Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Antysemicka legenda o trzech hostiach wciąż propagowana? Kuria odpowiada na otwarty list w tej sprawie

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Tegorocznym mottem jest cytat "Moje myśli nie są myślami waszymi"
Tegorocznym mottem jest cytat "Moje myśli nie są myślami waszymi" pixabay / zdjęcie ilustracyjne
11 stycznia rozpoczynają się Dni Judaizmu w Poznaniu. Przy tej okazji Stowarzyszenie Łazęga Poznańska postanowiło zaapelować do arcybiskupa Gądeckiego w sprawie antysemickiej legendy. Kuria odpowiada.

W Poznaniu rozpoczynają się wydarzenia związane z obchodami XXVIII Dnia Judaizmu. Wydarzenia trwają od 11 do 18 stycznia.

W dniu inauguracji wydarzenia Stowarzyszenie Łazęga Poznańska opublikowała w swoich mediach społecznościowych list otwarty skierowany do arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

- Chodzi o mit, o którym na witrynie internetowej jednej z poznańskich parafii czytamy jako o nadzwyczajnym wydarzeniu, które miało miejsce 15 sierpnia 1399 r., związanym z historią Trzech Cudownych Hostii

- piszą członkowie Łazęgi.

Stowarzyszenie zaapelowało do Metropolity Poznańskiego o podjęcie działań, które położą kres funkcjonowaniu w poznańskich parafiach antysemickiej legendy trzech hostii, według której 15 sierpnia 1399 roku pewna mieszczka poznańska miała wynieść trzy hostie z kościoła dominikańskiego i sprzedać je Żydom, którzy mieli je sprofanować w piwnicach kamienicy Świdwów-Szamotulskich oraz porzucić na podpoznańskich łąkach.

Organizacja zaznaczyła, że chodzi o kultywowanie legendy poprzez obecne w dwóch świątyniach freski.

- Sprawa dotyczy wnętrza i stron internetowych dwóch poznańskich kościołów - Kościoła Najświętszej Krwi Pana Jezusa w Poznaniu przy ulicy Żydowskiej 34 oraz w Kościele Parafii pw Bożego Ciała przy ulicy Krakowskiej, w których to kościołach istnieją antysemickie i antyjudaistyczne wizerunki Żydów w postaci malowideł oraz form rzeźbiarskich przedstawiających Żydów jako świętokradców profanujących hostię, nakłuwających je nożami, topiących krwawiące hostie w studni…

- czytamy w poście Łazęgi.

Członkowie Łazęgi zdają sobie jednak sprawę, że ze względu na walory historyczne i zabytkowe przedstawienia te pozostaną w przestrzeni katolickich obiektów sakralnych, jednak - jak twierdzą - powinny im towarzyszyć opisy i komentarze historyczne, zawierające także słowa pamięci i zadośćuczynienia ofiarom antysemityzmu.

Co na to Kościół?

- Kościół katolicki w Polsce organizuje 17 stycznia Dzień Judaizmu (który w Poznaniu trwa od 11 do 18 stycznia) właśnie dlatego, żeby prowadzić dialog chrześcijańsko-żydowski i budować relacje międzyreligijne oparte na wzajemnym szacunku. Współpraca Kościoła Poznańskiego i miejscowej Gminy Żydowskiej w organizację tych dni jest przykładem obopólnego zaangażowania w prowadzenie dialogu międzyreligijnego

- odpowiedział komentując list ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

Sprawa działań przeciwdziałających antysemityzmowi była bowiem podejmowana już wcześniej, a Kościół nie pozostał obojętny. W 2005 r. abp Stanisław Gądecki polecił zdjąć przedwojenną tablicę zainstalowaną w kościele pw. Najświętszej Krwi Pana Jezusa z opisem profanacji.

Jak też podkreślił rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, kapłani wskazanych przez Łazęgę świątyń dalecy są od propagowania legendy.

- Zarówno proboszcz kościoła pw. Bożego Ciała w Poznaniu, jak i rektor sanktuarium Najświętszej Krwi Pana Jezusa jednoznacznie odżegnują się od propagowania jakichkolwiek treści, które miałyby charakter podtrzymujący antysemickie uprzedzenia. Nowa strona internetowa sanktuarium – z nowymi tekstami – jest już w przygotowaniu

- odpowiada na list ks. Maciej Szczepaniak.

Na stronie Archidiecezji Poznańskiej pojawiło się także wyjaśnienie legendy, według ks. dr Jerzego Stranza, w którym zaznaczone jest, że legenda nie jest potwierdzona historycznie.

- Abp Stanisław Gądecki – oprócz polecenia zdjęcia wspomnianej tablicy w kościele przy ul. Żydowskiej – polecił także przygotowanie stosownego wyjaśnienia nt. „trzech hostii” przez ks. dr. Jerzego Stranza, referenta Kurii ds. dialogu międzyreligijnego, zaangażowanego w organizację Dnia Judaizmu w Kościele katolickim; tekst ten znajduje się na stronie internetowej archidiecezji poznańskiej (LINK)

- mówi ks. Maciej Szczepaniak.

Kuria Metropolitalna w Poznaniu zachęca też do przyłączenia się w promowanie wyjaśnienia legendy.

- Z pewnością także inne instytucje, w tym stowarzyszenia i organizacje turystyczne, mogą włączyć się w promowanie podobnych działań edukacyjnych i tworzenie stron internetowych na ten temat – szczerze do nich zachęcamy

- mówi ks. Maciej Szczepaniak.

Czy zatem tablice, o które apeluje Łazęga powstaną? Tego nie wiemy, jednak jak wynika z wypowiedzi rzecznika Kurii, Kościół otwarty jest na współpracę w celu walki z antysemickimi zachowaniami.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Jesteście ciekawi, ilu wiernych mają kościoły i związki wyznaniowe w Wielkopolsce? Najnowsze dane prezentuje "Rocznik Statystyczny Województwa Wielkopolskiego". Przejdź dalej --->

Oto kościoły i związki wyznaniowe w Wielkopolsce. Sprawdź, i...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski