Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arcybiskupi podpiszą oświadczenie o przebaczeniu i pojednaniu z okazji rocznicy rzezi na Wołyniu

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
W uroczystościach biorą udział przedstawiciele trzech Kościołów
W uroczystościach biorą udział przedstawiciele trzech Kościołów Waldemar Wylegalski
W piątek, 7 lipca rozpoczną się kościelne obchody 80. rocznicy wydarzeń na Wołyniu. Potrwają do 9 lipca zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie.

Episkopat zapowiada, że wezmą w nich udział przedstawiciele Kościoła katolickiego w Polsce, Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i Kościoła rzymskokatolickiego w Ukrainie - i co ważne - zostanie podpisane wspólne oświadczenie o przebaczeniu i pojednaniu.

Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, oraz arcybiskup Światosław Szewczuk, arcybiskup większy kijowsko-halicki, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego będą przewodniczyć Liturgii Słowa w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie, w piątek 7 lipca o godz. 11.00 - wtedy też podpiszą wspólne oświadczenie. Po liturgii biskupi udadzą się na pielgrzymkę przebaczenia i pojednania na Ukrainę.

– W sobotę 8 lipca, o godz. 11.00 czasu miejscowego, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski będzie przewodniczył Mszy św. we wsi Parośl na Wołyniu - miejscu męczeństwa Polaków. Z kolei w niedzielę 9 lipca, o godz. 11.00 czasu miejscowego, zostanie odprawiona Msza św. w Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku. Eucharystii przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Ukrainie, abp Visvaldas Kulbokas. W Eucharystii weźmie udział przewodniczący KEP oraz przedstawiciele Kościoła greckokatolickiego z Polski i Ukrainy

– informuje Episkopat Polski.

Parośla była wioską założoną w XIX w., w gminie Antonówka w powiecie sarneńskim. Nad ranem 9 lutego 1943 roku wkroczyli do niej Ukraińcy z sotni UPA dowodzonej przez Hryhorija Perehiniaka „Dowbesza-Korobkę”. Przyprowadzili jeńców - Kozaków z policji pomocniczej, wziętych do niewoli w miasteczku Włodzimierzec, wymordowali ich siekierami na oczach mieszkańców, a później w ten sam sposób zamordowali Polaków mieszkających w Parośli.

- W obawie przed powrotem upowców mieszkańcy okolicznych wiosek, którzy przybyli do Parośli, zdecydowali pochować zamordowanych kilka dni później - informuje Instytut Pamięci Narodowej w tekście dr Joanny Karbarz-Wilińskiej z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku. - Pogrzeb ofiar odbył się 12 lutego 1943 r. We wspólnej mogile pochowano 137 osób, ciała pozostałych ofiar krewni złożyli na cmentarzu poza Paroślą. W maju 1943 r. na grobie usypano niewielki kurhan i postawiono krzyż z wypalonym napisem: „Tutaj spoczywają mieszkańcy Kolonii Parośla zamordowani w dniu 9 lutego 1943 r.” Aż do 30 lipca 1943 r. opustoszała kolonia pozostała nietknięta. Tego dnia została jednak doszczętnie spalona przez Ukraińców w trakcie likwidacji wszystkich polskich osiedli w gminie Antonówka (łącznie 26 zagród). Na terenie, gdzie rozciągała się wieś, posadzono las sosnowy, w którym do lat siedemdziesiątych zachował się krzyż ku pamięci ofiar rzezi. Kiedy się rozpadł, jeden z okolicznych ukraińskich mieszkańców z własnej inicjatywy wzniósł nowy, w 1995 r. dodając mały obelisk. Mogiła została też zabezpieczona ogrodzeniem przed leśnymi zwierzętami. Parośla była pierwszą polską wioską, w której UPA dokonała masowego mordu na cywilnej ludności. Brutalna zbrodnia stanowiła jedynie preludium do kolejnych, których celem byli przede wszystkim Polacy, bez względu na wiek czy płeć. Ich kulminacja nastąpiła 11 i 12 lipca 1943 r., kiedy to równocześnie w 150 miejscowościach (w powiatach włodzimierskim, horochowskim i kowelskim) w bestialski sposób UPA wraz z częścią wiejskiej ludności ukraińskiej mordowała Polaków, którzy ginęli na Wołyniu jeszcze przez kolejne dwa lata (do lutego 1945 r.), a także swoich rodaków, usiłujących ratować polskich sąsiadów.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Pielgrzymi wyruszyli z Poznania do Jasnej Góry.

89. pielgrzymka na Jasną Górę ruszyła z Poznania. Wierni roz...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski