowy bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu zbudowany przez Rockwell International (obecnie Boeing BDS). Wraz z B-52 i B-2 stanowi trzon strategicznego lotnictwa bombowego USA. Do służby w US Air Force wszedł w 1985 roku. Eksploatacja Lancerów planowana jest co najmniej do 2048 roku. W służbie pozostaje nadal 66 ze 100 wyprodukowanych modeli. Załoga składa się z 4 osób: 2 pilotów oraz 2 operatorów uzbrojenia obronnego i ofensywnego.

Na terytorium Polski służy kilka tysięcy żołnierzy wojsk sojuszniczych. Większość z nich stanowią Amerykanie. Amerykańcy żołnierze służą w ramach obecności NATO oraz w ramach operacji Atlantic Resolve. W Powidzu, gdzie znajduje się Dowództwo 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz 33. Baza Lotnictwa Transportowego, stacjonuje kilkuset żołnierzy amerykańskich. 33. Baza Lotnictwa Transportowego dysponuje największym lotniskiem wojskowym w Polsce.

3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego realizuje zadania transportu lotniczego, w tym: loty HEAD, lotnicze ewakuacje medyczne, transporty lotnicze w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych, lotniczy system poszukiwawczo-ratowniczy oraz wsparcie lotniczych operacji specjalnych. Wypełnia również zadania w akcjach pomocy humanitarnej oraz uczestniczy w „Akcji Serce”. Codziennie trzy śmigłowce grup poszukiwawczo-ratowniczych są w gotowości do natychmiastowego startu i poszukiwania załóg statków powietrznych, które uległy katastrofie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski